آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ , Friday 3 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 79097
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ خرداد, ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۴
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در گزارش سه ماهه با عنوان «چشم‌انداز محصولات کشاورزی و وضعیت غذایی» در جهان از ثبات در تولید گندم ایران برای سال زراعی 2017 و امکان تحقق تولید 13.5 میلیون تنی برای امسال خبر داد.

  رشد ۲۵ درصدی تولید گندم در سال جاری

  اوای شمال/بر اساس پیش بینی نیمه دوم سال ۲۰۱۷ (خرداد ۱۳۹۶) این سازمان، وضعیت آب و هوایی مناسب سبب شده تا ایران در سال زراعی جدید به عنوان یکی از تولید کنندگان مطرح منطقه‌ای گندم پس از ترکیه باقی بماند. انتظار می‌رود تولید گندم ایران در سال زراعی ۲۰۱۷ در سطح سال ۲۰۱۶ یعنی در […]

  اوای شمال/بر اساس پیش بینی نیمه دوم سال ۲۰۱۷ (خرداد ۱۳۹۶) این سازمان، وضعیت آب و هوایی مناسب سبب شده تا ایران در سال زراعی جدید به عنوان یکی از تولید کنندگان مطرح منطقه‌ای گندم پس از ترکیه باقی بماند.

  انتظار می‌رود تولید گندم ایران در سال زراعی ۲۰۱۷ در سطح سال ۲۰۱۶ یعنی در رقم ۱۳٫۵ میلیون تن باقی مانده و بدین ترتیب ۲۵ درصد بیش از میانگین برداشت در پنج ساله اخیر باشد. تولید غلات دانه‌درشت‌ در این کشور برای سال ۲۰۱۷ نیز با افزایشی ۱۰۰ هزار تنی نسبت به سال ۲۰۱۶، بالغ بر ۴ میلیون تن برآورد می‌شود.

  تولید برنج در ایران نیز وضعیت مشابهی داشته و با افزایش ۱۰۰ هزار تنی نسبت به سال ۲۰۱۶ به ۲٫۶ میلیون تن در سال ۲۰۱۷ خواهد رسید.

  فائو پیش‌بینی مجموع تولید غلات ایران در سال ۲۰۱۷ را بالغ بر ۲۰٫۱ میلیون تن اعلام کرده که از رشد ۲۰۰ هزار تنی نسبت به سال ۲۰۱۶ برخوردار است. مجموع ذخایر غلات ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۵٫۴ میلیون تن برآورد می‌شود که از احتمال کاهش ۹۰۰ هزار تنی نسبت به سال ۲۰۱۶ (۶٫۳ میلیون تن) حکایت دارد.

  گزارش «چشم‌انداز محصولات کشاورزی و وضعیت غذایی» فائو اعلام کرد که اگر چه برداشت گسترده محصول در برخی مناطق وضعیت جهانی عرضه غذا را ثابت نگه داشته، اما تداوم جنگ و ناآرامی تعداد افراد آواره و گرسنه در دیگر مناطق جهان را افزایش داده است.

  بر اساس بررسی‌های فائو هم اکنون ۳۷ کشور در جهان برای تهیه غذا نیازمند کمک‌های خارجی هستند. به طوری که حدود ۵٫۵ میلیون نفر در سودان جنوبی به شدت دچار ناامنی غذایی شده و در سومالی نیز حدود ۳٫۲ میلیون نفر به کمک‌های اضطراری غذایی و کشاورزی نیاز دارند.

  از سوی دیگر تعداد افراد بحران‌زده از لحاظ غذایی در یمن ۱۷ به میلیون نفر رسیده است که در نوع خود یک فاجعه انسانی در منطقه خاورمیانه به شمار می رود. همچنین در شمال نیجریه نیز تداوم مناقشات نظامی باعث شده تا ۷٫۱ میلیون نفر در مناطق آشوب زده دچار ناامنی غذایی شوند.

   

  برچسب ها :

  نظرات