بازگشت شهدای غواص دست‌بسته به کشور+ فیلم

چاپ

اآوای شمال/، اردیبهشت ماه سال ۹۴ بود که یک خبر از کشف پیکر مطهر شهدا، بمب خبری بزرگی ایجاد کرد. خبر این بود: «کشف پیکر مطهر ۱۷۵ شهید غواص و خط‌شکن دفاع مقدس با دستان بسته»، این شهدا که جمعی از غواصان و خط‌شکنان شهید عملیات کربلای۴ بودند در دی ماه سال ۶۵ در جریان عملیات کربلای۴ که طرح آن توسط آواکس‌های آمریکایی لو رفته بود، خط عملیاتی اروند را شکستند و حتی از جزیره ام‌الرصاص هم عبور کردند. این رزمندگان در حالی که بیشتر آنها مجروح بودند، جلوتر از خط مقدم به اسارت دشمن درآمدند و پیکرشان با دست‌ها و بعضاً با پاهای بسته‌شده در یک گور دسته‌جمعی دفن شده بود و پیکر مطهر آنان بعد از ۳۰ سال توسط تیم تفحص پیکر مطهر شهدا کشف شد. حالا چند روزی بیشتر از دومین سالگرد کشف پیکرهای مطهر آن شهدا نمی‌گذرد که خبر از پیدا شدن تعدادی دیگر از شهدای غواص همان عملیات کربلای۴ با دستان بسته اعلام می‌شود.

سردار سید محمد باقرزاده، فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح در گفتگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا از ورود پیکرهای مطهر ۱۳۵ شهید دفاع مقدس به کشور خبر داد و گفت: پنج‌شنبه چهارم خرداد ماه ۹۶، پیکر مطهر ۱۳۵ شهید دوران دفاع مقدس از آبراه اروند وارد کشور می‌شوند.

پیکر پاک این شهدا در استان‌های بصره، الاماره و شهر کوت عراق طی یک ماه گذشته در عملیات‌های تفحص گروه جستجوی مفقودین پیدا شده است. ۱۸ نفر از این شهدا از شهدای غواص عملیات کربلای۴ هستند که در جزیره ام‌الرصاص با دست‌های بسته پیدا شده‌اند.

ساعاتی بیشتر تا بازگشت پیکر مطهر شهدای غواص کربلای۴ با دستان بسته بعد از گذشت بیش از ۳۰ سال از شهادتشان به کشور باقی نمانده است و مردم خطه جنوب کشور، خود را برای استقبال باشکوه از این شهدای غواص آماده می‌کنند. مرز اروند امروز شاهد بازگشت قهرمانانی است که روزگاری غواصی زیر آتش مستقیم دشمن در پهنه اروند از بزرگترین حماسه‌هایشان به شمار می‌رفت. بار دیگر دل مادرانی که غواص گمشده‌ای دارند، می‌لرزد و در دل خود مرور می‌کنند که آیا فرزندشان یکی از غواصانی است که ظالمانه با دستان بسته به شهادت رسیده‌اند؟ و همسرانی که فرزندان خود را با قاب عکسی به نام پدر سال‌ها بزرگ کردند، حالا این دقیقه‌های سنگین را برای پایان دادن به انتظاری ۳۰ساله سپری می‌کنند.

تیزر کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح با عنوان «مهمان داریم» به‌مناسبت استقبال از پیکرهای مطهر شهدای تازه‌تفحص‌شده به کشور در ادامه قابل مشاهده است: