آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ , Wednesday 27 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 81017
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۰
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  خطیب جمعه محمودآباد:

  دستگاه قضا مقابل مفاسد آشکار و دریدگی‌های اخلاقی بایستد/ دفاع از حقوق مردم مأموریت مهم قوه قضائیه

  خطیب جمعه محمودآباد با انتقاد از وضعیت نامناسب فرهنگی کشور گفت:باید جلوی مفاسد آشکار و دریدگی‌های اخلاقی به‌صورت ویژه و با تدبیر گرفته شود.

  آوای شمال/ به نقل از بلاغ مازندران، حجت الاسلام سید داود موسوی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته محمودآباد اظهار کرد: انتخاب یکی از ارکان انقلاب به عنوان رئیس دستگاه قضا نشان از اهمیت قوه قضائیه از منظر بنیانگذار و معمار نظام اسلامی بوده است.

  وی افزود: دستگاه قضائی که میراث‌دار چنین سرمایه بزرگ و دیگر سرمایه‌ها از تبار شهیدان است در یک نگاه باید به خود ببالد و در نگاه دیگر تعهد سنگینی را باید در استیفای حقوق مردم و دفاع از مظلومان و ذی حقان را بر عهده خود احساس کند.

  موسوی خاطرنشان کرد: در قوای حاکم بر نظام اسلامی و آنچه که در فصل مربوط به وظایف قوه قضائیه آمده حکایت از ماموریت سنگین این دستگاه در استقرار نظم و دفاع از حقوق مردم در ابعاد مختلف دارد و قانون‌گذار در تعریف این قوه می‌گوید قوه ایست مستقل که پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسوول تحقق بخشیدن به عدالت است.

  امام جمعه محمودآباد در خصوص جایگاه این قوه در قانون بیان کرد: در اصل ۱۵۶ تا اصل ۱۷۴ قانون اساسی همگی به جایگاه این قوه و آثار این کارکردها در عرصه‌های گوناگون اجتماعی اشاره داشته و بطور طبیعی ضامن این اقتدار و اعتدال در تشخیص‌ها و عملکردها،قضات محترم هستند.

  وی اضافه کرد: ضابطین دستگاه قضائی که تحت اشراف،هدایت و آموزش دادگستری است در تحقق وظایف این قوه دارای کارکرد خاص می‌باشد و مردم باید احساس کنند در زمانی که مورد ظلم قرار گرفتند جایگاهی وجود دارد که براساس عدالت به حقوق آنها رسیدگی می‌کند.

  این مسوول یادآور شد: دادگستری باید پناهگاه مردم و نقطه امید و اتکاء مردم باشد و احساس عدالت و رسیدگی به حق وقانون اهمیتش از عدالت و رسیدگی‌های متداول بالاتر است و این احساس دقیقا به عملکرد قضات بستگی دارد.

  موسوی افزود: نباید چنین تلقی شود که نگاه قضات محترم به مردم نگاه آمرانه و برخورد از بالا باشد که این آغازی بر سوء برداشت‌ها و احساس ناامیدی به این مجموعه می‌باشد و نگاه همراه با رافت و عطوفت و نظر براصلاح بین طرفین دعوا در بدو امر می‌تواند بعضی از شائبه‌ها را برطرف کند.

  امام جمعه محمودآباد درباره وظایف قضات گفت: رسیدگی بی طرفانه وفق مستندات پرونده و منطبق با قانون مصوب می‌تواند قوام بخش کار دستگاه قضا باشد و عملکرد قضات بیش از آن که ضامن تحقق یک حق فردی یا عمومی باشد می‌تواند ضامن تحقق اصل پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین باشد.

  وی افزود: به صراحت اصل ۱۵۶ قانون اساسی در رسیدگی و صدور حکم احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع و نظارت بر حسن اجرای قوانین،کشف جرائم و تعقیب و مجازات مجرمین و اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم از مسائل مهم و خاص این دستگاه بوده و قضات باید در سد کردن رخنه‌های موجود در جامعه خصوصا حرمت شکنی‌های اجتماعی برخورد نمایند.

  موسوی درباره بی‌اخلاقی‌ها و بی بندباری‌های جامعه اظهار کرد: قضات باید درباره حرمت شکن اجتماعی فرهنگی و دینی و بی بندباری‌های علنی به وظایف خود صریح‌تر عمل کرده و دادستان‌های محترم در جایگاه مدعی العمومی باید جنبه عملیاتی دقیق‌تر و اثرگذارتر پیدا کرده و جلوی مفاسد آشکار و دریدگی‌های اخلاقی صورت ویژه و با تدبیر گرفته شود.

  وی در ادامه بیان کرد: آیا قضات و مسوولان دادگستری احساس یک نوع وادادگی در حوزه حرمت مسائل اعتقادی و شئون مربوط به حکومت در دفاع از حریم احکام الهی و دفاع از آزادی‌های مشروع و عدم ممانعت از گسیختگی‌های اخلاقی و رخنه در حیاء اجتماعی را در ارزیابی‌هایشان نمی‌بینید.

  موسوی افزود: در این عرصه باید ضابطین قضایی و دستگاه‌های فرهنگی و دینی به کمک هم شتافته و با کانون‌های بد اخلاقی و فساد و خلاف عفت عمومی برخورد جدی و متناسب اعمال نمایند و قضات در بعضی از احکام و دستورات ضمن رعایت قانون به جنبه‌های اجتماعی و اثرگذاری حکم عنایت و با رعایت جوانب احتیاط قابل تطبیق با جرم با استفاده از تخیفیف قانونی از جریحه‌دار شدن افکار عمومی جلوگیری کنند.

  امام جمعه محمودآباد درباره اوضاع سوریه عنوان کرد: آمریکایی‌ها اخیرا جنگ روانی جدیدی مبنی بر قصد دولت سوریه به استفاده از سلاح‌های شیمیایی را در سطح بین المللی شروع کرده و بدون هرگونه اطلاعات و سند اثبات شده در پی ایجاد فتنه جدیدی در سوریه است.

  وی افزود: هروقت که تحولات میدانی به نفع دولت سوریه در حال تغییر است آمریکایی‌ها برای کنترل صحنه و بازسازی روحیه تروریست‌ها وارد میدان می‌شوند و ارتش سوریه مناطق استراتژیک زیادی را آزاد کرده و در مرزها آتحاد بین ارتش عراق و سوریه ایجاد شده که مسیر تقویت داعش را تا حدودی مسدود کرده است.

  موسوی خاطرنشان کرد: دولت سوریه مدیریت چند محور عملیاتی را در حال انجام دارد و همزمان با این فتوحات رژیم صهیونیستی چند منطقه ارتش را بمباران کرده و آمریکایی‌ها با فرضیه رعب و وحشت در پی آن هستند که دولت سوریه را در مذاکرات سیاسی منفعل کند.

  وی ادامه داد: دست برتر با سوری‌ها است و قطعا سوریه و روسیه در مذاکرات امتیاز می‌گیرند آمریکایی‌ها با این جو سازی ممکن است در پی ضربات هوایی باشند و از تکرار موضوعی چون دخالت در عراق ترس و وحشت دارند.

  این مسوول یادآور شد: افراد پیرامونی آقای ترامپ دست به یک قمار سیاسی بزنند ولی ارتش پذیرای شکست و تلفاتی چون جنگ عراق نیست و در جنگ سوریه پرده‌های نفاق پاره شده و پادشاه اردن اخیرا گفته ما بسیار هراسان هستیم چون سپاه پاسداران به مرزهای مشترک ما با سوریه رسیدهو از تروریست‌ها احساس خطر نمی‌کنند.

  موسوی تصریح کرد: جنگ در زمین تعیین کننده است و جنگ هوایی توان تاثیرگذاری در میدان نمی‌تواند داشته باشد چون محدودیت‌های زیادی دارند و زمینه‌های اجتماعی به آمریکا اجازه ورود جدی نمی‌دهد و آمریکایی‌ها در منطقه خاورمیانه به دنبال ایجاد تنش‌های جدید هستند تا از ثروت منطقه بهره ببرند.

  وی درادامه بیان کرد: آمریکایی‌ها همه را به جان هم می‌اندازند و بین قطر و چند کشور عربی اختلاف راه می‌اندازند و بین ترکیه و عربستان مشکل سازی می‌کنند و آنها می‌خواهند سطح تنش را کنترل شده بالا ببرند و به منطقه ضربه بزنند که ایران و روسیه اجازه هرکاری را به آمریکایی‌ها و متحدان آنها را نمی‌دهند.

  امام جمعه محمودآباد درباره عربستان عنوان کرد: حکومت قبیله‌ای و قرون وسطایی عربستان که برنامه‌ریز و حامی همه فتنه‌های منطقه‌ای و آشوب‌های کشورها و صادر کننده تخم کینه و دشمنی در کشورهای اسلامی و حامی اصلی تروریست‌های تکفیری و داعش بوده و همیشه به جنگ طلبی و عربده کشی و مشغول می‌باشند.

  وی افزود: کودتای درون خانوادگی و روی کار آمدن ولیعهد خام و جنگ طلب مزید بر علت شده که باید شاهد چننگ اندازی‌های این حکومت در منطقه و خوش رقصی برای آمریکایی‌ها و ارتباط پیدا و نهان با رژیم اشغالگر قدس باشیم.

  موسوی در پایان گفت: این رژیم کودک‌کش و جنگ‌طلب و قاتل هزاران نفر در یمن و سوریه و عراق که با مشکلات داخلی و تنگناهای مالی و اقتصادی مواجه بوده همچنان به کینه‌ورزی علیه ایران و کشورهای محور مقاومت و جنبش‌های اسلامی و انقلابی منطقه مشغول بوده که باید به این خیره سرلن گفت که در گردابی که خود ایجاد کرده‌اند غرق خواهند شد و آمریکا در وقت خطر آنها را رها خواهد کرد.

  برچسب ها :

  نظرات