آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ , Saturday 30 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 80851
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  بیروت – ایرنا-آمارهای وزارت بهداشت لبنان و بانک جهانی نشان می دهد که این کشور با نرخ رشد جمعیت حدود یک و نیم درصدی و با توجه به میزان مرگ و میر و افزایش مهاجرت لبنانی ها به کشورهای دیگر در معرض پیر شدن جمعیت روبروست.

  لبنان پیرتر می شود

  روزنامه «النهار» لبنان روز چهارشنبه در گزارشی با استناد به آمارهای وزارت بهداشت این کشور نوشت: در سال ۲۰۱۵ میلادی ۶۹ هزار و ۹۴۸ تولد در لبنان ثبت شده است. این روزنامه همچنین به گزارش بانک جهانی اشاره کرد که در آن میانگین زاد و ولد در لبنان در سال ۲۰۱۴ را یک و نیم […]

  روزنامه «النهار» لبنان روز چهارشنبه در گزارشی با استناد به آمارهای وزارت بهداشت این کشور نوشت: در سال ۲۰۱۵ میلادی ۶۹ هزار و ۹۴۸ تولد در لبنان ثبت شده است.
  این روزنامه همچنین به گزارش بانک جهانی اشاره کرد که در آن میانگین زاد و ولد در لبنان در سال ۲۰۱۴ را یک و نیم درصد اعلام کرده بود
  این در حالی است که این نرخ در سوریه ۲٫۳ درصد است.
  نکته جالب اینجاست که نرخ زاد و ولد در بین پناهجویان سوری حاضر در لبنان حدود ۳٫۳ درصد است که این به معنای افزایش نسبت زاد و ولد سوری های ساکن لبنان در مقایسه با خود شهروندان لبنان است.
  بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت لبنان در سال ۲۰۱۵، ۳۹ هزار و ۲۶۹ مورد تولد در میان اتباع غیرلبنانی ساکن این کشور ثبت شده که بیشتر آنها را سوری ها تشکیل می دهند. این آمار شامل فلسطینی های ساکن لبنان نمی شود.
  بر اساس آمار غیررسمی حدود یک و نیم میلیون سوری در لبنان زندگی می کنند که بیشتر آنها پس از بحران در سوریه و در قالب پناهجو وارد لبنان شده اند.
  روزنامه النهار همچنین به نقل از «ریاض طباره» صاحبنظر در مسائل جمعیتی نوشت: مرگ و میر در لبنان سالانه حدود ۳۴ هزار نفر تخمین زده می شود و تعداد مهاجران نیز بین ۳۵ هزار نفر تا ۵۵ هزار نفر متغیر است.
  گفته می شود از سال ۲۰۱۱ به بعد میانگین مهاجرت از لبنان بیشتر شده و در فاصله بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ تعداد لبنانی هایی که کشور را ترک کرده اند به ۱۷۴ هزار و ۷۰۴ نفر ۱۷۴۷۰۴ نفر رسیده است که متوسط سالانه ۵۸ هزار و ۲۳۴ نفر بوده است.
  نتیجه ای که از این اعداد و ارقام به دست می آید این است که تعداد لبنانی های مقیم کشور سالانه حدود ۱۹ هزار نفر کاهش می یابد و این عدد همچنان در حال افزایش است چون پایین بودن سطح باروری در بین لبنانی ها مانع از جایگزین شدن افراد جدید به جای آنها می شود.
  به گفته کارشناسان رشد جمعیتی دو مولفه اصلی دارد: رشد طبیعی جمعیت، یعنی تفاوت بین زاد و ولد و مرگ و میر و نیز مهاجرت به خارج.
  در خصوص رشد طبیعی جمعیت، تعداد فرزندان هر زن یا به عبارت دیگر «باروری عمومی» را می توان به عنوان یک شاخص جمعیتی به شمار آورد. بدین معنا که اگر هر زن دو فرزند به دنیا آورد که هر دو تا سن بلوغ زنده بمانند و هر کدام از آنها به نوبه خود صاحب دو فرزند شوند این نشان می دهد که تعداد ساکنان کشور در وضعیت جایگزینی یا ثبات قرار دارد.
  بررسی های آماری نشان می دهد که تعداد فرزندان هر زن لبنانی دست کم از زمان آغاز جنگ داخلی در این کشور (سال ۱۹۷۵) بسیار کاهش یافته و به میانگین ۱٫۶ نفر رسیده که پایین تر از سطح جایگزینی و ثبات جمعیت است.
  النهار نوشت: با توجه به تمایل جوانان به مهاجرت از کشور و طولانی شدن عمر مردم در اثر پیشرفت های پزشکی، ترکیب جمعیتی کشور به تدریج به سمت پیر شدن پیش می رود و این پدیده در ابعاد مختلف توسعه ای نتایج زیادی به بار خواهد آورد که می توان از طریق سیاست های پیشگیرانه جلوی آن را گرفت و در غیر اینصورت باید به انتظار وقوع بحران ماند.

  برچسب ها :

  نظرات