آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ , Monday 21 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 77418
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ خرداد, ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  روابط عمومی سازمان سینمایی به گزارش منتشر شده خبرگزاری فارس درباره فیلم «لرد» پاسخ داد و این فیلم را بدون پروانه نمایش و تأکید کرد که طبق قوانین و آئین‌نامه‌های موجود با صاحب اثر برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

  سازمان سینمایی: حضور «لرد»در جشنواره کن غیر قانونی بود/ فارس: باید راهی برای اصلاح عدم تطابق فیلم با فیلمنامه پیدا کرد

  اوای شمال/پس از انتشار یادداشت « چرا فیلم توهین کننده به ایران پازل «کن» را کامل کرد؟»  روابط عمومی سازمان سینمایی جوابیه ای برای این مطلب ارائه داده است که متن جوابیه به شرح ذیل است: احتراماً بازگشت به انتشار خبر «چرا فیلم توهین‌کننده به ایران پازل «کن» را کامل کرد؟» در تاریخ ۸ خرداد ۹۶درخصوص […]

  اوای شمال/پس از انتشار یادداشت « چرا فیلم توهین کننده به ایران پازل «کن» را کامل کرد؟»  روابط عمومی سازمان سینمایی جوابیه ای برای این مطلب ارائه داده است که متن جوابیه به شرح ذیل است:

  احتراماً بازگشت به انتشار خبر «چرا فیلم توهین‌کننده به ایران پازل «کن» را کامل کرد؟» در تاریخ ۸ خرداد ۹۶درخصوص عملکرد سازمان سینمایی درباره فیلم «لرد» به اطلاع می رساند ؛ پیرو اطلاعیه های قبلی سازمان سینمایی درباره عدم صدور مجوز نمایش فیلم سینمایی لرد:

  فیلمنامه ساخته شده مغایر با فیلمنامه ای است که به آن پروانه ساخت داده شده است.

  شورای پروانه نمایش به اتفاق آرا فیلم را مردود اعلام کرده است.

  حضور فیلم در جشنواره کن غیر قانونی بوده که مراتب حضوراً و کتباً به تهیه کننده ، کارگردان فیلم ابلاغ شده است.

  بدیهی است در این خصوص طبق قوانین و آیین نامه های موجود برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

  با توجه به اینکه گروه فرهنگی خبرگزاری فارس ، تخصصی سینمایی است و از اخبار سینمایی اطلاع کافی دارد، انتشار این گونه اخبار به منزله نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی است.

  انتظار دارد ضمن اصلاح اطلاعات ناصحیح ، در انتشار اخبار موثق اقدام نمایید.

  در غیر اینصورت سازمان سینمایی پی گیری حقوقی لازم را به عمل خواهد آورد.

  روابط عمومی سازمان سینمایی

  جوابیه فارس:

  همانگونه که در متن جوابیه روابط عمومی سازمان سینمایی آمده است گروه سینمایی خبرگزاری فارس به‌صورت کاملا تخصصی به حوزه سینما توجه دارد و در متن یادداشت «چرا فیلم توهین کننده به ایران پازل «کن» را کامل کرد؟» آسیبی بررسی شده است که سالهاست تصویر غلط از ایران در برخی از فیلم‌هایی که در جشنواره‌های جهانی حضور و جوایزی دریافت می‌کنند. در متن منتشر شده، خبرگزاری فارس مانند سازمان سینمایی به این مهم توجه داشته که سیکل معیوب صدور پروانه ساخت تا پروانه نمایش باعث شده تا چنین آثاری ساخته شود و تصویر توهین آمیز و غلط از سینمای ایران به جهانیان نشان دهد. به گواه بسیاری از افراد حاضر در جشنواره «کن» این فیلم به قدری با کینه و نفرت از نظام ساخته شده است که سرخوشی مخاطبان ایرانی حاضر در سالن را به یأس بدل کرده است و حتی خبرنگار یکی از روزنامه‌های حامی دولت پیشنهاد می‌دهد این دست از افراد که با بغض و کینه در کشور زندگی می‌کنند بهتر است کشور را ترک کنند.

  گروه هنر خبرگزاری فارس خود را در کنار سازمان سینمایی می‌بیند و با اشاره به سیکل معیوب و ارائه پیشنهاد به سازمان سینمایی تلاش دارد تا رسالت رسانه‌ای خود را به درستی ایفا کند. به خاطر بیاورید که «یک خانواده محترم» هم در سیکل معیوب سازمان صدا و سیما ساخته و در نهایت وقتی حاصل کار، مناسب نبود سازمان صدا و سیما مشارکت خود را پس گرفت و همین امر موجب شد تا فیلم در فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی دیده شود. با توجه به تجربه‌های گذشته در متن منتشر شده ( مانند آنچه در جوابیه آمده است) به سیکل معیوب صدور پروانه ساخت اشاره داشتیم و حتی به رئیس سازمان سینمایی پیشنهاداتی برای رفع این مشکل نیز ارائه شده است.

  اگر متن را بدون پیش فرض و با نگاه منصفانه بخوانید خواهید دید که خبرگزاری فارس هیچ اشاره‌ای به پروانه نمایش فیلم نداشته و حتی اشاره شده است که جشنواره فیلم فجر نیز این فیلم را نپذیرفت. از سوی دیگر  با عدم نمایش فیلم در جشنواره فیلم فجر هیچ شرایط بازدارنده‌ای برای عدم نمایش فیلم در جشنواره‌های خارجی ایجاد نمی‌شود . به یاد بیاورید فیلم «خانه پدری» که به دلیل مشکلات مالکیتی و محتوایی سالهای پیش امکان نمایش در جشنواره فیلم فجر را نیافت در همان سال با نداشتن مجوز نمایش با مسئولیت تهیه کننده (کیانوش عیاری) به جشنواره ونیز ایتالیا (۲۰۱۲) رفت، همین طور فیلم «یک خانواده محترم» بعد از حضور در جشنواره کن در جشنواره دبی نیز پذیرفته شد، تجربه ثابت کرده است عدم ارائه پروانه نمایش وزارت ارشاد برای حضور فیلم در جشنواره‌های خارجی مانع این اتفاق نمی‌شود و باید چاره دیگری اندیشید. چاره جویی برای فیلمهایی که با ارائه یک سیناپس و خلاصه و طرح و حتی فیلمنامه دیگر پروانه ساخت می گیرند و با همان (علیرغم مخالفت ارشاد و نداشتن پروانه نمایش) راهی جشنواره‌های خارجی می‌شوند.

  در بخشی از جوابیه به متن منتشر شده در خبرگزاری فارس به «برخورد قانونی» اشاره شده است همه ما می‌دانیم با فیلم‌های از این دست که تصویر غلط و نادرست ازایران به جهانیان ارائه می‌دهند تنها در سطح داخل ایران می‌توان برخورد قانونی کرد و در نهایت اجازه نمایش فیلم در ایران داده نمی‌شود اما همانطور که همه می‌دانیم با پیشرفت تکنولوژی و اعتبار جشنواره‌های معتبری چون کن برای این دست فیلم‌ها راه برای حضور فیلم در جشنواره‌های مختلف باز می‌شود و حضور فیلم در جشنواره‌های خارجی را نمی‌توان با هیچ دستور و ابلاغیه‌ای مانع شد.

  رئیس سازمان سینمایی که سالها در حوزه سینما فعالیت داشته‌ بهتر می‌داند که از برخورد سلبی با هنر و هنرمند هیچ گاه جواب مطلوب حاصل نشده  و خبرگزاری فارس نیز در متن منتشر شده هیچ اشاره‌ای به برخورد سلبی و برخورد قانونی با اثر نداشته تنها به این مهم توجه کرده است که فیلم‌هایی از این دست سالهاست در دوره‌های مختلف با مجوز ساخته می‌شود اما حالا که مدیری کارآمد و از دل سینما در رأس امور قرار گرفته است می‌توان در این دوره، راهی برای اصلاح سیکل معیوب صدور پروانه ساخت و تطابق نداشتن فیلم با فیلمنامه ارائه شده به وزارت ارشاد یافت.

  فیلم‌ «آینه شمعدون» (بهرام بهرامیان)، «خانه پدری» (کیانوش عیاری)، «پریناز» (بهرام بهرامیان) و…  فیلم‌هایی هستند که سالهاست با مشکل عدم نمایش مواجه هستند و عدم نمایش این فیلم‌ها برای سینما هزینه ایجاد می‌کند. خبرگزاری فارس به منظور آسیب شناسی و همراهی  با سازمان سینمایی، توجه به معضلی که سالهاست گریبان سینمای ایران را گرفته است به مشکل پروانه ساخت برای فیلم‌ها اشاره داشت وبه بهانه نمایش فیلم «لرد» به این مهم توجه کرده است. امیدواریم سازمان سینمایی که مرجع تخصصی سینماست فارغ از پیش‌فرضها، متناسب با جایگاهش رویکرد جامع و بیطرف خود را به نگاه محفلی و جناحی تقلیل ندهد.

   

  برچسب ها :

  نظرات