آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ , Saturday 19 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 76822
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ خرداد, ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۳
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر مخالفت قزاقستان با انتقال اورانیوم درخواستی به ایران به دلیل تغییر سیاست‌های آمریکا گفت: آمریکا پیش از این موافقت خود را با این قرار داد اعلام کرده است.

  پاسخ صالحی به اخبار منتشر شده درباره ۹۵۰ تن اورانیوم درخواستی ایران

  آوای شمال/در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر مخالفت شرکت «کزاک اتم پروم» قزاقستان با انتقال ۹۵۰ تن اورانیوم به ایران اظهار داشت: این صحیح نیست. ما یک قراردادی با قزاقستان بستیم و با ۱+۵ توافقی در چارچوب مقرراتش داشتیم که این خرید انجام گیرد، اما لحظه آخر انگلیس علیرغم موافقت اولیه‌اش مشکل ایجاد کرد. […]

  آوای شمال/در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر مخالفت شرکت «کزاک اتم پروم» قزاقستان با انتقال ۹۵۰ تن اورانیوم به ایران اظهار داشت: این صحیح نیست. ما یک قراردادی با قزاقستان بستیم و با ۱+۵ توافقی در چارچوب مقرراتش داشتیم که این خرید انجام گیرد، اما لحظه آخر انگلیس علیرغم موافقت اولیه‌اش مشکل ایجاد کرد.

  وی در خصوص ارتباط این موضوع با آمریکا در دوره ترامپ نیز گفت: آمریکا موافقت خود را با این قرار داد اعلام کرده است.

  چندی پیش وبگاه انگلیسی «نیو یوروپ» مدعی شد که شرکت «کزاک اتم پروم» در بیانیه‌ای اعلام کرده که به خاطر سیاست‌های دولت جدید آمریکا در قبال ایران، ارسال اورانیوم به این کشور را به حالت تعلیق درآورده است.

  این شرکت قزاق چندی پیش قراردادی را با سازمان انرژی اتمی ایران برای تامین ۹۵۰ تن اورانیوم غنی نشده امضا کرد که به علت مخالفت انگلیس هنوز عملیاتی نشده است.

  بر این اساس، «ارزان آشیکبائف» معاون وزیر خارجه قزاقستان نیز گفته بود که این قرارداد سه ساله بوده و الزامات قطعنامه ۲۲۳۱ را رعایت می‌‌کند.

  بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان نیز در همین خصوص اظهار داشته بود که تلاش‌های وزارت امور خارجه کشورمان برای متقاعد کردن انگلیس که خواستار ارائه دلایل نیاز ایران به این محموله شده بود همچنان ادامه دارد. بنظر می‌رسد خبرسازی‌هایی از این نوع توسط رسانه‌های دست چندمی انگلیس با اهداف خاصی صورت می‌گیرد.

  برچسب ها :

  نظرات