آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ , Friday 22 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 7913
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ بهمن, ۱۳۹۳ - ۰۵:۵۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  خیانت سران فتنه به نظام جبران ناپذیر است/ فردی که در برابر ولایت ایستادگی کند اصلا اهل توبه نیست

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار احزاب وتشکلهای باشگاه خبرنگاران،”محمدحسین رجبی دوانی” در نشست آموزشی تشکیلاتی جهاد اکبر ۱۳ که از سوی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در مشهد مقدس در حال برگزاری است، با اشاره به برخی اظهارات مسئولان دولتی گفت:طی یک سال و چند ماه اخیر برخی مسئولین در ارتباط با توجیه سیاست‌های خود، […]

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار احزاب وتشکلهای باشگاه خبرنگاران،”محمدحسین رجبی دوانی” در نشست آموزشی تشکیلاتی جهاد اکبر ۱۳ که از سوی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در مشهد مقدس در حال برگزاری است، با اشاره به برخی اظهارات مسئولان دولتی گفت:طی یک سال و چند ماه اخیر برخی مسئولین در ارتباط با توجیه سیاست‌های خود، از زبان اهل بیت(ع) مایه گذاشتند، من بر خودم دیدم حقیقت را بازگو کنم؛ البته ما دعا می‌کنیم هر دولتی که روی کار است موفق باشد و بتواند به نظام مقدس، ولایت و مردم خدمت‌گذاری کند.

  وی با اشاره به مدت زمان حکومت کوتاه امام علی(ع) و امام حسن(ع) تصریح کرد: حکومت ولایت در عصر ما لطف الهی است که نصیب ما شده و ما به این جهت مدیون امام خمینی(ره) و مردم هستیم.

  پژوهشگر تاریخ با بیان اینکه نقدی که می‌خواهم بگویم به سبب این است که برداشت‌های غلط از سیره پاک اهل بیت صورت می‌گیرد، اظهار داشت: یک مسئله‌ای که صورت گرفته بحث مذاکره با دشمن است و من می‌خواهم با بیان تاریخ در این باره با شما به تفاهم و تعامل برسم.

  وی با بیان اینکه معنای دشمن در قرآن بدخواه و بدسرشت ذکر شده، افزود : حال با این معنا ما در مقابل دشمن چه مواضعی باید داشته باشیم؟ مطابق اسلام، اگر با دشمن مواجه شدید و شما از لحاظ نیرو برتری دارید باید بجنگید اما اگر از نظر اقتدار برابری می‌کنید در این موقعیت سیاست بازدارندگی است. در قرآن آمده است قدرت خود را بالا ببرید به صورتی نیرومند شوید که دشمن خود را بترسانید اما به قدرتی نایل شوید که دشمن نتواند شما را تهدید کند.

  رجبی دوانی تاکید کرد: امام در عرصه تلاش در این زمینه فرموده‌اند که تا زمانی که ما به نصابی از اقتدار سیاسی، علمی، اقتصادی و… نرسیم، این تهدیدات ادامه دارد.

  وی با اشاره به اینکه حالت سوم مواجه با دشمن این است که دشمن از هر جهت برتری دارد و ما را تهدید می‌کند، بیان داشت: در این حالت سیاست ما باید نرمش قهرمانانه باشد که در سیره پاک رسول خدا به عنوان برترین الگو بیان می‌شود. به عنوان مثال زمانی که در مکه، قدرت در دست قریش است پیامبر امکان دفاع از یاران خود را ندارد؛ چون هم از نظر تعداد، اقلیت محض بودند و هم از لحاظ امکانات بالاتر بودند. در این شرایط هم سیاست پیامبر نرمش قهرمانانه است.

  پژوهشگرتاریخ با اشاره به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه دشمنان الان هم هر ترفندی را به کار گرفته است و اگر نشده معنایش این است که نتوانسته است، ادامه داد: تمام آمریکا و اروپا در تیررس ماست و بر خلاف حرف برخی سیاسیون که می‌گویند، در ده دقیقه آمریکا می‌تواند تمام تجهیزات ما را از بین ببرد، اصلا این طور نیست.

  وی افزود: پیامبر چندین بار با توطئه‌های مشرکین مواجه شدند، توطئه‌هایی که مانند ۳۶ سال کنونی ما بود و ایشان توانست با این توطئه‌ها مقابله کند.

  رجبی دوانی با اشاره به تاریخ صدر اسلام اظهار داشت: قریش به پیامبر گفت برای برطرف کردن تنش، ما برای مدتی بت‌ها را کنار میی گذاریم و تو هم بت‌های ما را بپرست، پیش از جواب پیامبر، جبرئیل آیه‌ای نازل کرد و آن سوره کافرون بود که بگو ای کافران من چیزی را که شما می‌پرستید نمی‌پرستم و شما نیز چیزی را که من می‌پرستم نمی‌پرستید و من پرستنده چیزی که شما می‌پرستید نیستم و شما پرستنده چیزی که من‌می پرستم نیستید شما را دین خود و مرا دین خود.

  وی اضافه کرد: بنابریان اگر دشمن هم پیشنهاد مذاکره می‌دهد، جبرئیل نازل می‌شود و تذکر می‌دهد که اینها دشمن هستند.

  پژوهشگر تاریخ در ادامه اشارات تاریخی خود از نرمش قهرمانامه رسول گرامی اسلام، به صلح حدیبیه اشاره کرد و گفت: مورد دوم در قضیه صلح حدیبیه است، دشمن در برابر رسول خدا هنگامی که ایشان در مدینه هستند، در ۳ جنگ بدر و احد و خندق نتیجه نگرفته است و شکست خورده و به اهداف خود نرسیده است چون هدف نهایی محو اسلام بود، در خندق هم ناکام شد و تازه در خندق یکی از جریاناتش قریش است. مشرکان دیگر ۱۰ تا گروه و اقوام مختلف برای نابودی اسلام با هم یک پارچه شدند که به نتیجه نرسیدند. پس از این ماجرا و در سال ششم پیامبر قصد زیارت به خانه خدا کرد در حالی که مکه در دست مشرکان بود.

  وی با اشاره شرایط صلح حدیبیه، تصریح کرد: در این ایام، چون ماه حرام است، جنگ کردن هم حرام است و اسلام آن را حفظ کرد لذا مشرکان چون حرمت ماه را نگه می‌داشتند، پیامبر فرمودند که به قصد زیارت می‌روم. بنا به سنت اعراب در این ماه اگر بدترین دشمنان هم اگر مقابل هم بروند حق جنگیدن ندارد. پیامبر همچنین از یاران خود خواست که برای آنکه دشمن تحریک نشود سلاح تهاجمی هم همراه خود نبرند و از صلاح دفاعی استفاده کنند. همچنین شتران زیادی را برای قربانی کردن به همراه خود بردند.

  رجبی دوانی یادآور شد: اما در حدیبیه دشمن سد راه شدند و نگذاشتند که پیامبر و یارانشان وارد مکه شوند. پیغمبر خواست یکی را داخل مکه بفرستد تا پیام پیامبر را به سپاه دشمن برساند که او قصد جنگیدن ندارد. عثمان به نمایندگی از پیامبر به سمت سپاه دشمن رفت اما بازنگشت و شایعه هم رسید که عثمان را کشتند و قریش آماده جنگ است. حضرت با تجهیزاتی آمده بود که امکانات جنگیدن نداشت. پس مردم را درحدیبیه جمع کرد و قضیه کشته شدن عثمان را مطرح کرد و از آنها خواست که در صورت شروع جنگ فرار نکنند یعنی با وجودی که امکانات نابرابر بود اما نباید با فرار یاران پیامبر آبروی اسلام برود، پس باید ایستادگی کرد. بیعت رضوان برای پایداری در جنگ احتمالی بود. همین که خود را آماده می‌کردند خبر رسید که نماینده زنده است و با نماینده قریش مذاکره می‌کند.

  وی ادامه داد: طرف مقابل مذاکره پذیرفت که پیامبر دنبال جنگ نیست اما فرمود که برای ما افت دارد که بگذاریم شما وارد مکه شوید. و تعهد کردند که از سال آینده می‌توانید در مراسم حج شرکت کنید. مذاکره فراتر از زیارت امسال و سال آینده کشیده شد و قطعنامه صلح حدیبیه منعقد شد و تا ۱۰ سال بین اسلام و قریش آتش بس برقرار شود. دوم این که پیامبر پذیرفت آن سال زیارت خانه خدا را نکند اما از سال بعد سه روز مکه در اختیار او قرار خواهد گرفت. سوم اگر کسی از قریش مسلمان شد و به سمت مدینه رفت، پیامبر باید او را پس دهد اما بر عکسش خیر. چهارم این که راه‌های تجاری باز شود. چون بعد از بدر قریش ضربه اقتصادی خورده بود چون تجارتش راه مدینه می‌گذشت. حضرت تعهد باز شدن راه را می‌دهد و دو طرف در امنیت به سر خواهند برد. پنجم این که هر طرف با هر قبلیه هم پیمان شوند و حمله به آن قبیله هم پیمان شده به منزله حمله به طرف مورد معاهده است.

  پژوهشگرتاریخ بیان داشت: پیامبر آمده بود تا مشرکین را از بین ببرد اما چون در این میان قدرت در دست دشمن بود در این میان به طور مقطعی عهد می‌بندد. در این میان به ظاهر امتیازاتی که او به دشمن می‌دهد بیشتر است و خلیفه دوم نیز در واکنش به رای پیامبر گفت که چرا باید با آن تبصره که هرکه مسلمان شود نتواند وارد محدوده مسلمانان شود ولی برعکسش نه موافقت شد؟

  وی افزود: ظاهر قضیه به ضرر اسلام بود اما اگر دقیق تر بررسی کنیم متوجه می‌شویم که قریش تا پیش از این تمام هم و غمش نابودی اسلام بود اما الان داشت قرارداد می‌بست و این پیروزی بزرگ اسلام است و در واقع شرک پذیرفته که اسلام غیر قابل انکار است و باید تعامل کرد که به چشم خیلی‌ها نیامد.

  رجبی دوانی با بیان اینکه پسر سهیل بن عمد مسلمان شده بود و با پوزخند به پدر می‌خواست که به جمع یاران پیامبر بپیوندد اما طبق این قرار داد پیامبر باید او را تحویل می‌داد، ادامه داد: در حالی که پسر تازه مسلمان شده با گریه و زاری گفت که من را تحویل به مشرکین ندهید اما پیامبر او را تحویل داد و فرمود که اگر کسی ایمان واقعی داشته باشد و ما او را تحویل دهیم خدا قول داده یاور او باشد.

  وی اظهار داشت: ابوبصیر مسلمان شد و به سمت مدینه فرار کرد. تا قریش این جریان را فهمید از پیامبر خواست که او را تحویل دهند و هیئتی را فرستاد تا او را برگردانند. در این میان یکی از قلدران او را فراری داد و او فرار کرد. در این میان قریش شکایت کرد و پیامبر در جوابش گفت که شما عرضه نداشتید که نگهش دارید و او فرار کرد و این به من مربوط نمی‌شود. در این میان عده‌ای نیز به کاروان قریش حمله کردند که پیامبر فرمود آنان خودسرانه به این عمل مرتکب شدند. در این میان قریش عصبانی شد و هییتی را فرستاد و گفت که این ماده از تعهد نامه حذف شود. و این چنین شد که ابوبصیر به مدینه آمد.

  پژوهشگرتاریخ با بیان اینکه آیه انا فتحنا لک فتح مبینا برای صلح حدیبیه نازل شده است گفت: خدا این صلح را فتح المبین خوانده است، قرار بود ۱۰ سال آتش بس باشد، دو سال هم نکشید و مکه آزاد شد، یک سری مسلمان شدند و یک سری اعدام شدند و تمام شد.

  وی افزود: نرمشی که آقا مطرح کرده‌اند، انعطاف پذیری در برابر حریف بود هم امتیاز بدهید و هم امتیاز بگیرید که پیروز شوید.

  رجبی دوانی با بیان اینکه با دشمن برد برد معنی ندارد، اضافه کرد: این عرصه مثل کشتی است نه فوتبال. یکی برنده و یکی بازنده،باید دید که با چه کسی مواجهیم. اگر حریف قدر است فریبش بدهید و از غفلتش استفاده کنید. یک امتیاز به او بده و دو تا امتیاز بگیر. نرمش قهرمانانه یعنی نرمش نشان دهید و امتیاز بگیرید. نهایتا شما باید برنده باشید.

  وی با بیان اینکه دولت را که دنبال برد برد است سرزنش نمی‌کنم، ادامه داد: آنان در ظاهر بگویند اما دنبال برد دشمن نباشند.دولت باید دشمن را فریب دهد. می‌تواند برآیند این قضیه امتیاز باشد. یقین دارم که طوری عمل می‌کرد یقین داشتیم که پیروز شود اما نشد. و خوف این است که فکر کنند برد برد باشد.

  پژوهشگرتاریخ با بیان اینکه صلح امام حسن(ع) قابل قیاس با امروز نیست، ادامه داد: امام قصد صلح با معاویه نداشت. ما حق نداریم برای توجیه سیاست اهل بیت را خرج کنیم. هدف امام مبارزه با دشمن بود ولی وقتی اطرافیانش خیانت می‌کنند امام نمی‌تواند اهدافش را پیش ببرد. امام با لشکریانش که شیرازه‌اش از هم پاشیده، مثلا از خود لشکر کسانی بودند که به امام حمله کردند، سخنرانی‌اش را قطع کردند. گفتند مانند پدرش کافر شده، یکی با شمشیر ضربه‌ای به امام زد و با همان جراحت امام می‌آِید خطاب به مردم اتمام حجت کند. امام می‌گوید : مردم من می‌توانم خودم را نجات دهم.

  وی اظهار داشت: حالا معاویه مانند آمریکا صلح طلب شده! معاویه به امام پیشنهاد می‌کند که کنار بکشد.امام بیاستد یا به دست معاویه کشته می شود یا به دست لشکر. معاویه می‌خواست کاری که پدرش با جاهلیت نتوانست انجام دهد خود انجام دهد و معاویه را در رسیدن به اهدافش ناکام گذاشت. امام گفت من می دانم اگر پیشنهاد صلح را بپذیرید تحقیرتان می‌کنند و اگر رضای خدا و مرگ با عزت را می‌طلبید بجنگید.

  رجبی دوانی با بیان اینکه با این شرایط آیا اکنون ما در موقعیت امام حسن هستیم؟ ادامه داد: من  غبطه می‌خورم به حال شما جوانان. من به فرموده حضرت آقا ایمان آوردم که اگر خطری نظام را تهدید کند، جوانان این نسل بهتر از جوانان انقلاب دفاع خواهند کرد اما با خودم می‌گفتم که این جوانانی که تحت تاثیر ماهواره‌اند بهتر از آن دوره‌اند؟ اما بعدها دیدم که جوانانی مثل شما چنان عاشق ولایت هستید که من به شما غبطه می خورم.

  وی بیان داشت: مقام معظم رهبری اگرچه به ظاهر با مردم حشر و نشر نزدیکی ندارد اما با دل‌های مردم آشناست. آن جانباز قطع نخایی را دیدید که چطور عاشقانه می‌خواست خود را در راه ولایت فدا کند.

  پژوهشگرتاریخ ادامه داد: با این واقعیت‌ها آیا دوره امام حسن شباهتی به دوران الان دارد؟ دورانی که حتی همسر او هم از او رویگردان است! کجا این مردم آن مردم هستند؟اگر شمر و عمربن سعد توبه کردند سرانه فتنه هم توبه می‌کنند.

  وی با بیان اینکه متاسفانه برخی برای نجات سران خائن فتنه می‌آیند در مجمع عمومی با حضور رهبر معظم مطرح می‌کنند که پیغمبر وحشی را هم بخشید، گفت: بگذریم از ساحت ولایت. اگر اعتقاد به ولایت داشته باشید باید تابع ولایت باشید که او بهتر از هرکه دیگر می‌داند که چه چیزی تدبیر است.

  رجبی دوانی تصریح کرد: وحشی، برده‌ای بود که از خود اختیاری نداشت و اگر جرمی کرد مجازات برای ارباب است و ثانیا آمده است خدمت پیغمبر و توبه کرده ولو پیغمبر نادیده می‌گیرد چون توبه کرده و مسلمان شده است. البته پیغمبر گفت که حق ورود به مدینه را نداری چون نمی‌خواهم تو را ببینم.

  وی با اشاره به اینکه البته خائن عصر ما هیچ شباهتی با فرد توبه کرده ندارد چون همچنان طلبکار است، اضافه کرد: اگر شما انتظار دارید شمر و عمربن سعد توبه کنند سران فتنه هم توبه می‌کنند. و هرکه در برابر ولایت ایستادگی کند اصلا اهل توبه نیست و افتخار به کشتن رسول خدا دارند.

  پژوهشگر تاریخ  ادامه داد: امام حسین توبه حر را پذیرفت. حر راه را برای امام حسین بسته و اوست که امام را در کربلا مجبور به فرود می‌کند اما رگه‌ای از جوانمردی داشت و وقتی سخنان امام را شنید ایمان آورد. حر انتظار داشت که جوابی در برابر امام بدهند. سرانش اما جواب نداشتند. پس به مظلومیت امام پی برد و نتوانست نامردی سران شرک را تحمل کند. توبه کرد. درهای توبه به روی همگان باز است. پس از توبه به مبارزه با سران شرک شتافت و شهید شد. حالا سران فتنه را با حر مقایسه می‌کنید؟! فردی را که به رهبر نامه نوشت و او را مسئول فتنه دانست را با حر مقایسه می‌کنید؟!

  وی با بیان اینکه انتخابات یک امتحان بود. خیانتی که به نظام و ولایت کردند جبران ناپذیر است، افزود: اینان آمریکا را امیدوار کردند. آنانی که منافقان و سلطنت طلبان از آنها حمایت کردند، به هیچ وجه این تشبیهات قابل پذیرش نیست.

  رجبی دوانی در پایان خاطر نشان کرد: رییس جمهور آمده است و مطرح می‌کند که امام حسین دنبال مذاکره بود، این زمانی است که برای طرف، شان قائل باشد. اگر با عمر سعد صحبت می‌کند نه که بخواهد به تفاهم برسد بلکه امام از او خواست لشکر را رها کند و به او بپیوندد ‌تا به یزید برسد نه که بازی برد برد داشته باشد. ابدا قابل قیاس نیست. ما حق نداریم چیزی که در سیره معصومان نبوده بیان کنیم. اگر کسی دروغی به پیامبران ببندد روزه را هم باطل می‌کند پس حق این کار را نداریم.

  برچسب ها :

  نظرات