آوای شمال/ در دامنه های رشته کوه البرز و در نزدیکی قله با عظمت دماوند، روستای زیبای نوا واقع شده است.روستای نوا دارای آب و هوای سبک و پاک کوهستانی، چشمه سارهای شگفت انگیز با آبی زلال و خنک می باشد.

روستای نوا از توابع شهرستان لاریجان در استان مازندران است و در هشتاد و پنج کیلومتری آمل قرار دارد. این روستا با زیبایی منحصر به فرد و مردمی دوست داشتنی، یکی از برترین مقصدهای گردشگری در استان مازندران بوده و با آسمان صاف و لاجوردی اش، یکی از پنجاه رصدگاه برتر در ایران می باشد و محل مناسبی برای برگزاری تورهای آسمان نگری نیز محسوب می شود. اغلب اهالی این دهکده‌ ییلاقی برای خود کسب و کاری در آمل دارند و فصل‌های سرد سال را در آمل به امرار معاش می پردازند.

با حدود چهل و پنج دقیقه پیاده روی سبک از روستای نوا در حاشیه رودخانه، به دشت سرسبز و آرامآزو می‌رسید. آزو، دشتی بر فراز ابرها با پوشش مرتعی است که گل‌ها و گیاهان بسیار زیبایی پوشیده شده است. این دشت بی شک بهترین چشم انداز قله دماوند را برای علاقه مندان به این منطقه به تصویر میکشد. چشم اندازی که هر گردشگری را به خود جذب می کند.

در نزدیکی روستای نوا و دشت آزو، قله‌ای به نام پاشوره با ارتفاع حدودا ۳۹۰۰ متر از سطح دریا وجود دارد که یکی از مناطق مورد علاقه کوهنوردان محسوب می شود. علت نام‌ گذاری قله پاشوره، به سبب وجود سنگ های خاص در این قله، که همان سنگ پا است، می باشد. صعود به این قله یک کوهنوردی سخت و کامل است که به کمپینگ نیاز دارد. برای صعود به قله پاشوره چیزی در حدود هشت ساعت کوهپیمایی پیش رو خواهید داشت.

بهترین زمان برای سفر به دشت آزو از اواسط اردیبهشت تا نیمه‌های آبان است.

مسیر دسترسی به روستای نوا

از تهران به سمت رودهن حرکت کرده و جاده هراز را در پیش بگیرید. پس از امامزاده هاشم و پلور به آب اسک می‌رسید. در حدود پنج کیلومتر جلوتر تابلوی رینه را در سمت چپ خود خواهید دید. کمی بعد از این تابلو و جلوتر از رستوران سالاری، یک خروجی در سمت راست شما قرار دارد که به سمت نوا می‌رود. در مسیر به چهار تا سه راهی بر می‌خورید. از سه راهی اول و دوم که به روستای کندلو می‌روند عبور کرده و از مسیر روستای گیلاس نیز عبور کنید. پس از روستای گیلاس یک سه راهی وجود دارد که باید در آن به سمت راست بپیچید. سه راهی بعدی را به سمت چپ بپیچید و سپس با ادامه مسیر به روستای نوا خواهید رسید که در امتداد آزو دره واقع شده است.