آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 24 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 76635
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ خرداد, ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  گزارش بانک مرکزی و مرکز آمار حاکی است، شاخص ضریب جینی که مهمترین شاخص ارزیابی فاصله طبقاتی و توزیع نابرابر درآمد بین فقرا و ثروتمندان است، در دولت دوم اصلاحات که خاتمی رئیس آن بود، رکورد زد تا بالاترین فقر در این دولت به ثبت برسد.

  “فقر” و “فاصله طبقاتی” در کدام دولت رکورد زد؟ + سند

  آوای شمال/شاخص ضریب جینی یکی از شاخص‌های اصلی در تعیین میزان فاصله طبقاتی و توزیع نابرابر درآمد است که هرچه این شاخص به عدد یک نزدیک‌تر باشد، نشان می‌دهد فاصله طبقاتی بیشتر، فقرا فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر شده‌اند و هرچه این عدد به صفر نزدیک شود، از توزیع برابر درآمدها حکایت دارد. گزارش‌های بانک مرکزی […]

  آوای شمال/شاخص ضریب جینی یکی از شاخص‌های اصلی در تعیین میزان فاصله طبقاتی و توزیع نابرابر درآمد است که هرچه این شاخص به عدد یک نزدیک‌تر باشد، نشان می‌دهد فاصله طبقاتی بیشتر، فقرا فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر شده‌اند و هرچه این عدد به صفر نزدیک شود، از توزیع برابر درآمدها حکایت دارد.

  گزارش‌های بانک مرکزی و مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، طی سالهای پس از جنگ و ۷ دولتی که پشت سر گذاشتیم، بالاترین ضریب جینی که از نابرابری شدید در توزیع درآمد و فقیرتر شدن فقرا حکایت دارد، در سالهای ۸۱ و ۸۲ یعنی دولت دوم اصلاحات به‌ریاست خاتمی ثبت شده است. در این دو سال ضریب جینی به‌ترتیب ۰٫۴۱۹۱ و ۰٫۴۱۵۶ بوده است و غیر از این دو سال طی ۲۸ سال گذشته هیچ وقت ضریب جینی تا ۰٫۴۱ افزایش نیافته بود. در دولت دوم خاتمی ، درآمد ثروتمندان به حدود ۱۷ برابر درآمد فقرا رسیده بود که رقم بی‌سابقه‌ای است.

  بنابراین گزارش، ضریب جینی که طی سالهای دولت نهم و دهم تا ۰٫۳۷ هم کاهش یافته بود، مجدداً در دولت یازدهم یعنی دولت اول حسن روحانی به ۰٫۳۹ در سال ۹۴ افزایش یافته است.

  حسن روحانی با حمایت هاشمی رفسنجانی و خاتمی به‌عنوان رئیس جمهور انتخاب شده است.

  مستندات ضریب جینی را از گزارش‌های بانک مرکزی و مرکز آمار ببینید:

  برچسب ها :

  نظرات