آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 21 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 8178
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ بهمن, ۱۳۹۳ - ۱۸:۴۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  اوباما: تمدید مذاکرات مفید نیست/گزینه‌های غیر از دیپلماسی، نه به نفع ماست و نه به نفع اسرائیل

  آوای شمال/ «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با میهمان خود یعنی «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان شرکت کرد. اوباما در بخش ایرانی سخنان خود گفت که تحریم‌ها برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه می‌یابد و هدف آمریکا رسیدن به توافقی «خوب و قابل راستی‌آزمایی» است. وی به روند طولانی […]

  آوای شمال/

  «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با میهمان خود یعنی «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان شرکت کرد.

  اوباما در بخش ایرانی سخنان خود گفت که تحریم‌ها برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه می‌یابد و هدف آمریکا رسیدن به توافقی «خوب و قابل راستی‌آزمایی» است.

  وی به روند طولانی مذاکرات هم اشاره کرد و گفت که گذشته از مذاکرات اتمی، ترمیم اعتماد بین ایرن و آمریکا، امری زمان‌بر خواهد بود.

  اوباما گفت که «خبری خوب» از مذاکرات هم دارد و خبر خوب خود را اینگونه بیان کرد که مذاکرات جدی است، فاصله میان طرفین میز مذاکره کم شده و ایرانی‌ها هم تاکنون به تعهدات خود پابند بوده‌اند.

  رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص جنبه‌های مذاکره میان نمایندگان طرفین گفت که مسائل مورد مذاکره الان خیلی شفاف‌ و موردی‌تر شده است.

  رئیس کابینه ایالات متحده به مسائل داخلی ایران و تأثیرات آن بر روند مذاکرات هم گریزی زد و گفت که ایرانی‌ها، تندروها و سیاست‌های خود را دارند و الان دیگر طرفین بر سر مسائل فنی بحث نمی‌کنند و مسئله مهم، وجود اراده سیاسی لازم در ایرانیان برای رسیدن به توافق است.

  باراک اوباما در پاسخ به سوالی در خصوص تمدید مذاکرات گفت که اگر ایران و ۱+۵ بر سر «قواعد اصلی توافق» به نقطه‌ای مشترک نرسند، تمدید مذاکرات مفید نخواهد بود.

  منظور اوباما از قواعد اصلی توافق، همان چهارچوب سیاسی است که بنا بود تا آخر مارس یعنی ۱۰ فروردین بر سر آن توافق حاصل شود.

  یکی از خبرنگاران حاضر در محل نشست خبری، سوالی در خصوص «عصبانیت اوباما از دعوت نتانیاهو به مجلس نمایندگان آمریکا» سوالی پرسید که این سوال هم علاوه بر روابط آمریکا و اسرائیل، مسئله هسته‌ای ایران را بار دیگر مورد بحث قرار داد.

  اوباما گفت که روابط آمریکا و اسرائیل روابطی فراحزبی است و ایالات متحده مثل همیشه، کماکان خود را به امنیت اسرائیل متعهد می‌داند.

  رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص عدم دعوت مقامات دولتی از نتانیاهو در سفر آتی به آمریکا گفت که اگر آنگلا مرکل هم ۲ هفته قبل از انتخابات داخلی کشورش به آمریکا سفر می‌کرد، دعوتنامه‌ای از جانب کاخ سفید دریافت نمی‌کرد.

  وی اما گفت که به رغم این نزدیکی روابط، آمریکا در خصوص پرونده هسته‌ای ایران با آمریکا اختلاف دارد.

  رئیس جمهور ایالات متحده گفت که باید به دیپلماسی فرصت داد و پس زا پایان این فرصت به فکر اقداماتی دیگر بود؛ وی هم‌چنین گفت که «گزینه‌های جایگزین» نه به نفع آمریکا است و نه به نفع اسرائیل.

  آنگلا مرکل صدراعظم آلمان که سخنگوی دیگر این نشست بود هم سخنان کوتاهی در خصوص مذاکرات هسته‌ای داشت.

  مرکل در یک جای سخنان خود گفت که مذاکرات به مرحله مهمی رسیده و در جای دیگری هم که به تقابل روسیه و غرب اشاره می‌کرد، گفت که تجربه ایران نشان داده که تحریم‌های روسیه هم جواب خواهد داد.

  این خبر در حال تکمیل است …

  برچسب ها :

  نظرات