آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ , Friday 20 April 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 81882
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  شیراز - ایرنا - بهادر خیراندیش کولر آبی ساخته که بدون موتور و تسمه و با حذف بسیاری از قطعات دیگر کارمی کند و 80 درصد درمصرف برق و 25 درصد در مصرف آب صرفه جویی دارد.

  ساخت کولر آبی بدون موتور و تسمه کم‌مصرف

  این کولر آبی که راندمان بالایی در خنک کردن هوا دارد با استفاده از یک مدار القایی الکترومغناطیسی که درون کولر قرار داده شده کار می کند و حتی می تواند با انرژی خورشیدی شارژ شود و جاهایی که برق نیست هم کاربرد دارد. بهادرخیر اندیش مخترع این دستگاه کولر آبی یکشنبه در گفت و […]

  این کولر آبی که راندمان بالایی در خنک کردن هوا دارد با استفاده از یک مدار القایی الکترومغناطیسی که درون کولر قرار داده شده کار می کند و حتی می تواند با انرژی خورشیدی شارژ شود و جاهایی که برق نیست هم کاربرد دارد.
  بهادرخیر اندیش مخترع این دستگاه کولر آبی یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:کولر آبی کم مصرف مزایای زیادی دارد از جمله آنکه احتمال خطر برق گرفتگی در کولر به صفر رسیده است ، این دستگاه با ولتاژ ۱۲ تا ۲۴ ولت کار می کند و خطر برق گرفتگی که تاکنون صدها قربانی از همین محل بر جای گذاشته است را به صفر می رساند .
  این مخترع شیرازی همچنین با بیان اینکه یک سیستم ساده الکترومغناطیسی برای این کولر طراحی شده است گفت: این سیستم نقش تحریک کننده دارد و با ولتاژ پایین عمل تحریک را انجام می دهد و با توان کم برق به کار خود ادامه می دهد .
  وی ادامه داد:یک سیستم کنترل برنامه ریزی شده توسط میکروکنترلر دراین کولر قرار داده شده تا عمل تحریک بموقع انجام شود و می تواند با صرفه جویی ۸۰ درصدی در مصرف برق و صرفه ۲۵ درصدی در مصرف آب حتی بیشتر از کولرهای معمولی باد تولید کند .
  وی در باره مصرف برق این کولر آبی کم مصرف گفت: از سرعت کم تا بالا دراین کولر بین ۲۵ وات تا ۱۲۰ وات انرژی مصرف می شود و می توان آن را در سرعت گردش متفاوت تنظیم کرد، در حالی که کولرهای معمولی فقط دو نوع گردش تند و کند دارند.
  خیراندیش با بیان اینکه مصرف برق در کولرهای معمولی در دور بالا گاه تا ۱۲۰۰ وات می رسد گفت : به این ترتیب این کولر کم مصرف می تواند حتی با یک باتری معمولی شارژ شود و به کار خود ادامه دهد .
  این مخترع شیرازی درادامه با برشمردن مزایای کولر کم مصرف آبی گفت : چون پمپ این کولر ۱۲ ولت است درصورت غوطه ورشدن در آب نمی سوزد، این کولر شناور ندارد و با سنسورهای هوشمند جریان ورودی آب را کنترل می کند بنابر این هیچگاه با خراب بودن شناور چکه نمی کند و آب از کولر سرریز نمی شود و آب هدر نمی رود بنا بر این صرفه جویی کم نظیری در مصرف آب دارد .
  خیراندیش همچنین گفت : یکی از خصوصیات دیگر این دستگاه این است که در فصل زمستان اگر گاز منواکسید کربن در محل سکونت پخش شود، هوشمندانه روشن می شود وهوای پاک تزریق می کند و می تواند جان افراد را در این مواقع نجات دهد.
  به گفته این مخترع شیرازی از خصوصیات دیگر این کولر هوشمند این است که اگر در خانه و محل سکونت به هر علتی گاز نشت کندو مواد قابل اشتعال پخش شود، فوری روشن می شود و هوا تزریق می کند و نمی گذارد غلظت مواد قابل انفجار و قابل اشتعال بالا برود و آتش سوزی و انفجار رخ بدهد، این خصوصیات می تواند علاوه بر جلوگیری از خسارات جانی و مالی کمک بزرگی به سازمان ایمنی وآتش نشانی و واحدهای بیمه گذار باشد .
  وی اضافه کرد: روی همه کولرهای آبی موجود که در حال کار است می توان سامانه هوشمند طراحی شده را نصب کرد و بدون نیاز به هزینه اضافی و با نصف قیمت کولرهای آبی موجود در بازار می توان از این کولر استفاده کرد.
  خیراندیش خواستار حمایت دستگاه های مسئول برای سرمایه گذاری و رساندن این دستگاه به تولید انبوه شد و گفت: با توجه به گرمای کم سابقه امسال در کشور و بالارفتن پیک مصرف در صورت همکاری دستگاه های مسئول این اختراع می تواند تا حدود زیادی در مصرف برق صرفه جویی ایجاد کند .
  وی ادامه داد: قیمت آن تقریبا یک سوم کولرهای معمولی است .
  این دستگاه به شماره اظهارنامه ۱۳۹۴۵۰۱۴۰۰۰۳۰۱۱۲۲۵ در مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک ثبت شده است.

  برچسب ها :

  نظرات