آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ , Wednesday 8 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 79728
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ خرداد, ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: افتخار می‌کنیم که بر اساس دستور مقام معظم رهبری و حمایت رئیس جمهور، ضمن ثبت‌نام کودکان لازم‌التعلیم در دبستان‌های ایران، میزبان 360 هزار دانش‌آموز افغانستانی هستیم.

  حمایت تحصیلی از ۳۶۰ هزار دانش‌آموز تبعه افغانستان در ایران

  رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، صبح امروز در کمیسیون همکاری‌های مشترک ایران و افغانستان با عبدالواسع آرین مشاور ارشد و معاون برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری آموزش و پرورش کشور افغانستان در دفتر مطالعات بین‌الملل وزارت امور خارجه دیدار کرد. در این دیدار عبدالواسع آرین ضمن خرسندی از دیدار با همتای ایرانی خود […]

  رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، صبح امروز در کمیسیون همکاری‌های مشترک ایران و افغانستان با عبدالواسع آرین مشاور ارشد و معاون برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری آموزش و پرورش کشور افغانستان در دفتر مطالعات بین‌الملل وزارت امور خارجه دیدار کرد.

  در این دیدار عبدالواسع آرین ضمن خرسندی از دیدار با همتای ایرانی خود اظهار داشت: میزبانی گرم و مهربانانه مردم کشور دوست و همسایه ایران مخصوصاً میزبانی آموزش و پرورش این کشور از اتباع افغانستانی باعث شد تا سطح روابط آموزشی با ایران افزایش یابد، لذا در این جلسه با رعایت مفاد تفاهم‌نامه‌های گذشته مصمم هستیم نیاز طرفین و نوع همکاری‌ها را به صورت عینی مشخص کنیم.

  مشاور ارشد وزارت معارف افغانستان فهرست نیازهای آموزشی این کشور را برشمرد و گفت: آموزش معلمان برای تغییرات کتب درسی، برنامه درسی تربیت معلم، راه‌اندازی سیستم ارزشیابی برای معلمان کشور افغانستان، آموزش مربیان برای شاخه فنی و حرفه‌ای، حضور مشاوران از ایران برای توسعه آموزشی، آموزش کودکان افغانستانی با نیازهای ویژه، تبادل تجارب کشور ایران در بخش تکنولوژی آموزشی، ایجاد شعبه دانشگاه فرهنگیان در کابل، بالا بردن کیفیت کادر ستادی وزارت معارف افغانستان، حضور در برنامه‌های فرهنگی مانند جشنواره‌های دانش‌آموزی، آمد و شد هیأت‌های آموزشی بین دو کشور از جمله مهم‌ترین نیازهای آموزشی افغانستان است.

  معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش هم که به نمایندگی از وزیر آموزش و پرورش در این نشست شرکت کرده بود، اظهار داشت: با توجه به زبان، فرهنگ و مرز مشترک و مهمترین مسأله یعنی دین مشترک، وزارت آموزش و پرورش ایران آمادگی دارد تا با کشور افغانستان همکاری مستمر آموزشی داشته باشد و بر اساس تعهدات بر مبنای اولویت‌ها، نیاز آموزشی افغانستان تقسیم‌بندی شده و در مرحله نخست آموزش معلمان ابتدایی این کشور مدنظر قرار گیرد.

  وی با دعوت از هیأت افغانستانی برای شرکت در جشنواره دانش‌آموزی عشایر که ماه آینده در مشهد مقدس برگزار می‌شود، گفت: آموزش و پرورش ایران آمادگی دارد در زمینه‌های متعددی شامل آموزش و توانمندسازی معلمان مقاطع مختلف، مدرسان دوره‌های تربیت معلم و توسعه آموزش‌های فنی‌و حرفه‌ای در افغانستان با توجه به شرایط بومی و آموزش و پرورش کودکان با نیازهای خاص، تجارب خود را در اختیار این کشور قرار دهد.

  حکیم‌زاده اضافه کرد: افتخار می‌کنیم که بر اساس دستور مقام معظم رهبری و حمایت رئیس جمهور، ضمن ثبت‌نام کودکان لازم‌التعلیم در دبستان‌های ایران، میزبان ۳۶۰ هزار دانش‌آموز افغانستانی هستیم.

  شایان ذکر است کشور افغانستان دارای ۳ میلیون ۶۰۰ هزار دانش‌آموز است که از این تعداد ۲ میلیون ۴۸۰ هزار نفر آنان در دوره ابتدایی تحصیل می کنند و ۴۸ مرکز تربیت معلم در این کشور وظیفه آموزش ۲ هزار مربی را برعهده دارند.

   

  برچسب ها :

  نظرات