آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ , Sunday 24 June 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 81850
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۹
 • شما اینجا هستید :حوادث
 •   

  آنچه آتش را به دامن جنگل‌ها می‌اندازد

  همپایی صاعقه، شبنم و انسان‌ها در به آتش کشیدن جنگل

  عوامل انسانی از قبیل آتش‌زدن بقایای محصولات کشاورزی در زمین‌های مجاورت جنگل، روشن‌شدن آتش توسط شکارچیان و چوب‌برها، انداختن ته سیگار، انداختن شیشه در جنگل که باعث عمل‌کردن مانند عدسی و شعله‌ور‌شدن آتش می‌شود از عوامل انسانی که باعث شعله‌ور‌شدن آتش در جنگل می‌شود که سهل‌انگاری در این زمینه می‌تواند موجب از بین رفتن هکتارها جنگل شود.

  آوای شمال/ آتش‌سوزی یکی از عوامل تخریب جنگل و عرصه‌های طبیعی در دنیا به شمار می‌رود که هر ساله حدود یک درصد از جنگل‌ها در اثر آن تخریب می‌شوند.

  در کشور و در استان ما هم جنگل و عرصه‌های طبیعی از این امر دور نبوده‌اند و هر سال شاهد آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی هستیم.

  آتش‌سوزی‌ها علل و عوامل مختلفی دارند که به دو دسته عامل انسانی و غیرانسانی تقسیم می‌شوند.

  صاعقه و شبنم که به صورت عدسی عمل کرده و باعث برافروخته شدن آتش می‌شود از عوامل غیرانسانی بوده و روشن‌کردن آتش توسط افراد کشاورزان شکارچیان و یا برافروختن آتش به صورت عمدی صورت می‌گیرد.

  در حال حاضر و در فصل گرما آتش‌سوزی در جنگل‌ها در اثر روشن‌کردن آتش توسط مردم و مسافران و خاموش نکردن آن به طور کامل صورت می‌گیرد.

  همچنین در این فصل شاهد آتش‌زدن زمین‌های کشاورزی برای از بین‌بردن بقایای محصولات پس از برداشت آن توسط کشاورزان هستیم که برخی با ناتوانی در مهار آتش در زمین کشاورزی‌شان آتش را به جان جنگل‌ها و عرصه‌های طبیعی اطراف زمین‌های‌شان انداخته و این سرمایه ملی را تخریب می‌کنند.

  با توجه به گرمی هوا در فصل تابستان شرایط برای آتش‌سوزی در جنگل بیشتر بوده و عدم مهار و یا کنترل آن می‌تواند فجایع و خسارات زیادی را به بار آورد.

  عوامل انسانی از قبیل آتش‌زدن بقایای محصولات کشاورزی در زمین‌های مجاورت جنگل، روشن‌شدن آتش توسط شکارچیان و چوب‌برها، انداختن ته سیگار، انداختن شیشه در جنگل که باعث عمل‌کردن مانند عدسی و شعله‌ور‌شدن آتش می‌شود از عوامل انسانی که باعث شعله‌ور‌شدن آتش در جنگل می‌شود که سهل‌انگاری در این زمینه می‌تواند موجب از بین رفتن هکتارها جنگل شود.

  آموزش و آگاهی مردم در مورد جلوگیری از آتش‌سوزی در جنگل می‌تواند از خسارت‌های ناشی از ایجاد آتش کم کند که باید مورد توجه قرار گیرد.

  علاوه بر رعایت نکات در جلوگیری از آتش‌سوزی در جنگل بحث امکانات و تجهیزات مهار آتش هم مورد نظر است که لزوم تخصیص  اعتبار در این زمینه صورت گرفته و تأمین اعتبار صورت گیرد.

  اگر اطفای حریق در زمان‌های اولیه یا طلایی که زمان شروع آتش است انجام شود از فجایع و خسارات عمده‌ای جلوگیری می‌کند که برای محقق‌شدن این امر وجود نیروهای انسانی و امکانات و تجهیزات کافی و پیشرفته ضروری است.

  در کشور ما و به دنبال آن استان کمبود امکانات و تجهیزات در زمینه مبارزه با آتش‌سوزی در جنگل وجود دارد.

  در برخی موارد با ابتدایی‌ترین وسایل مانند بیل و کلنگ به دنبال خاموش‌کردن آتش هستیم که شاید در خاموش‌کردن آتش جواب دهد اما استفاده وسایل مدرن در مهارکردن سریع آتش باعث کمتر شدن خسارت و پیشرفت آن به عمق جنگل می‌شود.

  *عوامل انسانی باعث آتش‌سوزی در فصل تابستان است

  فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان مازندران منطقه ساری در ارتباط  با آتش‌سوزی در جنگل‌های مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس اظهار کرد: بیشترین اتفاق آتش‌سوزی در جنگل‌ها در فصل پاییز به دلیل خشکی برگ‌ها و برخورد نور خورشید به کف جنگل رخ می‌دهد.

  حسینعلی خورشیدی  با بیان اینکه آتش‌سوزی در جنگل در فصل تابستان به دلیل عوامل انسانی است، افزود: مازندران با توجه به مسافر و توریست‌پذیربودن و استفاده‌کردن از این منابع ملی بیشتر تحت تاثیر اتفاقات و آتش‌سوزی در جنگل‌ها است.

  *آتش‌زدن باقی‌مانده محصولات در زمین‌های کشاورزی خلاف قانون است

  وی یادآور شد: آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در زمین خلاف قانون است و کشاورزان نباید این کار را انجام دهند اما در صورت انجام از آتش‌بر یا مرزی و شیاری که زمین را از مناطق جنگلی جدا کند استفاده کنند.

  *کلاس‌های آموزشی در ارتباط با خاموش‌کردن آتش برای شورا و دهیاری‌ها

  فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان مازندران منطقه ساری با اشاره به اینکه تعدادی از شوراها و دهیاری‌ها توانایی خاموش‌کردن آتش را دارند، خاطرنشان کرد: کلاس‌های آموزشی برای آنها برگزار و لوازم اطفا حریق در اختیارشان است و همچنین سرجنگلبانی‌ها به امر تجهیز شده‌اند.

  این مسؤول در ارتباط با اعتبار در بحث آتش‌سوزی در جنگل‌ها بیان کرد: بخشی از اعتبارات آتش‌سوزی تأمین و بخشی تأمین نشده است.

  خورشیدی با بیان اینکه بخشی از اعتباری که در این زمینه تأمین شده است مکفی نیست، افزود: اگر گستردگی آتش‌سوزی در جنگل زیاد باشد با این امکانات نمی‌توان موضوع را پوشش داد.

  وی در ادامه افزود: به همین منظور از دهیاری‌ها و شوراها و مشارکت‌های مردمی در خاموش‌کردن آتش کمک گرفته می‌شود و آنها هم همیشه پای‌کار بوده‌اند.

  فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان مازندران منطقه‌ساری با بیان اینکه پیگیر امکانات جدید در حوزه اطفا حریق مانند دمنده‌ها و کوله‌های آب‌پاش هستیم، افزود: اگر در مناطق صعب‌العبور آتش‌سوزی رخ دهد باید امکانات بالگرد و هلی‌شات وجود داشته باشد تا به راحتی به این مناطق دسترسی پیدا کنیم.

  *ضرورت وجود بالگرد استقراری در منابع‌طبیعی

  این مسؤول با اشاره متراکم و انبوه‌بودن جنگل اظهار کرد: بالگرد برای خاموش‌کردن آتش در مناطق صعب‌العبور در صورت درخواست در اختیار منابع طبیعی قرار می‌گیرد اما به صورت مستقر در منابع‌طبیعی استان وجود ندارد که امیدواریم در این مورد تعیین اعتبار صورت گیرد.

  به گزارش فارس، آتش‌سوزی یکی از مهم‌ترین عوامل مخرب در جنگل به شمار می‌رود که لزوم همکاری مردم در رعایت نکات و مسائل ایمنی در روشن‌کردن آتش در جنگل و مسؤولان برای تأمین اعتبار برای مواجه و خاموش‌کردن آن باید مورد توجه قرار گیرد تا این منابع طبیعی و ملی و خدادادی که متعلق به همه نسل‌ها است حفظ و حراست شود.

  —————————–

  گزارش: سارا امید وندچالی

  برچسب ها :

  نظرات