آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ , Sunday 12 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 80620
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  ۴ روز از مهلتی ۱۰روزه، که به کشور قطر برای اجرای همه «بسته درخواست‌ها» داده شده، گذشته است. بی‌شک این درخواست‌ها تقدیم شد تا رد شود نه اینکه پذیرفته شود و سپس به مرحله بعد یعنی تحریم منتقل و برای اقدام نظامی علیه آن بسترسازی شود.

  بحران قطر تشدید می‌شود/ اقدام نظامی هدف غایی کشورهای محاصره‌کننده

  اوای شمال/«عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب، در مقاله‌ای در روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی‌الیوم» به موضع‌گیری آمریکا درقبال بحران قطر پرداخت و نوشت: این موضوع، که «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا، روز گذشته اعلام کند که دولت قطر درخواست‌های کشورهای عربی تحریم‌کننده آن (یعنی عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین) را بررسی می‌کند و اینکه وی […]

  اوای شمال/«عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب، در مقاله‌ای در روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی‌الیوم» به موضع‌گیری آمریکا درقبال بحران قطر پرداخت و نوشت: این موضوع، که «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا، روز گذشته اعلام کند که دولت قطر درخواست‌های کشورهای عربی تحریم‌کننده آن (یعنی عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین) را بررسی می‌کند و اینکه وی برخی از این خواسته‌ها را اساسی برای گفت‌و‌گو و راه‌حل اختلافات تلقی کند، این فاش‌کننده موضع گمراه‌کننده آمریکایی است؛ زیرا «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری این کشور شریک اصلی در برنامه‌ریزی این بحران و همه اقدامات و تمامی پیامدهای آن است و از قبل هزینه آن را دریافت کرد.

  «شان اسپایسر» سخنگوی کاخ سفید راستگوتر و واضح‌تر از تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا بود زمانی که اختلاف قطر با چهار کشور را «مسئله‌ای خانوادگی که باید خودشان آن را حل کنند»، توصیف کرد و گفت: «این همان چیزی است که آنها می‌خواهند و باید خودشان نیز حلش کنند» و به سؤالی درباره تعطیلی شبکه تلویزیونی «الجزیره» پاسخ نداد.

  این زبان مشکوک، که با آن اسپایسر سخن می‌گوید بازتاب دهنده موضع سنتی آمریکایی است که در مناقشه‌هایی، که آمریکا یکی از طرف‌های آن یا حامی یکی از طرف‌های آن به‌شمار می‌رود، تغییر نمی‌کند و ما را اندکی به عقب به‌طور مشخص به سال ۱۹۹۰ بازمی‌گرداند و سخنان «آوریل گلاسپی» سفیر وقت آمریکا، به صدام، رئیس‌جمهور معدوم عراق را پیش از بحران حمله به کویت، به ما یادآوری می‌کند که سخنان وی نوعی چراغ سبز برای به دام انداختن صدام بود.

  این مقوله، که بحران خلیج فارس یک «مسئله خانوادگی است»، در واقع «هموار کردن راه» برای آن و تحریک کردن برای اتخاذ اقدامات سختگیرانه‌تر و نیز دور کردن خود، ولو صوری، از پیامدهای این بحران است. این بحران یک اختلاف میان زن و شوهر نیست که با دخالت خیّرین و آشتی‌دادن‌شان حل شود، مگر آنکه سخنگوی کاخ سفید از وقوع «طلاق بی‌بازگشت» میان قطر و دشمنانش در خلیج فارس مطمئن باشد و به سخنان «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه دولت امارات و سخنگوی ائتلاف چهارگانه تکیه کرده است که روز شنبه طی کنفرانسی خبری، تأکید کرد که «طلاق» حتی قبل از آنکه «خیرین» مأموریت‌شان را آغاز کنند، قطعی شده است.

  ۴ روز از مهلتی ده‌روزه، که به کشور قطر برای اجرای همه «بسته درخواست‌ها» داده شده، گذشته است و با نگاهی به تک‌تک این درخواست‌ها، بدون لحظه‌ای تردید می‌گوییم این درخواست‌ها تقدیم شد تا رد شود نه اینکه پذیرفته شود و سپس به مرحله بعد یعنی تحریم منتقل و برای مرحله سوم و نهایی که بعید نمی‌دانیم در نهایت راه‌حل نظامی باشد، زمینه‌سازی شود.

  «فهد بن محمد العطیه» سفیر قطر در مسکو گفت که این تحرک کشورهای چهارگانه با هدف تغییر «نظام» صورت می‌گیرد، ما در این روزنامه نیز با این دیدگاه موافقیم؛ زیرا تمامی تجربه‌های مشابه با جنگ رسانه‌ای آغاز شد سپس به محاصره اقتصادی و در نهایت به مداخله نظامی ختم شد، در این زمینه مثال‌های زیادی داریم در عراق، لیبی و یمن.

  نمی‌دانیم که رهبران قطر برای بررسی این درخواست‌ها و جزئیات آنها، که همچنان برای ما روزنامه‌نگاران عرب و بین‌المللی محرمانه است، چقدر زمان نیاز دارند همچنان که نمی‌دانیم آیا میانجی‌گری‌های سرّی در اتاق‌های بسته جریان دارد یا خیر، و یا اینکه این ضرب‌الاجل ده‌روزه قابل تمدید است یا نهایی است. ولی آنچه می‌توانیم از طریق پیگیری این بحران بگوییم، این است که این بحران در مقایسه با بحران‌های پیشین، که آمریکا یکی از طرف‌ها در آن بود، روزهای آینده شاهد تنش خطرناکی خواهد بود؛ زیرا قطر کوتاه نمی‌آید و تاکنون نیز فرصتی برای امتیازدهی و عقب‌نشینی نداده و طرف مقابل نیز در اتخاذ اقدامات عجول است و می‌خواهد به‌شیوه «نظریه کمونیستی» اقدام کند، بدون آنکه کمونیست باشد؛ یعنی سیاست آتش زدن مراحل برای رسیدن به هدف نهایی در سریع‌ترین زمان ممکن است… روزهای آینده پیشِ‌روی ماست.

  برچسب ها :

  نظرات