آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ , Tuesday 7 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 80910
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر لرستان از کشف 4 تن انواع مواد مخدر در سال گذشته در این استان خبر داد.

  کشف بیش از ۴ تن انواع مواد مخدر در لرستان

  آوای شمال/، در خصوص سیاست‌های کلی ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: مقابله با عرضه مواد مخدر، پیشگیری از اعتیاد، درمان معتادین و حمایت‌های اجتماعی، صیانت اجتماعی بهبودیافتگان و مشارکت­های مردمی با هدف اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر از مهم‌ترین سیاست­های کاری ستاد مبارزه با مواد مخدر است. وی با اشاره به مهم‌ترین […]

  آوای شمال/، در خصوص سیاست‌های کلی ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: مقابله با عرضه مواد مخدر، پیشگیری از اعتیاد، درمان معتادین و حمایت‌های اجتماعی، صیانت اجتماعی بهبودیافتگان و مشارکت­های مردمی با هدف اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر از مهم‌ترین سیاست­های کاری ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

  وی با اشاره به مهم‌ترین اقدامات سال گذشته ستاد افزود: تهیه طرح جامع پاک‌سازی نقاط آلوده، کشف بیش از ۴ تن انواع مواد مخدر، پاک‌سازی استان از معتادین متجاهر اعم از آقا و خانم، تحت درمان قرار دادن حدود ۲۰ هزار نفر افراد آسیب‌دیده اعتیاد در مراکز ۸ گانه استان و استاندارد نمودن مراکز اقامتی میان‌مدت مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در سال ۹۵ بودند.

  دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در تعریف معتادین متجاهر افزود: معتادین متجاهر افرادی هستند که شدت اعتیاد و مصرف مواد مخدر آن‌ها به حدی بالا رفته که خانواده دیگر تحمل آن‌ها را نداشته و در نهایت به پاتوق‌‌های معتادین روی آورده و به ناچار جهت خرید مواد مخدر به تکدی‌گری در سطح شهرها و همچنین سرقت متوسل می‌‌شوند.

  وی ادامه داد: نحوه برخورد با این طیف به این گونه است که با دستور قضایی توسط شهرداری­‌ها و با همراهی نیروی انتظامی این افراد جمع‌آوری و تحویل مراکز ماده ۱۶ می‌گردند.

  آقا میرزایی در خصوص نگهداری معتادین عفونی نیز اذعان داشت: پس از ورود به مرکز مراحل غربال­گری توسط تیم متخصص به منظور جدا نمودن معتادین از متکدیان غیرمعتاد و در مرحله بعد، شناسایی معتادین مبتلا به بیماری‌های پرخطر و مسری صورت می­گیرد.

  دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: پس از غربال­گری متکدیان غیرمعتاد به مرکز نگهداری متکدیان و بیماران عفونی به بیمارستان تحویل داده می­شوند.

  وی همچنین در خصوص معتادین غیرمتجاهر (خودمعرف) گفت: این افراد معتادینی هستند که شدت اعتیاد آن‌ها به حدی نرسیده که به صورت متجاهر در سطح شهرها رها گردند و معمولاً در منزل مبادرت به مصرف می‌نمایند و در بین اقشار متعدد این قبیل معتادین را داریم که اگر کنترل نشوند روزی به عنوان متجاهر خیابانی ظاهر خواهند شد.

  آقا میرزایی ادامه داد: نحوه پذیرش ابن طیف از معتادین اجباری نبوده بلکه شخصاً به صورت خودمعرف به مرکز مراجعه و پذیرش می­گردد، دوره نگهداری این افراد ۱ تا ۳ ماه بنا بر نظر پزشک بوده و بعد از طی دوره درمان ترخیص می­شوند.

  وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۸ کمپ مجوز دار مشغول به فعالیت هستند اظهار کرد: با توجه به تلاش‌های شبانه‌روزی کادر اجرایی مرکز و حمایت مسئولین، موفق به بهبودی بیش از ۳۰ درصد از بیماران این مرکز شده‌ایم.

  دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان بیان داشت: با وجود اینکه کل افراد پذیرش شده در مرکز بدون حتی داروی مخدر ترخیص می‌شوند اما به دلایلی از جمله عدم توان تأمین حداقل‌های زندگی (پوشاک، خوراک و سرپناه)، عدم‌حمایت صحیح خانواده و دید منفی جامعه به این قبیل افراد متأسفانه تعدادی از این افراد مجدد به مصرف مواد روی می­آورند.

  آقا میرزایی در پایان تصریح کرد: یکی از بهترین مسائل حمایتی برای این قشر آسیب‌دیده و نیازمند، امکان ایجاد اشتغال است، لذا کمیته مشارکت­ها با استفاده از ظرفیت حداکثری سازمان­های مردم‌نهاد با هدف اشتغال بهبودیافتگان در سال ۹۶ فعالیت خواهد کرد.

   

  برچسب ها :

  نظرات