آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ , Wednesday 8 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 80082
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  رئیس پلیس راهور کشور در آستانه آغاز اجرای طرح ترافیک نوروزی خطاب به رانندگان توصیه‌هایی کرده و از آنها خواست با توجه به کشته شدن ۴۸۰۰ نفر در سال گذشته امسال در رانندگی صبر بیشتری داشته باشند.

  پیش‌بینی بار ترافیک سنگین در ۱۰ روز آینده

  سردار تقی مهری با اشاره به این که چندسالی است که حجم سفرهای تابستانی افزایش یافته، گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی با هماهنگی همه دستگاه های امدادی و خدماتی در قالب کمیته ویژه طرح ترافیک تابستان ٩۶، طرح ویژه ترافیک تابستان را از پنجشنبه آغاز می‌کند که این طرح تا پایان شهریور ادامه دارد. این […]

  سردار تقی مهری با اشاره به این که چندسالی است که حجم سفرهای تابستانی افزایش یافته، گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی با هماهنگی همه دستگاه های امدادی و خدماتی در قالب کمیته ویژه طرح ترافیک تابستان ٩۶، طرح ویژه ترافیک تابستان را از پنجشنبه آغاز می‌کند که این طرح تا پایان شهریور ادامه دارد. این به این معناست که همه دستگاه های امدادی و خدماتی نسبت به تقویت تیم‌هایشان و حضور گسترده‌تر در محورها نسبت به سایر فصول، اقدام کنند تا امنیت و رفاه حال مسافران فراهم شود.

  رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی در ادامه توضیح داد: هدف مهمی که در این طرح داریم، پیشگیری از وقوع تصادفات در معابر و ارائه خدمات بهتر به هموطنان است. این طرح هم مثل طرح نوروز و زمستانه می تواند با همبستگی همه نیروها، باعث کاهش تصادفات و جانباختگان سفرها شود.
  سردار مهری با اشاره به این که هدف مهم دیگر این طرح این است که با اطلاع رسانی خوب، باعث تصمیم‌گیری‌های بجا و درست همه رانندگان در همه محورها شود، توضیح داد: نکته مهم این است که امسال هم شروع طرح تابستانه با تعطیلات عید سعید فطر مقارن شده و این طرح در ١٠ روز ابتدای اجرای آن با حجم زیادی از تردد نسبت به باقی روزهای تابستان روبرو خواهد بود.

  رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به این که میانگین تردد ساعتی در ایام عید فطر سال گذشته بین ٣۵٠ تا ٣۶٠ بوده، گفت: اما در بعضی محورها نرخ سفرها تقریبا ٩٧٠ بوده است. یعنی نسبت به ایام دیگر سال، ٣ برابر افزایش تردد را داریم. بنابراین توصیه ای که به هموطنان داریم این است که در سفرهای تعطیلات عیدسعید فطر، یک ویژگی مهم را باید مد نظر قرار دهند و آن این که در معابری مثل اماکن زیارتی که حجم سفر در آن افزایش پیدا می کند و همچنین معابر شمالی که جاده های کوهستانی را در بر می گیرد، صبر و حوصله بیشتری در رانندگی به خرج دهند.

  او در ادامه توضیح داد: غیر از قزوین- رشت که جاده آن برای تردد مناسب‌تر است، سایر محورهای شمالی ما مثل کندوان، هراز و فیروزکوه، کوهستانی هستند و عرض‌شان کم است، همچنین تقاضای سفر در آنها بیشتر است.

  *اجرای طرح های ویژه تا ۹ تیرماه
  سردار مهری با عنوان کردن این موضوع که اگر دوشنبه عید اعلام شود، سه‌شنبه تعطیل و بعد از آن هم بین التعطیلین را خواهیم داشت، گفت: پلیس پیش‌بینی کرده است که از پنجشنبه سفرها آغاز شود لذا پلیس از تاریخ پنجشنبه اول تیر تا تاریخ جمعه ٩ تیر، طرح‌های ترافیکی ویژه‌ای را پیش بینی کرده است. محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های تردد هم در بعضی از مسیرها پیش‌بینی شده است.

  رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی افزود: توصیه قابل توجه در این سفرها، صبر و حوصله در رانندگی است. هر مسافر و راننده ای که برنامه ریزی کرده در این ایام در جاده ها تردد داشته باشد، باید وقت نزدیک به ٣ برابر بیشتر از سایر زمان عای سال را پیش بینی کند. مثلا اگر یک مسیر را در شرایط عادی، ظرف ٣ ساعت طی کرده اید، در این ایام دو تا سه برابر این زمان باید حوصله به خرج دهید تا این سفر انجام شود.

  وی در ادامه توضیح داد: علت اصلی هم این است که در سال های گذشته، تعداد خودروها فوق العاده افزایش پیدا کرده است. مثلا ما در سال ٨۴ حدود ٧ میلیون و ۵٠٠ هزار خودرو داشتیم. اما در حال حاضر نزدیک به ١٩.۵ میلیون خودرو و ١١.۵ میلیون موتورسیکلت توسط پلیس شماره‌گذاری شده است. به طور مثال در سال ٨۴ حدود ٣ تا ۴ میلیون دستگاه موتورسیکلت داشتیم اما این تعداد در حال حاضر چند برابر شده است.

  سردار مهری در ادامه گفت: با همه این تفاسیر، خوشبختانه فرهنگ رانندگی نسبت به سال های گذشته خیلی بیشتر رعایت می‌شود. ما در سال ٨۴، حدود ٢٧ هزار و ٧٠٠ نفر از هموطنان را در جاده‌ها از دست دادیم اما در پایان سال ٩۵ این تعداد به حدود ١۶ هزار نفر در سال رسید.
  رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به این که تعطیلات عید سعید فطر دو بخش دارد، گفت: بخش اول مراسم ویژه ای است که مخصوص نماز عید سعید فطر است، پلیس تمهیداتی ویژه برای برگزاری نماز عید را در سراسر کشور در نظر گرفته است. برابر نظر سردار فرمانده ناجا، مشترکا هم طرح ترافیکی و هم طرح انتظامی برای تمام نقاطی که نماز عید برگزار می شود، پیش‌بینی کرده‌ایم. برای محل‌های اطراف برگزاری نماز، محدودیت ها و ممنوعیت های تردد در نظر گرفته شده است.

  وی افزود: نماز عید فطر برخلاف نماز جمعه در تمام مساجد و بعضا در فضای باز و خیابان ها برگزار می شود. پلیس توصیه می کند نماز حتی الامکان در خود مکان های حسینیه و مساجد برگزار شود تا همکاران ما بتوانند طرح ترافیکی و انتظامی خود را مناسب‌تر و بهتر اجرا کنند.

  سردار مهری در ادامه توضیح داد: اما در بخش دوم، یعنی تعطیلات عید سعید فطر، دو دسته سفر داریم. اول سفرهای درون استانی و دوم سفرهای خارج از شهر. معمولا هموطنان ما رفتن به تفرجگاه های داخل شهر را سفر به حساب نمی‌آورند، در صورتی که پلیس برای ترددها در تمام تفرجگاه‌ها و اماکن سیاحتی-زیارتی برنامه دارد.
  وی در این باره خاطرنشان کرد: همچنین در محور چالوس، روز یکشنبه بعدازظهر و همچنین روز دوشنبه از سمت کرج به چالوس، محور یک طرفه خواهد بود. البته محدودیت ها و ممنوعیت ها بنابر شرایط حجم ترافیک تغییر خواهند کرد.
  درخواستی که از هموطنان داریم این است که در صورت قصد سفر اطلاعات خود را دائما به روز کنند تا با اطلاعات دقیق سفرشان شروع شود و با سلامت و امنیت خاطر به پایان برسد.
  رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با بیان این که جمعه آخر ماه رمضان هر سال، قبل از نماز جمعه، راهپیمایی روز قدس برگزار می شود، توضیح داد: پلیس راهور با برنامه ریزی منسجم تر نسبت به سال های گذشته و همکاری گرفتن از تمام بخش های حوزه ترافیکی، یک راهپیمایی باشکوه مثل سال های گذشته را پیش بینی می کند.

  وی توضیح داد: پلیس همچنین محدودیت و ممنوعیت تردد برای تردد وسایل نقلیه در مسیرهای راهپیمایی و خیابان های منتهی به مسیرهای راهپیمایی هم در نظر دارد. این تدابیر برای رفاه حال عابران درحال راهپیمایی و کنترل نظم این مراسم است. بنابراین از رانندگان خودروهای سواری و راکبان موتورسیکلت‌ها به تذکراتی که همکاران می دهند، توجه کنند.

  سردار مهری با اشاره به این که بررسی علل تصادفات در تابستان گذشته نشان می دهد، سرعت غیر مجاز و خستگی و خواب آلودگی رانندگان بیشترین عامل حوادث جاده ای بوده اند، گفت: در تابستان روزها طولانی تر است و برای همین رانندگان استراحت کمتری دارند.
  وی افزود: توصیه اول پلیس این است که رانندگان کنترل سرعت را در اولویت سفر خود قرار دهند. تابلوها در جای جای جاده ها و محورها مشخص کرده اند که یک راننده در مسیر خود باید چه میزان سرعت داشته باشد. بنابراین رانندگان حتما به این تابلوها و قوانین رانندگی دقت کنند.
  رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی در این باره توضیح داد: اگر راننده ای خط قرمزی را که پلیس برای ایجاد امنیت مسافران، در نظر گرفته رعایت نکند و با سرعت غیرمجاز و سبقت غیرمجاز (که یکی از عوامل بسیار مهم تصادف در جاده های دوطرفه است) جان دیگران را به خطر بیندازد، با برخورد شدید پلیس روبرو خواهد شد.

  وی در ادامه گفت: البته تعداد رانندگانی که با انجام حرکات نمایشی در سطح جاده ها حرکت می کنند، اندک است، اما همین تعداد اندک مثل ویروسی عمل می کنند که باعث از بین بردن پیکره می شود و نظم جاده را به هم می زند.

  *مرگ ۴۸۰۰ نفر در تصادفات تابستان ۹۵
  سردار مهری با اشاره به این آمار که در طول سال گذشته در تابستان بیش از ۴ هزار و ٨٠٠ نفر در تصادفات جان خود را از دست داده اند، گفت: بیشترین تصادفات هم در ماه های مرداد و شهریور( خصوصا ١٠ روز پایانی شهریور) رخ داده است. بنابراین همکاران پلیس راهور درباره ٢٠ تخلف حادثه ساز که نمره منفی دارند، هیچ گونه اغماضی نخواهند داشت. پلیس، رانندگانی را که باعث ایجاد استرس در دیگران در سطح جاده شوند، بدون چشم پوشی متوقف می کند و برابر قانون با آنها برخورد خواهد شد. این برخورد شدید حتی برای حفظ جان سرنشینان خودروی خود راننده حادثه ساز هم ضرورت دارد.

  رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با ذکر این نکته که، به رانندگان توصیه می شود به تمام علائم و تابلوها و خط کشی ها توجه کنند، توضیح داد: توصیه دیگر این است که برای یک “سفر ایمن” برنامه ریزی کنند. اما سفر ایمن به چه معناست؟ راننده باید مبدا و مقصد سفر خود را تعریف کند. در طول سفر حتما مطابق آن برنامه ای که پیش بینی کرده، حرکت کند. مثلا مشخص کند کجا غذایش را صرف می کند و کجا استراحت کند. توصیه پلیس این است که در ازای هر دوساعت رانندگی، ١۵ دقیقه استراحت شود.
  سردار مهری همچنین درباره برخورد با تخلفات ناوگان عمومی گفت: پلیس در طرح تابستانه همچنین با تخلفات ناوگان حمل و نقل عمومی، برخورد جدی خواهد داشت. همکاران پلیس حتی به صورت نامحسوس در داخل وسایل حمل و نقل عمومی به عنوان مسافر حضور خواهند داشت و رفتار رانندگان را رصد می کنند.

  رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به این که پلیس با همکاری سازمان راهداری، سامانه ای را برای اتوبوس ها در سال ۹۵، اجرایی و عملیاتی کرده و این سامانه به «سپهتن» معروف است، توضیح داد: یعنی سامانه پایش هوشمند تردد ناوگان. این سامانه هوشمند، رفتار راننده را به صورت آنلاین به مقر پلیس اطلاع رسانی می کند. رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی نباید هنگام رانندگی بخورند بیاشامند، با تلفن همراه صحبت کنند یا جای خود را با راننده دیگر عوض کنند. همچنین راننده ناوگان نباید بیشتر از ۹ ساعت مداوم رانندگی کند. همه این رفتارها به وسیله سامانه هوشمند و توسط پاسگاه های پلیس راه رصد می شود.

  وی افزود: نکته مثبت این سامانه این است که دیگر نیازی نیست رانندگان جلوی پاسگاه های پلیس راه متوقف شوند و ثبت ساعت کنند. بلکه این سامانه کل اطلاعات راننده را روی مانیتور به افسر می دهد و اگر راننده تخلفی نداشت به حرکت خود ادامه می دهد.

  سردار مهری با بیان این که توصیه مهم دیگر پلیس هم وطنان عازم سفر، بستن کمربند ایمنی است، گفت: خوشبختانه فرهنگ بستن کمربند ایمنی برای راننده و سرنشین جلو جا افتاده است. اگر این موضوع برای سرنشینان عقب هم فرهنگسازی شود، کمک شایانی به کاهش تعداد تلفات در جاده ها خواهد شد. چرا که علت فوت حدود ۶۰ درصد از سرنشینان خودروها، ضربه به سر است و بستن کمربند ایمنی کمک مهمی به برخورد نکردن سر به بدنه خودرو می کند.

  وی در این باره به نکته مهم دیگری هم اشاره کرد: در کشور ما استفاده از صندلی کودک، قانونی نشده اما توصیه می کنیم رانندگان حتما از صندلی کودک برای سرنشینان خردسال استفاده کنند. حدود ۷ درصد جان باختگان تصادفات در طول سال، کودکان هستند.

  رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی در پایان ضمن آرزوی سفری خوش و ایمن در طول تعطیلات تابستان برای هموطنان، گفت: هموطنان می توانند با تماس با شماره تلفن ۸۸۲۵۵۵۵۵ و همچنین از طریق سایت اینترنتیwww.rahvar120.ir و سایر سامانه‌های ارتباطی پلیس راهور می‌توانند از آخرین وضعیت جاده ها مطلع شوند و با تماس با شماره ۱۲۰ می‌توانند با همکاران پلیس راهور ارتباط داشته باشند.
  به گفته سردار مهری همچنین مسافران ناوگان حمل و نقل عمومی در صورت مشاهده تخلف رانندگان این ناوگان از طریق سامانه پیامکی ۱۱۰۱۲۰ مشکل را گزارش کنند تا پلیس راهور در طول مسیر به شکایت رسیدگی و با راننده متخلف برخورد کند.

  برچسب ها :

  نظرات