آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ , Friday 3 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 81048
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ تیر, ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۲
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  رئیس مجلس شورای اسلامی ایران اظهار داشت این کمک کشورمان بود که باعث شد داعش هم‌اکنون آخرین نفس‌های خود را در عراق و سوریه بکشد.

  اگر ما عراقی‌ها را کمک نمی‌کردیم، بغداد از سوی داعش اشغال می‌شد

  آوای شمال/ علی لاریجانی در گفت‌و‌گو با این شبکه تلویزیونی در سئول پایتخت کره جنوبی، در پاسخ به سوالی درباره قانون ممنوعیت سفر اتباع برخی کشور‌ها به آمریکا اظهار داشت: در صحنه بین المللی به یک دیپلماسی خلاق نیاز داریم نه یک دیپلماسی ماجراجویانه، ایجاد ممنوعیت سفر برای اتباع برخی کشور‌ها دیپلماسی خلاق نیست بلکه […]

  آوای شمال/ علی لاریجانی در گفت‌و‌گو با این شبکه تلویزیونی در سئول پایتخت کره جنوبی، در پاسخ به سوالی درباره قانون ممنوعیت سفر اتباع برخی کشور‌ها به آمریکا اظهار داشت: در صحنه بین المللی به یک دیپلماسی خلاق نیاز داریم نه یک دیپلماسی ماجراجویانه، ایجاد ممنوعیت سفر برای اتباع برخی کشور‌ها دیپلماسی خلاق نیست بلکه اقدامی واپس‌گرایانه است و آن‌ها مسئله مبارزه با تروریسم را بهانه‌ای برای این کار‌ها قرار داده‌اند.

  وی افزود: تروریست‌ها در منطقه بیداد می‌کنند ولی برخورد جدی از سوی آمریکا با آن‌ها مشاهده نکرده‌ایم. آمریکا ادعای مبارزه با داعش می‌کند این یک لفاظی است؛ زیرا به دیگر تروریست‌ها کمک می‌کند و این مسیر برای آمریکا مفید نخواهد بود. تروریست‌ها در هر جایی که بتوانند اقدام می‌کنند.

  رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایجاد ممنوعیت برای سفر اتباع برخی کشور‌ها باعث سرکوب اقدامات تروریستی نمی‌شود، افزود: بیشتر از آنکه این اقدام مبارزه با تروریسم باشد، یک ژست است؛ از طرف دیگر باید توجه داشت که تروریست‌ها با پاسپورت عادی سفر نمی‌کنند و در نتیجه می‌توان گفت ایجاد چنین محدودیت‌هایی برای اتباع برخی کشور‌ها تاثیری در جلوگیری از اقدامات تروریستی نخواهد داشت.

  لاریجانی با بیان اینکه در خصوص ایجاد داعش آمریکا مظنون است، ادامه داد: وزیر خارجه اسبق آمریکا گفته بود که ما در به وجود آوردن داعش نقش داشته‌ایم.

  وی در پاسخ به سوالی درباره انجام حمله تروریستی اخیر در تهران افزود: داعش اعلام کرد که آن‌ها این اقدامات را انجام داده‌اند و موضوع پیچیده‌ای نبود، ایران چند سال است که با داعش درگیر است و آن‌ها به دنبال ضربه زدن به ایران بودند و توانستند به ساختمان ارتباطات مردمی نمایندگان ضربه بزنند که البته ایران گروه‌های زیادی را از آن‌ها سرکوب کرد، این موضوع نشان می‌دهد که ایران برای مبارزه با تروریسم جدی است و هزینه‌های آن را خواهد داد.

  رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعداد زیادی از برنامه‌های تروریست‌ها برای انجام عملیات در ایران خنثی شده، گفت: در کارهای تروریستی ممکن است آن‌ها از یک رخنه‌ای استفاده کنند، ولی آن چیزی که اهمیت دارد این است که تروریست‌ها می‌خواستند تعداد زیادی عملیات انجام دهند که از آن‌ها جلوگیری شد.

  لاریجانی در پاسخ به این سوال که از تکرار عملیات‌های تروریستی نمی‌ترسید، گفت: ترسی نداریم؛ زیرا سیستم‌های امنیتی ایران اشراف اطلاعاتی خوبی دارند و ما هم مراقبت می‌کنیم همچنان که آمریکا و اروپا مراقبت می‌کنند.

  وی افزود: پس از انقلاب ما همیشه با تروریسم مواجه بودیم و جریان سازمان‌یافته‌تری نسبت به داعش در ایران به نام مجاهدین خلق (منافقین) فعالیت می‌کردند که حدود ۱۷ هزار نفر را ترور کردند و ما روش این تروریست‌ها را می‌شناسیم، گروه‌های تروریستی در ایران رخنه کرده‌اند و یک عملیات انجام دادند همچنان که در عراق، سوریه، افغانستان و پاکستان، همچنین در فرانسه و بلژیک تعداد زیادی عملیات می‌کنند آن‌ها می‌دانند در ایران با سنگرهای محکمی روبه رو هستند و نمی‌توانند کاری را از پیش ببرند.

  رئیس مجلس ایران اضافه کرد: ما خیلی متاسفیم که هیئت حاکمه آمریکا از منافقین و تروریسم حمایت می‌کنند، این‌ها همان‌هایی هستند که یک جا از تروریسم حمایت می‌کنند و یک جا ادعای مبارزه با تروریسم را دارند.

  لاریجانی با بیان اینکه سعودی‌ها برای ایجاد ارتباط جدید با قطر تنها یک شرط قطع روابط با ایران را نگذاشته‌اند، بلکه ۱۲ شرط دیگر را نیز مطرح کرده‌اند، گفت: قطع شدن شبکه الجزیره و قطع ارتباط با اخوان المسلمین از سوی قطر نیز از جمله شروط عربستان بود و سعودی‌ها می‌خواهند که قطر از آن‌ها حمایت کند آیا این یک تصویر معقول است که قطر بتواند آن‌ها را بپذیرد. ضمنا گفته‌اند که روابط قطر با ایران نیز باید قطع شود، هر کشوری منافعی دارد و بر اساس آن عمل می‌کند، سعودی‌ها این وزنه را ندارند که اینگونه در منطقه ژست بگیرند.

  وی ادامه داد: مهم‌تر، این است که بفهمیم این رفتار‌ها برای کشوری قابل پذیرش است یا خیر. در ابتدای محاصره قطر، آمریکا طرف سعودی‌ها را گرفت ولی بعد از انعقاد قرارداد نظامی و مانور طرف قطری را گرفت.

  رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این مسیر به موفقیت منتج نمی‌شود، گفت: باید پذیرفت که کشور‌ها از دیپلماسی خاص خود برخوردار هستند، درخواست‌های سعودی‌ها از قطر آنقدر متنوع است که می‌تواند به پرستیژ قطر ضربه بزند.

  لاریجانی با بیان اینکه اعلامیه دوم از عقلانیت برخوردار نبود، بیان کرد: ایران سال هاست که با تروریسم مبارزه می‌کند و می‌توان گفت سیاست‌های کاخ سفید و اعلامیه‌های آن از عقلانیت لازم برخوردار نیست.

  وی با بیان اینکه تعداد زیادی از ایرانیان در آمریکا مشغول به زندگی، تحصیل و کار تجاری هستند، کدام یک از این‌ها اقدام تروریستی انجام داده که در حال حاضر مسئولان آمریکایی به دنبال ایجاد پوشش برای کارهای خود هستند، گفت: اینگونه مبارزه با تروریسم بیهوده است.

  رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مسئولان آمریکا می‌دانند که این روش مبارزه با تروریسم نیست، منشا تروریست‌ها در عراق، افغانستان و سوریه است، آیا در ابتدای تحرک داعش در عراق آمریکا برای مبارزه با داعش کار کرد؟

  دکتر لاریجانی گفت: آیت الله سیستانی و مردم عراق با کمک ایران به دولت عراق توانستند داعش را پس بزنند، در سوریه نیز آمریکا به برخی تروریست‌ها کمک می‌کند، با ژست‌های سیاسی نمی‌توانند به نتیجه برسند، تفکر ایرانی با تروریسم سازگار نیست و به همین جهت سال هاست که با تروریسم مبارزه می‌کنیم. اگر ما عراقی‌ها را کمک نمی‌کردیم، بغداد از سوی داعش اشغال می‌شد.

  برچسب ها :

  نظرات