آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ , Monday 21 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 77664
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ خرداد, ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۶
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  مدیرکل شیلات مازندران تأکید کرد

  لزوم ایجاد زیستگاه مصنوعی ماهی سفید در تمام پره‌های مازندران

  مدیرکل شیلات مازندران گفت: زیستگاه مصنوعی ماهی سفید باید در تمامی پره‌های استان ایجاد شود.

  آوای شمال/ حسین‌علی رستمی بعد از ظهر امروز در مراسم رهاسازی و تکثیر نیمه طبیعی ماهی سفید که با حضور مسؤولان استانی و شهرستان در محل تعاونی ماهیگیری وحدت محمودآباد انجام شد، اظهار کرد: ایجاد زیستگاه مصنوعی در تمام دنیا برای بازسازی ذخایر وجود دارد و اکنون در دریای خزر که زیستگاه آن قبلا دچار خسارت شده است آمدیم تا با این کار تا حدودی جایگزین ذخایر شود.

  وی افزود: پیشنهاد ما این است که حداقل ۱۰ درصد ذخایر را بتوانیم با زیستگاه مصنوعی ایجاد کنیم و قادر باشیم و بتوانیم تکثیر ماهی‌ها را داشته باشیم که با تعداد ۵۴ تعاونی پره در سطح استان می‌توانیم در حداقل ۲۵ مورد مکانی برای تکثیر مصنوعی داشته باشیم.

  مدیرکل شیلات مازندران درباره مقدار صید دریا در گذشته و حال خاطرنشان کرد: در زمان‌های گذشته متوسط صید ما در دریای خزر حدود ۷ هزار تن بوده است که در حال حاضر به ۳ هزار و ۵۰۰ تن کاهش پیدا کرده است که این بخاطر عدم توجه کافی در گذشته به این مسئله بوده است.

  این مسؤول تصریح کرد: از مقدار ۷ هزار تن صید ماهی در دریا ۲۵۰  میلیارد تومان تولید اقتصادی دریا در گذشته بوده که امروزه با ۳ هزار و ۵۰۰ تن صید ۸۰ میلیارد تومان از صید ماهیان استخوانی درآمد حاصل می‌شود که تقریبا یک سوم مقدار گذشته شده است.

  رستمی درباره چگونگی افزایش درآمد از صید تأکید کرد: حفاظت از رودخانه‌هایی که محل تکثیر طبیعی هستند و حفظ محیط زیست و با روش تکثیر نیمه مصنوعی در کارگاه شهید رجایی شیلات و این روش در تعاونی‌های پره ماهیگیری ما بتوانیم رقم صید ماهی را به رقم قبلی برسانیم.

  وی در پایان گفت: برنامه امروز ما در واقع بهره‌برداری از زیستگاه مصنوعی ماهی سفید بود که توسط خود صیادان تعاونی پره وحدت محمودآباد اجرا شده و خوشحالیم که فرهنگ بازسازی و ذخیره‌سازی در بین صیادان جا افتاده و اجراشده که باید در تمامی پره‌های مازندران اجرا شود.

  برچسب ها :

  نظرات