آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ , Friday 3 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت





 • کد مطلب : 80616
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۵
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  امیرالمؤمنین(ع) طی خطبه‌ای در روز عید فطر، در کلامی زیبا روش برخورد با دنیا را بیان فرمودند.

  روش برخورد با دنیا در خطبه عید فطر امام علی(ع)

  آوای شمال/ستایش خداوندى را سزاست که کسى از رحمت او مأیوس نشود و از نعمت‌هاى فراوان او بیرون نتوان رفت، خداوندى که از آمرزش او هیچ گناهکارى نا امید نشود و از پرستش او نباید سرپیچى کرد. خدایى که رحمتش قطع نمی‌شود و نعمت‌هاى او پایان نمی‌پذیرد. روش برخورد با دنیا دنیا خانه آرزوهایى است […]

  آوای شمال/ستایش خداوندى را سزاست که کسى از رحمت او مأیوس نشود و از نعمت‌هاى فراوان او بیرون نتوان رفت، خداوندى که از آمرزش او هیچ گناهکارى نا امید نشود و از پرستش او نباید سرپیچى کرد. خدایى که رحمتش قطع نمی‌شود و نعمت‌هاى او پایان نمی‌پذیرد.

  روش برخورد با دنیا
  دنیا خانه آرزوهایى است که زود نابود مى‌شود و کوچ کردن از وطن حتمى است. دنیا شیرین و خوش‌منظر است  که به سرعت به سوى خواهانش مى‌رود، و بیننده را مى‌فریبد؛ سعى کنید با بهترین زاد و توشه از آن کوچ کنید و بیش از کفاف و نیاز خود از آن نخواهید و بیشتر از آنچه نیاز دارید طلب نکنید. (نهج‌البلاغه «صبحی صالح»، ص۸۵)

  متن حدیث:
  الْحَمْدُ لِلَّهِ غَیْرَ مَقْنُوطٍ مِنْ رَحْمَتِهِ‏ وَ لَا مَخْلُوٍّ مِنْ نِعْمَتِهِ‏ وَ لَا مَأْیُوسٍ مِنْ مَغْفِرَتِهِ‏ وَ لَا مُسْتَنْکَفٍ عَنْ عِبَادَتِهِ‏ الَّذِی لَا تَبْرَحُ مِنْهُ رَحْمَهٌ وَ لَا تُفْقَدُ لَهُ نِعْمَه وَ الدُّنْیَا دَارٌ مُنِیَ لَهَا الْفَنَاءُ وَ لِأَهْلِهَا مِنْهَا الْجَلَاءُ وَ هِیَ حُلْوَهٌ [خَضِرَهٌ] خَضْرَاءُ وَ قَدْ عَجِلَتْ لِلطَّالِبِ‏ وَ الْتَبَسَتْ بِقَلْبِ النَّاظِرِ فَارْتَحِلُوا مِنْهَا بِأَحْسَنِ مَا بِحَضْرَتِکُمْ مِنَ الزَّادِ وَ لَا تَسْأَلُوا فِیهَا فَوْقَ الْکَفَافِ‏ وَ لَا تَطْلُبُوا مِنْهَا أَکْثَرَ مِنَ الْبَلَاغ‏.

  برچسب ها :

  نظرات