آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ , Friday 3 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 80853
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۸
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  تهران- ایرنا- تعدادی از سپرده گذاران موسسه کاسپین امروز (چهارشنبه) در مقابل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) تجمع کردند و خواهان انعکاس خواسته هایشان از طریق این رسانه به گوش مسئولان شدند.

  تجمع سپرده‌گذاران کاسپین مقابل ایرنا

  آوای شمال/تجمع کنندگان ضمن سر دادن شعارهایی از رسانه ها خواستند حرف های آنها را نیز بشنوند و بنویسند. یکی از مدیران خبرگزاری ایرنا برای شنیدن صحبت های نماینده سپرده گذاران در جمع آنان حضور یافت و نسبت به پیگیری خواسته های تجمع کنندگان قول مساعد داد. به گفته نماینده تجمع کنندگان ، کاسپین موسسه […]

  آوای شمال/تجمع کنندگان ضمن سر دادن شعارهایی از رسانه ها خواستند حرف های آنها را نیز بشنوند و بنویسند.
  یکی از مدیران خبرگزاری ایرنا برای شنیدن صحبت های نماینده سپرده گذاران در جمع آنان حضور یافت و نسبت به پیگیری خواسته های تجمع کنندگان قول مساعد داد.
  به گفته نماینده تجمع کنندگان ، کاسپین موسسه ای است که از سال ۱۳۹۳ با ادغام تعاونی فرشتگان و هفت تعاونی دیگر با تائیدیه بانک مرکزی تشکیل شد و همه مستندات این ادغام و مجوز بانک مرکزی موجود است.
  وی ادامه داد: «هشت تعاونی تحت عنوان موسسه آرمان ایرانیان در اداره ثبت شرکت ها در بورس ثبت شدند و بعد از این اقدام بانک مرکزی به طور رسمی در خرداد ماه ۱۳۹۴ اعلام کرد که موسسه فرشتگان – که از جمله تعاونی های ادغام شده در کاسپین است – از شمول موسسات غیرمجاز خارج شده است و مردم می توانند در این موسسه سپرده گذاری کنند.»
  وی مدعی شد: «بعد از این، بانک مرکزی در ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۴ نامه ای به شورای پول و اعتبار داد و در آن اعلام کرد که هشت تعاونی منحل است؛ به دنبال آن، تابلوهای کاسپین آماده شد و موسسه آرمان ایرانیان به کاسپین تغییر یافت.»
  نماینده تجمع کنندگان موسسه کاسپین افزود: «بعد از آن، بانک مرکزی در تاریخ ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۴ اعلام کرد که موسسه کاسپین به طور رسمی می تواند کار کند و مجوز رسمی آن صادر شد.»
  وی همچنین مدعی شد: «در فروردین ماه ۱۳۹۵ نامه ای صادر شد که کلیه موسسات و بانک های کشور می توانند با کاسپین همکاری اقتصادی داشته باشند؛ بعد از آن، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ در نامه ای به نیروی انتظامی، کلیه تابلوهای سر در بانک ها تغییر پیدا کرد و به کاسپین تبیدل شد.»
  وی ادعا کرد: «مردم در این مدت با استعلام هایی که از بانک مرکزی گرفتند، در این موسسه سپرده گذاری کردند و بانک مرکزی هم اعلام کرد در موسسه های سرمایه گذاری کنید که ما اسمشان را در سایت منتشر کردیم.»
  وی همچنین گفت که دیروز پیامک داده اند و منابع سپرده شان را کمتر از نصف اعلام کرده اند.
  به گزارش ایرنا، بانک مرکزی پایان خرداد ماه اعلام کرد تعیین تکلیف سپرده های زیر ۵۰۰ میلیون ریال تعاونی منحله فرشتگان که در موسسه اعتباری کاسپین ادغام شده است را از اوایل تیرماه آغاز می کند.
  «ولی الله سیف» رئیس کل بانک مرکزی نیز در سوم تیرما در یادداشتی تلگرامی نوشت: مرحله سوم تعیین تکلیف سپرده گذاران تعاونی منحله فرشتگان از چهارم تیر آغاز و سپرده های تا ۵۰۰ میلیون ریال از طریق ٨٠ شعبه موسسه اعتباری کاسپین تعیین تکلیف می شوند.
  وی تاکید کرد که به تدریج و به تناسب شناسایی دارایی های این تعاونی، سایر سپرده گذاران نیز تعیین تکلیف می شوند.
  رئیس کل بانک مرکزی در ادامه این یادداشت آورده است: این روزها یکی از دغدغه های اصلی، نگرانی هایی است که برخی از هموطنان گرامی با آن مواجه هستند و آن مشکلی است که به واسطه اهمال و بی مسئولیتی سهامداران یک یا چند تعاونی ایجاد و سپرده گذاران آنها را دچار آسیب و خسران کرده است.
  موسسه اعتباری کاسپین در اسفند ماه ۱۳۹۴ با ادغام هشت تعاونی اعتباری غیرمجاز شامل فرشتگان، الزهراء، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، عام کشاورزان مازندران، حسنات اصفهان، پیوند مشهد، بدر توس و امید جلین از شورای پول و اعتبار مجوز گرفت.
  در یک سال گذشته هیات های تسویه این تعاونی ها و بانک مرکزی مشغول شناسایی دارایی ها و صورت حساب های آنها بودند تا بانک مرکزی به تناسب دارایی های شناسایی شده، خط اعتباری برای تعیین تکلیف سپرده های مردم در اختیار کاسپین قرار دهد.
  در نهایت از ۲۸ اردیبهشت ماه امسال مرحله نخست تعیین تکلیف حساب های کمتر از ۱۰۰ میلیون ریال (۱۰ میلیون تومان) سپرده گذاران فرشتگان آغاز شد و آنها می توانستند تا هشت خرداد ۹۰ درصد موجودی حساب های خود را دریافت کنند.
  در گام بعدی که از ۹ خرداد آغاز شد و تا ۱۷ خرداد ادامه یافت، نوبت تعیین تکلیف حساب های زیر ۲۰۰ میلیون ریال (۲۰ میلیون تومان) بود تا به این ترتیب ۹۰ درصد از سپرده گذاران تعیین تکلیف شوند.
  تعاونی فرشتگان ۴۵۸ هزار و ۸۲۶ سپرده گذار دارد و با انجام مرحله سوم و تعیین تکلیف حساب های زیر ۵۰۰ میلیون ریال که از پیش از عید سعید فطر آغاز می شود، ۹۳ درصد از سپرده گذاران تعیین تکلیف می شوند.
  تعیین تکلیف حساب ها به معنی تسویه قطعی با مشتریان نیست بلکه بر اساس برنامه ریزی انجام شده بخشی از سپرده های خود را به صورت نقد دریافت می کنند و موسسه کاسپین متعهد می شود تا در یک بازه زمانی، مبالغ باقیمانده را با توجه به دارایی هایی که بانک مرکزی شناسایی می کند، تسویه کند.
  فرشاد حیدری معاون نظارت بانک مرکزی به تازگی درباره موسسه کاسپین و تعیین تکلیف سپرده گذاران تعاونی منحله فرشتگان در یک برنامه تلویزیونی گفته بود، زمان بندی تعیین تکلیف حساب های زیر ۵۰ میلیون تومان تا پیش از عید سعید فطر از طریق پایگاه اطلاع رسانی موسسه کاسپین به اطلاع سپرده گذاران می رسد.
  وی گفت: اگر ارزیابی املاک تعاونی منحله فرشتگان زودتر به پایان برسد و مرجع قضایی این املاک را به موسسه کاسپین منتقل کند، پرداخت سپرده های بالای ۵۰ میلیون تومان را بر اساس برنامه آغاز خواهیم کرد.
  حیدری افزود: برای تسریع در خدمات رسانی به هموطنان، موسسه کاسپین در گذشته ۲۰ شعبه مجاز داشت که به تازگی ۶۰ شعبه جدید به این موسسه اجازه دادیم تا تعداد این موسسات به ۸۰ شعبه برسد.
  وی ادامه داد: مردم می توانند سپرده های خود را در مؤسسه کاسپین نگهداری و یا وجه خود را دریافت و استفاده کنند.
  برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
  IRNAeco@

  برچسب ها :

  نظرات