آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ , Wednesday 8 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 80495
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران گفت: افراد باید برای جلوگیری از ابتلا به یبوست به صرف وعده غذایی صبحانه توجه ویژه‌ای داشته باشند.

  چگونه پس از ماه رمضان دچار «مشکلات گوارشی» نشویم؟

  آوای شمال/اظهار کرد: ماه رمضان فرصت خوبی را برای افراد فراهم می‌کند تا از پرخوری‌ پرهیز کنند. وی با بیان اینکه اگر افراد نکات تغذیه‌ای را در ماه رمضان‌ رعایت کنند باید پس از پایان ماه چند کیلوگرم‌ کاهش وزن داشته باشند، مطرح کرد: بسیاری از اشخاص با پرخوری‌ و افراط در مصرف مواد غذایی […]

  آوای شمال/اظهار کرد: ماه رمضان فرصت خوبی را برای افراد فراهم می‌کند تا از پرخوری‌ پرهیز کنند.

  وی با بیان اینکه اگر افراد نکات تغذیه‌ای را در ماه رمضان‌ رعایت کنند باید پس از پایان ماه چند کیلوگرم‌ کاهش وزن داشته باشند، مطرح کرد: بسیاری از اشخاص با پرخوری‌ و افراط در مصرف مواد غذایی شیرین‌ و پرچرب‌ مانند شله‌زرد ، حلیم ، زولبیا و بامیه‌ ، کله‌پاچه‌ و خرما نه تنها کاهش وزن پیدا نمی‌کنند بلکه با افزایش وزن نیز مواجه می‌شوند.

  این فوق تخصص گوارش و کبد بهترین نوع تغذیه‌ را برای مبتلایان‌ به کبد چرب‌ امساک‌ از پرخوری‌ دانست و افزود: برخی افراد پس از پایان ماه رمضان دچار سوء هاضمه‌ می‌شوند که مهم ترین‌ علت این موضوع افراط در مصرف موادغذایی‌ است.

  دریانی‌ بیان کرد: در ماه رمضان افراد یک وعده غذایی را حذف می‌کنند و پس از پایان این ماه و به خصوص در وعده ناهار روز عید فطر پرخوری‌ می‌کنند که این امر موجب بروز سوء هاضمه‌ و رفلاکس‌ معده می‌شود.

  وی تأکید کرد: بسیاری از افراد پس از صرف ناهار در روز عید فطر دچار سوزش معده می‌شوند بنابراین‌ برای جلوگیری از این عارضه‌ باید حجم وعده ناهار و شام خود را کاهش دهند، افرادی که مشکل رفلا‌کس (برگشت‌ اسید از معده به درون مری) را دارند باید غذای کم حجم و حاوی چربی کم مصرف کنند، این گروه از اشخاص باید از نوشیدن نوشابه‌ در حین غذا خودداری‌ کنند.

  این استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران با بیان اینکه سس گوجه‌فرنگی یکی از مواد غذایی است که سبب تشدید رفلاکس‌ می‌شود، تصریح کرد: ترشی‌، ادویه، سرکه، خیا‌رشور و فست‌فود‌ از جمله مواد غذایی به شمار می‌آیند که مبتلایان‌ به رفلاکس‌ باید از استفاده از آنها امتناع‌ کنند، افراد باید از دراز کشیدن پس از غذا نیز پرهیز کرده زیرا پس از صرف غذا معده پر بوده و دراز کشیدن‌ باعث می‌شود مقدار زیادی اسید معده وارد مری شده که این امر سوزش معده و پشت جناغ‌، تلخی دهان و گاهی سرفه‌های پشت‌ سر هم را به همراه دارد.

  دریانی‌ توصیه کرد: افراد برای جلوگیری از بروز یبوست‌ که یکی از مشکلات شایع به حساب می آید باید صبح پیش از صرف صبحانه ۲ لیوان آب بنوشند و وعده صبحانه را به صورت کامل میل کنند، صرف صبحانه سبب شده که رفلکس‌ گاستروکولیک ( معده – روده‌ای )‌ به صورت غیراختیاری‌ شروع به کار کرده و یبوست‌ بروز پیدا نکند.

  وی گفت: صرف صبحانه علاوه بر اینکه مانع از بروز یبوست می‌شود از پرخوری‌ در وعده ناهار نیز جلوگیری می‌کند همچنین اشخاص باید در وعده ناهار مواد غذایی پر فیبر مانند سبزیجات، سالاد و روغن زیتون را میل کنند؛ فاصله زمانی ۲ تا سه ساعته بین وعده شام و خواب ضروری است.

  برچسب ها :

  نظرات