آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ , Tuesday 7 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 78967
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ خرداد, ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  در حدیثی داریم که اگر می‌خواهید بدانید منافق هستید یا مؤمن یک علامت دارد؛ اما باید توجه کرد چگونه می‌توان مؤمن را از منافق تشخیص داد؟

  چگونه منافق را بشناسیم/ وقتی مجرم به التماس می‌افتد

  حجت‌الاسلام «محسن قرائتی» استاد تفسیر قرآن کریم بیش از ۳۰ سال است به تدریس معارف قرآن و اهل‌بیت(ع) می‌پردازد و سال‌ها است که پنج‌شنبه‌ها در برنامه درس‌هایی از قرآن میهمان خانه‌های ایرانیان است. با توجه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به انس عمومی با قرآن و توجه به مفاهیم الهی، خبرگزاری فارس در سال […]

  حجت‌الاسلام «محسن قرائتی» استاد تفسیر قرآن کریم بیش از ۳۰ سال است به تدریس معارف قرآن و اهل‌بیت(ع) می‌پردازد و سال‌ها است که پنج‌شنبه‌ها در برنامه درس‌هایی از قرآن میهمان خانه‌های ایرانیان است.

  با توجه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به انس عمومی با قرآن و توجه به مفاهیم الهی، خبرگزاری فارس در سال جدید گزیده‌ای از تفسیر قرآن حجت‌الاسلام قرائتی در سال‌های گذشته را در اختیار علاقه‌مندان  قرار می‌دهد.

  در ادامه بخشی از تفسیر قرآن حجت‌الاسلام قرائتی در برنامه درس‌هایی از قرآن با موضوع «امام علی (علیه السلام)، شخصیت» که در ۱۲ اسفندماه سال ۱۳۷۲ ایراد شده است، تقدیم می‌شود.

  – قرآن می‌فرماید: «الَّذینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ بِاللَّیْلِ وَ النَّهارِ سِرًّا وَ عَلانِیَهً فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ» بقره/۲۷۴٫ کسانی که مال خودشان را شب و روز به فقرا می‌دادند صورت خودش را می‌پوشاند تا فقرا نشناسندش، علی بود.

  – آیه داریم «لا یُؤْمِنُ بِیَوْمِ الْحِسابِ» غافر/۲۷٫ یعنی ایمان ندارند به قیامت؛ نه ما بحمدالله ایمان داریم اما یک آیه داریم، «بِما نَسُوا یَوْمَ الْحِسابِ». ما جزء «لا یُؤْمِنُ» نیستیم. اما جزء «بِما نَسُوا» هستیم فراموش کردیم ولی مگر می‌شود انسان بداند قیامت هست و فراموش کند؟

  – قرآن می‌گوید روز قیامت «وَ تَرَى النَّاسَ سُکارى‏ وَ ما هُمْ بِسُکارى‏ وَ لکِنَّ عَذابَ اللَّهِ شَدیدٌ» حج/۲ مردم مست هستند. نه این که مست هستند، عذاب خدا عقل را از سر این‌ها برده است.

  – حدیث داریم: اگر می‌خواهید بدانید منافق هستید یا مؤمن یک علامت دارد. علامت مومن این است که بعد از گناه ناراحت است و منافق گناه می‌کند و ناراحت هم نیست. حدیث داریم: مومن بعد از بیست سال یاد گناهش می‌افتد رنگش می‌پرد.

  – قرآن می‌فرماید: روز قیامت مجرم از پنج گروه التماس می‌کند. می‌گوید تو را به خدا کمک کنید. می‌گویند: فایده ندارد. مجرم می‌آید سراغ مجرم می‌گوید: «إِنَّا کُنَّا لَکُمْ تَبَعاً فَهَلْ أَنْتُمْ مُغْنُون» ابراهیم/۲۱٫ من در دنیا عقب تو آمدم مجرم شدم. می‌شود کمکم کنی. می‌گوید: ما خودمان هم می‌سوزیم. می‌رود سراغ مومنین. می‌گوید: مومنین ما با هم در یک دبیرستان بودیم. می‌گوید: بله تو نماز نخواندی من خواندم تو حجاب نداشتی من داشتم تو حرام خوردی من نخوردم تو خیانت کردی من نکردم…. با هم بودیم ولی خط فکری و خط عملی‌مان جدا بود. «یُنادُونَهُمْ أَ لَمْ نَکُنْ مَعَکُم» حدید/۱۴٫ بدکاران می‌گویند: یک نگاه کنید ما از نور شما استفاده کنیم. «انْظُرُونا نَقْتَبِسْ مِنْ نُورِکُمْ قیلَ ارْجِعُوا وَراءَکُمْ فَالْتَمِسُوا نُوراً» حدید/۱۳

  – یک شب آن وقت در این شب قدر دعا کنید. تصمیم بگیرید توبه کنیم. توبه‌ واقعی گریه نیست توبه‌ واقعی یعنی مال مردم را خوردی پس بده و توبه‌ واقعی یعنی تصمیم بگیریم نماز بخوانیم… توبه یعنی رابطه‌ با خدا برقرار شود، توبه یعنی بی‌حجابی را کنار بگذاریم. یعنی حرام نخوریم. غیبت نکنیم. نه این که همه‌ گناه‌ها را کنیم و برویم بک یا الله بگوییم این توبه‌ ناقص است.

   

  برچسب ها :

  نظرات