آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ , Monday 13 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 79583
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ خرداد, ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  امتحانات خرداد دانش‌آموزان در شرایطی تمام شد که برخی از آنها نسبت به لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی معترضند، همین مسئله منجر به ورود پلیس فتا به ماجرا و دستگیری برخی افراد در این رابطه شد.

  روایت دانش‌آموزان از خرید و فروش سؤالات امتحانات نهایی

  آوای شمال/سال تحصیلی گذشته بود که ماجرای فروش سؤالات امتحانات نهایی خبرساز شد. همچنین شائبه‌هایی مبنی بر لو رفتن سؤالات امتحان آمادگی دفاعی که به‌صورت هماهنگ استانی برگزار می‌شد، مطرح بود و کار تا جایی پیش رفت که پای پلیس فتا نیز به ماجرا باز شد. ماجرا از این قرار بود که کانال‌هایی با فعالیت […]

  آوای شمال/سال تحصیلی گذشته بود که ماجرای فروش سؤالات امتحانات نهایی خبرساز شد. همچنین شائبه‌هایی مبنی بر لو رفتن سؤالات امتحان آمادگی دفاعی که به‌صورت هماهنگ استانی برگزار می‌شد، مطرح بود و کار تا جایی پیش رفت که پای پلیس فتا نیز به ماجرا باز شد.

  ماجرا از این قرار بود که کانال‌هایی با فعالیت در فضای مجازی مدعی فروش سؤالات امتحانات نهایی یک ساعت مانده به شروع امتحانات بودند. در همین رابطه آموزش‌وپرورش سال گذشته در پاسخ به این پرسش که “چرا و چگونه سؤالات یک امتحان حتی زمانی که دانش‌آموزان دسترسی نداشتند، در فضای مجازی منتشر می‌شود؟” عنوان می‌کند که پلیس فتا، حراست وزارت آموزش و پرورش و اداره ارزیابی و عملکرد پیگیر این موضوع هستند که اگر احیاناً فردی در داخل یا خارج از مدرسه در انتشار سؤالات تقصیر داشته، با او برخورد شود.

  امسال نیز بازار فروش سؤالات امتحانات نهایی در فضای مجازی حسابی داغ بود و در یک مورد، کانالی با عنوان فروش امتحانات نهایی ۹۶، سؤالات هر درس عمومی را به‌قیمت ۱۰۰ هزار و اختصاصی را به‌قیمت ۱۸۰ هزار تومان به فروش می‌رساند. در این شبکه‌ها به دانش‌آموزان این‌گونه اطمینان داده می‌شد «طبق گزارشات رابط‌هامون همه چیز دارد روال عادی خود را طی می‌کند، جای هیچ‌گونه نگرانی از جانب شما دانش آموزان نیست».

  این کانال چند ساعت مانده به برگزاری امتحانات نهایی اقدام به انتشار سربرگ سؤالات در فضای تلگرام می‌کرد و با این کار به مخاطبان خود در رابطه با داشتن سؤالات امتحانات نهایی اطمینان خاطر می‌داد.

  با پایان یافتن امتحانات نهایی، تعدادی از دانش‌آموزان نسبت به لو رفتن سؤالات امتحانات در دروس مختلفی همچون عربی۳، زمین‌شناسی و زیست معترضند.

  نظرات برخی از دانش‌آموزان در رابطه با خرید و فروش سؤالات امتحانات نهایی از طریق تلگرام بدین شرح است:

  رضا: جای تأسف دارد سؤالات امتحان عربی۳ هم لو رفته بود.

  هستی: متأسفم برای مسئولان که حق بچه‌ها را به‌راحتی پایمال می‌کنند. ما برای درس خواندن از شب تا صبح بیداریم اما یک عده سؤالات امتحانات را می‌خرند و معدلشان به‌راحتی بالا می‌رود. این انصاف نیست، سؤالات درس زیست سوم دبیرستان با تلگرام لو رفت، از ساعت ۷ و نیم تو حوزه ما بعضی‌ها با گوشی سؤالات را چک کردند.

  فاطمه: امتحان زمین‌شناسی سوم تجربی به‌شکل گسترده‌ای دست بچه‌ها بود به‌طوری که اگر سؤال را نداشتی همه تعجب می‌کردند. حتماً تمام مدارک مربوط را به‌زودی به سازمان سنجش، آموزش و پرورش و پلیس فتا ارائه خواهم کرد. چطور مسئولان با قاطعیت ۱۰۰ درصد لو رفتن سؤالات را انکار می‌کنند، روح جوان‌های ما را با تکذیب خدشه‌دار نکنید آنها می‌بینند و به‌خاطر می‌سپارند مردانه بگویید زالوصفتان هستند و شما در صف آنها نیستید وبا تمام قدرت موضوع را پیگیری می‌کنید.

  امیر:‌ متأسفانه سؤالات امتحان فیزیک پیش‌دانشگاهی لو رفته بود هم سؤالاش لو رفته بود، تو رو خدا برای کنکور اجازه چنین کار را ندهید، با سرنوشت ما بازی نکنید.

  علی: متأسفانه کاملاً صحت دارد. فرزند بنده در سال سوم ریاضی تحصیل می‌کند و معدل بالای ۱۹٫۶ دارد. کنجکاو شدم و بدون اطلاع فرزندم از ۳ کانال با متوسط ۸۰ هزار تومان که از طریق کارت به کارت بود، سؤالات را تهیه کردم اما با کمال تأسف هر ۳ یک سؤال را فرستادند. پس از امتحان متوجه شدم فقط ترتیب سؤالات متفاوت بوده و فرضاً سؤال اول جلسه آزمون، سؤال سوم فایل پی‌دی‌اف من بود.

  محمد: بنده دانش آموز پیش‌دانشگاهی رشته ریاضی هستم، قبل از امتحان نهایی ادبیات سؤال‌ها موجود بود و دوستانم همه سؤالات را خریده بودند. لطفا پیگیری کنید، تأثیر معدل در کنکور به‌کنار، حق من که تلاش کردم ولی سؤالات رو نداشتم ضایع شده است.

  عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش معتقد است که این کانال‌ها و صفحات کاملاً شیادی است و از شرایط زمان امتحانات دانش‌آموزان سوءاستفاده می‌کنند چرا که امتحانات نهایی از ضریب امنیت بالایی برخوردار بوده و احتمال لو رفتن سؤالات صفر است.

  به‌گفته عمادی امسال سی‌دی سؤالات و رمز سؤال در اختیار مدارس قرار می‌گیرد و تا ۲ ساعت قبل از برگزاری امتحانات امکان دسترسی به سؤالات از سوی مدارس وجود ندارد، بنابراین آنچه با عنوان فروش سؤالات در فضای مجازی مطرح شده با هدف اخاذی است.

  همچنین محمد حسین کفراشی از پیگیری این موضوع با همکاری پلیس فتا خبر می‌دهد هرچند پلیس فتا نیز از دستگیری تعدادی باند کلاهبردار در زمینه خرید و فروش سؤالات امتحانات نهایی خبر داده است.

  حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز معتقد است که سیستم نظارت و ضریب امنیت امتحانات نهایی در آموزش‌وپرورش بسیار قوی بوده و امکان لو رفتن سؤالات نهایی وجود ندارد و این مسائل سال‌هاست که در فصل امتحانات مطرح می‌شود.

  وی همچنین این احتمال را می‌دهد که سؤالات به فروش رفته در شبکه‌های تلگرامی مربوط به سال‌های قبل باشد.

  پس از ورود پلیس فتا به ماجرا و پیگیری موضوع خرید و فروش سؤالات امتحانات نهایی، کانال‌هایی که اقدام به خرید و فروش سؤالات می‌کردند تمام محتوای خود را پاک و کانال را حذف کرده‌اند و هنوز نتیجه قطعی بررسی‌های پلیس فتا و وزارت آموزش‌وپرورش به افکار عمومی به‌ویژه دانش‌آموزان گزارش نشده است.

  به گزارش تسنیم، با توجه به اینکه نمرات امتحانات نهایی در کنکور ۹۶ سهم ۲۵درصدی دارد، در صورت صحت لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی این مسئله منجر به تضییع حق بسیاری از دانش‌آموزان می‌شود و به‌دلیل حساسیت این مسئله و گزارش‌هایی مبنی بر لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی، کمیته آموزش‌وپرورش مجلس شورای اسلامی نیز به ماجرا وارد شده و در حال بررسی ابعاد مختلف این موضوع است.

  برچسب ها :

  نظرات