آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ , Friday 3 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 80858
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  تهران - ایرنا - چند روزی می شود که اخباری مبنی بر واگذاری نیمی از زمین دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران به بنیاد مستضعفان باعث اعتراض جمعی از دانشجویان ، استادان و دانش آموختگان این دانشکده شده است .

  دانشکده دو نیمه

  آوای شمال/ماجرا اینگونه است که قرار است بنیاد مستضعفان نیمی از فضای ۳۰ هزار متری دانشکده را بردارد و نیمی دیگر را به دانشکده واگذار کند. جمعی دانشجو و دانش آموخته دانشکده توانبخشی نیز به همین علت به این امر اعتراض کرده اند و در همین راستا ، چند روز پیش ، نامه ای به […]

  آوای شمال/ماجرا اینگونه است که قرار است بنیاد مستضعفان نیمی از فضای ۳۰ هزار متری دانشکده را بردارد و نیمی دیگر را به دانشکده واگذار کند.
  جمعی دانشجو و دانش آموخته دانشکده توانبخشی نیز به همین علت به این امر اعتراض کرده اند و در همین راستا ، چند روز پیش ، نامه ای به وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی نوشتند . این افراد در این نامه نوشتند که متاسفانه دانشجویان که ذینفع اصلی در این امر هستند در جریان ، قرار نگرفته اند.
  دانشجویان در این نامه، خطاب به وزیر نوشته اند : ملک یاد شده از مدت ها ، قبل از پیروزی انقلاب ، تحت عنوان پرورشگاه معنوی و سپس بعد از پیروزی انقلاب اسلامی طبق مصوبه شورای انقلاب اسلامی همراه با بیش از ۴۰ موسسه خیریه و نهاد دولتی و غیر دولتی به سازمان بهزیستی کشور انتقال یافت و تحت عنوان مرکز نگهداری شماره ۵ بهزیستی به امر نگهداری از فرزندان بی سرپرست و بدسرپرست مبادرت نمود. در سال ۱۳۵۸ از سوی شهید فیاض بخش وزیر مشاور و رئیس وقت سازمان بهزیستی کشور طی نامه ای جهت تربیت نیروی انسانی مورد نیاز کشور در رشته های توانبخشی به دانشکده توانبخشی و رفاه اجتماعی سابق تحویل داده شد.
  به گزارش ایرنا در نامه یاد شده به فرمایش مقام معظم رهبری نیز اشاره شده است که ایشان پیش تر فرموده بودند «بنیاد(مستضعفان)برای این بوجود آمده که خرج شود، نه اینکه بماند و دائما بر آن افزوده شود؛ و اگر درآمدی دارد باید صرف مستضعفان شود و هرچه توان دارند برای رفع محرومیت زدایی پیش گیرد.»

  ** کمپین نجات توانبخشی
  به نظر می رسد بحث ها در خصوص به دو نیمه شدن دانشکده آنقدر بالا رفته است که دانشجویان و دانش آموختگان دانشکده توانبخشی کمپینی با عنوان «کمپین نجات توانبخشی » ایجاد کرده اند.
  حسن محرم زاده ، دانش آموخته این دانشگاه از جمله اعضای این کمپین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار می کند: حدود ۱۰ روزی می شود که فهمیده ایم بخشی از این دانشکده را می خواهند به بنیاد مستضعفان بدهند . اتفاقا دقیقا گذاشته اند زمانی این کار را انجام بدهند که بیشتر دانشجویان این دانشکده در شهرستان بسر می برند و نمی توانند در اعتراض تجمع کنند.
  محرم زاده در خصوص اقدامات اعضای کمپین برای ممانعت از اجرای تقسیم زمین های دانشکده می گوید: تا زمان حاضر که مسئولان وزارت بهداشت ، ما را به حضور نپذیرفته اند که هیچ ، مسئولان دانشگاه علوم پزشکی ایران هم به ما جواب نداده اند . ما فقط توانسته ایم با برخی رسانه ها صحبت و یا در فضای مجازی اطلاع رسانی کنیم.
  وی در پاسخ به این سوال که قرار است زمین معوض در کجا باشد و این اقدام چه پیامدی دارد نیز چنین جواب می دهد: ما شنیده ایم قرار است زمین یا ساختمانی در منطقه ۲۲ به ما بدهند که جای خیلی پرت برای مراجعان ما به شمار می آید.دانشکده توانبخشی در زمان حاضر حدود ۴۰ سال است که برای تمام توانخواهان و معلولان آشناست.
  وی ادامه می دهد: در شرایط حاضر ، شمار بیماران مراجعه کننده به این دانشکده ، کم است چه رسد به وقتی که دانشکده به منطقه ۲۲ تهران منتقل شود آنوقت ، همین شمار اندک مراجعه کننده را هم نداریم.

  **سند دانشکده گم شده است
  و اما یک عضو هیات علمی دانشکده توانبخشی که می خواهد نامش فاش نشود هم معتقد است: بنیاد مستضعفان می گوید سندی دارد این در حالی است که دانشکده ما ، سند دارد اما گم شده است.
  وی می افزاید:‌ بنیاد علوی و بنیاد مستضعفان در دهه ۶۰ نیز مدعی بازگشت دانشکده بودند این در حالی است که دادگاه وقت در آن زمان آنها را محکوم کرد. اما در همان دهه ۶۰ بود که سند دانشکده گم شد و هرگز هم پیدا نشد.
  این عضو هیات علمی دانشکده توانبخشی در عین حال به نکته ای اشاره می کند و آن اینکه در دانشنامه تهران بزرگ صفحات ۴۰۷ تا ۴۰۹ به سند دانشکده اشاره شده است.

  **مسئولان چه می گویند؟
  امروز پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت ، درمان وآموزش پزشکی با دکتر سید جواد حاجی میر اسماعیل
  رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص ادعای یکی از خبرگزاری ها مبنی بر دستور وزیر بهداشت برای تقسیم زمین دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت وگویی انجام داد.
  دکتر حاجی میر اسماعیل در این گفت و گو اظهار کرد که مالکیت زمین این دانشکده متعلق به بنیاد مستضعفان است و بنیاد،صاحب اصلی زمین دانشکده توانبخشی بوده است.
  وی خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی ایران حقی بابت تملک این زمین نداشته است و تنها توانسته بود سالهای زیادی از تخریب و تخلیه ساختمانهای این دانشکده جلوگیری کند.
  رئیس علوم پزشکی ایران اظهار کرد: بنیاد مستضعفان در سال های گذشته، چندین بار برای تخلیه زمین دانشکده توانبخشی این دانشگاه اقدام کرده بود و دانشگاه قادر به خرید این زمین به قیمت پیشنهادی ۲۵۰ میلیارد تومان نبود.
  وی با اشاره به موافقت رئیس بنیاد مستضعفان، گفت: در قالب یک تفاهم نامه مقرر شد که ۳۰ هزار متر مربع زمین این دانشکده به دو بخش تقسیم شود و ۱۵ هزار متر مربع از آن به صورت رایگان در اختیار دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار بگیرد.
  رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: بخش های آموزشی و کلاس های درس این دانشکده در قسمتی قرار دارد که در اختیار دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار گرفته است و در صورت کمبود فضای آموزشی، در قسمت های باقی مانده زمین، فضای فیزیکی مورد نیاز، ساخته خواهد شد.
  و اما مسئولان بنیاد مستضعفان هم به خبرنگار ایرنا گفته اند که به اظهارات دکتر حاجی میر اسماعیل اکتفا می کنند. آنان نیز معتقدند که دانشکده از آن بنیاد است و بخشی از آن به دانشکده داده می شود.
  سوال اینجاست که بالاخره ادعای دانشجویان و کمپین دانشگاه درست است یا بنیاد ؟ زمین برای چه کسی است؟ سندی که ادعا می شود گم شده است کجاست ؟ دادگاه بر اساس چه مستنداتی در دهه ۶۰ بنیاد را محکوم کرده بود و الان چگونه نیمی از زمین های دانشکده به بنیاد واگذار می شود ؟
  دانشکده توانبخشی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران در میدان مادر – خیابان شاه نظری – خیابان مددکاران واقع شده است.
  خبرگزاری جمهوری اسلامی تا روزهای آینده گفت و گوی مفصلی با یک منبع ‌آگاه در این خصوص انجام می دهد.
  اجتمام ** ۱۷۷۶ **۱۵۶۹
  خبرنگار: لیلا خطیب زاده ** انتشار: علی حبیبی
  *آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:

  برچسب ها :

  نظرات