آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ , Friday 3 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 80599
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۶
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  امام صادق(ع) طی روایتی بخشی از آیه‌۱۸۵ سوره بقره را منسوب به عید فطر معرفی کردند.

  آیا روز عید فطر در قرآن است؟

  اوای شمال/شاید یکی از سؤالاتی که ممکن است ذهن‎ها را به خود مشغول کند، این است که آیا در قرآن اشاره‌ای به روز عید سعید فطر شده است یا خیر؟ به منظور این پاسخ روایتی را از امام صادق (علیه‌السلام) از یکی از کتب اربعه معتبر شیعه یعنی «من لایحضر الفقیه» از شیخ صدوق نقل […]

  اوای شمال/شاید یکی از سؤالاتی که ممکن است ذهن‎ها را به خود مشغول کند، این است که آیا در قرآن اشاره‌ای به روز عید سعید فطر شده است یا خیر؟ به منظور این پاسخ روایتی را از امام صادق (علیه‌السلام) از یکی از کتب اربعه معتبر شیعه یعنی «من لایحضر الفقیه» از شیخ صدوق نقل می‌کنیم. در این روایت امام (علیه‌السلام) با استناد به بخشی از آیه۱۸۵ سوره بقره که درباره ماه مبارک رمضان است، به روز فطر اشاره کردند.
  سعید نقّاش در روایت خود آورده است که امام صادق علیه‌السلام مرا فرمود: در فطر تکبیرى هست ولى آن «مسنون» است- یعنى مستحبّ است گفتم: پس وقت آن کدام است؟ فرمود: در شب فطر، در مغرب و عشا، و در نماز فجر، و در نماز عید است. (صدوق می‌گوید: و در غیر روایت سعید، در ظهر و عصر است.) و آنگاه قطع مى‌شود. گفتم: چگونه آن را بگویم؟ فرمود: بگو: «اللَّهُ أَکْبَرُ اللَّهُ أَکْبَرُ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ اللَّهُ أَکْبَرُ وَ لِلَّهِ الْحَمْدُ اللَّهُ أَکْبَرُ عَلَى مَا هَدَانَا وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ عَلَى مَا أَبْلَانَا». و این معنى قول عزّ و جلّ است که فرمود: «وَ لِتُکْمِلُوا الْعِدَّه؛ تا شماره [مقرر] را تکمیل کنید (یعنى روزه را) وَ لِتُکَبِّرُوا اللَّهَ عَلى‏ ما هَداکُم؛ خدا را به پاس آنکه رهنمونیتان کرده است به بزرگى بستایید»
  متن آیه:
  شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ هُدىً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدى‏ وَ الْفُرْقانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْکُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ وَ مَنْ کانَ مَریضاً أَوْ عَلى‏ سَفَرٍ فَعِدَّهٌ مِنْ أَیَّامٍ أُخَرَ یُریدُ اللَّهُ بِکُمُ الْیُسْرَ وَ لا یُریدُ بِکُمُ الْعُسْرَ وَ لِتُکْمِلُوا الْعِدَّهَ وَ لِتُکَبِّرُوا اللَّهَ عَلى‏ ما هَداکُمْ وَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُون‏.
  ماه رمضان [همان ماه‏] است که در آن، قرآن فرو فرستاده شده است، [کتابى ] که مردم را راهبر، و [متضمّن‏] دلایل آشکار هدایت، و [میزان‏] تشخیص حق از باطل است. پس هر کس از شما این ماه را درک کند باید آن را روزه بدارد، و کسى که بیمار یا در سفر است [باید به شماره آن،] تعدادى از روزهاى دیگر [را روزه بدارد]. خدا براى شما آسانى مى‌خواهد و براى شما دشوارى نمى‌خواهد؛ تا شماره [مقرر] را تکمیل کنید و خدا را به پاس آنکه رهنمونیتان کرده است به بزرگى بستایید، و باشد که شکرگزارى کنید.

  برچسب ها :

  نظرات