آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ , Saturday 14 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 8187
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ بهمن, ۱۳۹۳ - ۱۸:۵۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  ملی مذهبی‌ها چنان فضا را مسموم کرده بودند که مردم عادی سقوط دولت مصدق را مبارک می‌پنداشتند

  آوای شمال/ آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز(دوشنبه) در دیدار جمعی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی، جوانان را سرمایه‌های نظام و کشور خواند و اظهار داشت: باید پایه‌های علمی، اعتقادی امروز جوانان را برای آینده محکم کرد و اقدامات گذشته‌ انجمن‌های اسلامی نقش سازنده‌ای در مراحل مختلف […]

  آوای شمال/ آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز(دوشنبه) در دیدار جمعی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی، جوانان را سرمایه‌های نظام و کشور خواند و اظهار داشت: باید پایه‌های علمی، اعتقادی امروز جوانان را برای آینده محکم کرد و اقدامات گذشته‌ انجمن‌های اسلامی نقش سازنده‌ای در مراحل مختلف انقلاب ایفا کرده است.

  وی با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: حقیقتاً انقلاب اسلامی در تمام دنیا بی‌سابقه و بی‌نظیر است که در نتیجه حرکت‌های خود جوش مردمی در سراسر ایران پدید آمد.
  رفسنجانی با یادآوری اوضاع کشور در آغاز نهضت روحانیت و رهبری امام(ره) تصریح کرد: بعضی‌ها براساس یک تفکر غلط و با عنوان «ولایتیون» هرگونه مبارزه علیه رژیم پهلوی را تلاش برای برافراشتن پرچم ضلال در زمان غیبت می‌دانستند.
  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: این گروه آن‌قدر در افکار خود پافشاری می‌کردند که مبارزین را تحقیر و اخبار امام(ره) را سانسور و بایکوت می‌کردند و حتی می‌گفتند جواب خون کشته شدگان در مبارزه را چه کسی خواهد داد.
  وی درباره فرصت‌طلبی این گروه، گفت: پس از پیروزی انقلاب و مخصوصاً بعد از رحلت امام(ره) به گونه‌ای حرف می‌زنند و ادعا می‌کنند که اگر سابقه آنها در تاریخ روشن نبود، چه بسا مردم و مبارزین را متهم به همراهی با رژیم پهلوی می‌کردند که الان گاهی چنین نیز می‌کنند.
  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تکریم نقش مردم در مراحل مختلف و اهمیت این حضور در شرایط فعلی گفت: مردم ایران با حضور در راه‌پیمایی ۲۲ بهمن به دنیا ثابت می‌کنند که انقلاب را تنها نمی‌گذارند.
  رفسنجانی درباره تأثیر حضور تک‌تک افراد در راهپیمایی گفت: قطره قطره حضور مردم دریا و اقیانوسی را در خیابان‌ها خلق که امواج آن دشمنان را ناامید می‌کند.
  وی با تشکر از احساسات پاک و لطیف جوانان و نقش آفرینی‌های آنان در مراحل مختلف انقلاب اسلامی، روح جوان را مبرّا از ویروس‌های مخرّب دانست و اظهار داشت: همه ما امیدواریم که این قشر با رشد آگاهی خود، مردم را دلگرم کنند.
  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام  با اشاره آیه «لَوْلاَ یَنْهَاهُمُ الرَّبَّانِیُّونَ وَالأَحْبَارُ عَن قَوْلِهِمُ الإِثْمَ وَأَکْلِهِمُ السُّحْتَ»(آیه ۶۳ سوره مائده) گفت: اگر چه همه مردم موظف به پرهیز از گناه و کسب روزی حلال هستند، اما خطاب خداوند در این آیه، علما و روحانیون و احبار هستند که امروز شامل جوانان مستعد، استادان حوزه‌ها و دانشگاه‌ها است.
  رفسنجانی، امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان نظارت عمومی، یکی از مترقی‌ترین درس‌های قرآنی دانست و گفت: اگر مردم با احساس وظیفه بر مسایل واقعی جامعه نظارت کنند، جلوی بسیاری از انحرافات احتمالی را می‌گیرند.
  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سوره نصر را از سوره‌های امیدوار کننده خداوند در قرآن دانست و عنوان کرد: تفسیر علمی این سوره در زمان ما، موج حضور مردم در راهپیمایی‌ها بود که با وعده‌های خداوندی به نصرت الهی رسیده‌اند.
  وی با برشمردن تفاوت‌های انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی گفت: عده‌ای از بزرگان با پیشتازی مراجع، انقلاب مشروطه را پیروز و در کشوری که سابقه تاریخی آن سلطنت و حکومت‌های موروثی بود، مجلس را پایه‌گذاری کرده‌اند.
  رفسنجانی با تکریم نقش علما و مراجع حوزه‌های علمیه ایران و نجف در انقلاب مشروطه، گفت: به خاطر عدم حضور مردم و اختلاف بین انقلابیون، آتش حقیقت خواهی مشروطه خاموش شد و جامعه به استبداد رضاخانی رسید که تسمه از گرده مردم می‌کشید.
  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام  با یادآوری اتفاقات جنگ جهانی دوم و اهمیت جغرافیای ایران برای قدرت‌های استعماری، گفت: بردن رضاخان و آوردن محمدرضا شاه برنامه استکباریون بود تا نگذارند مردم نسبت به منافع و مصالح خود تصمیم بگیرند.
  وی با تشریح فضای جامعه از شهریور ۱۳۲۰ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و فعالیت‌های گروه‌های ملی و مذهبی افزود: چنان فضای جامعه را با تبلیغات مسموم آلوده کرده بودند که مردمی عادی سقوط دولت مصدق را مبارک می‌پنداشتند!
  رفسنجانی با تأکید بر آغاز نهضت روحانیت در دهه سی و آشکار شدن آن از نخستین سال‌های دهه چهل، گفت: امام که عوامل ناکامی حرکت‌های قبل را در عدم همراهی مردم می‌دانستند، از همان آغاز بر نقش مردم تأکید کردند و تا آخرین لحظات حیات مبارکشان عقیده خویش بودند.
  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به حوادث پیش و پس از تصویب انجمن‌های ایالتی و ولایتی، ادامه داد: همراهی مردم با امام(ره)، رژیم متکبّر را مجبور به عقب نشینی کرد و پس از آن بود که رژیم تصمیم گرفت با تعابیر مردم فریب، سرمایه همراهی عمومی را از نهضت روحانیت و امام بگیرد.
  وی با ارائه تحلیلی از مبارزات مسلحانه و اتفاقات منجر به ۱۵ خرداد ۴۲، تصریح کرد: آنچه در همه مراحل مبارزه، انقلابیون را امیدوار و رژیم را نا امید می‌کرد، همراهی مردم بود.
  رفسنجانی بر نقش مردم در پیروزی انقلاب و تثبیت پایه‌های نظام در اوج شورش‌های کور و تجزیه‌طلبی‌ها تأکید و گفت: وقتی به جنگ تحمیلی رسیدم، آنچه که ارتش تا بن دندان مسلح حزب بعث را زمین‌گیر و به تدریج مجبور به عقب‌نشینی کرد، حضور مردم در قالب نیروهای بسیج بود.
  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام مردم را سرمایه اصلی و مهمترین علت موجبه و مبقیه انقلاب خواند و خاطرنشان کرد: وظیفه دلسوزان است که از مردم حمایت کنند و نگذارند مردم مأیوس شوند.
  وی یأس از آینده را برای هر جامعه‌ای خطرناک دانست و اظهار داشت: آگاهی مردم شرط اول کار است و در این راه نقش دانشجویان، استادان، طلبه‌ها و علما بسیار کارساز است.
  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور انبوه دانشجویان در کشور و گسترش وسایل اطلاع‌رسانی را سرمایه مهم انقلاب اسلامی توصیف و تصریح کرد: وقتی مردم آگاه شوند، کار برای متحجرین و افراط‌گرایان سخت‌تر می‌شود.
  رفسنجانی وظیفه دانشجویان و طلبه‌ها را هوشیار کردن منطقی جامعه دانست و گفت: اگر از افراط و تفریط بپرهیزیم و به معنای واقعی کلمه و از سر دلسوزی و با هدف بهتر کردن امور، نقد کنیم، مسیر حرکت جامعه به سوی توسعه و تعالی هموار می‌شود.
  وی با اشاره به شرایط قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ که ظاهر امر به نفع جریان‌های دیگر بود، خاطرنشان کرد: من با اطلاعاتی که از رشد آگاهی مردم داشتم، در دیدارهای که دیگران ناامید بودند، تأکید می‌کردم که دیگر با هیچ رسانه‌ای نمی‌توانند این مردم را فریب دهند.
  رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به عقب‌نشینی تدریجی استعمار و استبداد در دنیا گفت: جای شگفتی است که بعضی‌ها فکر می‌کنند می‌توانند آن روش‌های مرده را احیا کنند.
  به گزارش فارس، در ابتدای این دیدار جواد هنرور، دبیر شورای انجمن اسلامی، مرتضی نوروزپور، شبنم محرابی، آریالای فراز ابراهیمی از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی و سید امیراردوان میرحیدری از دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه مطالبات دانشجویان و تحلیل اوضاع سیاسی در فضای دانشگاه پرداختند.

  برچسب ها :

  نظرات