آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ , Saturday 19 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 76544
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ خرداد, ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۰
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  مدیرعامل مؤسسه مشاوراتی سی ان اچ سی قبرس گفت: شانس رسیدن گاز ایران به بازار اروپا چندان بالا نیست چرا که قیمت گاز در اروپا بسیار ارزان است.

  شانس پایین گاز ایران برای ورود به بازار اروپا

  آوای شمال، چارلس الیناس، مدیرعامل موسسه مشاوراتی سی ان اچ سی قبرس گفت شانس رسیدن گاز ایران به بازار اروپا چندان بالا نیست چراکه قیمت گاز در بازار اروپا بسیار ارزان است و چشم‌انداز تجاری پایداری برای ایران ندارد. الیناس ۳۵ سال در بخش نفت و گاز تجربه دارد و عضو اندیشکده شورای اتلانتیک نیز […]

  آوای شمال، چارلس الیناس، مدیرعامل موسسه مشاوراتی سی ان اچ سی قبرس گفت شانس رسیدن گاز ایران به بازار اروپا چندان بالا نیست چراکه قیمت گاز در بازار اروپا بسیار ارزان است و چشم‌انداز تجاری پایداری برای ایران ندارد.

  الیناس ۳۵ سال در بخش نفت و گاز تجربه دارد و عضو اندیشکده شورای اتلانتیک نیز است.

  وی خاطر نشان کرد بر اساس اعلام موسسه پلاتز، قیمت گاز در اروپا کمتر از ۵ دلار به ازای هر یک واحد حرارتی است و پیش‌بینی شده است در بلندمدت این رقم میان ۵ تا ۶ دلار باقی می‌ماند.

  وی ادامه داد در عین حال، قیمت گاز ایران برای فروش به ترکیه در سال ۲۰۱۶ به ازای هر واحد حرارتی ۵٫۸ دلار بوده است.

  «این قیمت برای رسیدن به اروپا به بیش از ۷ دلار در هر واحد حرارتی خواهد رسید که بسیار بالاتر از آن است که بتواند خریداران را جذب کند.»

  بعلاوه این تحلیلگر توضیح داد بیشتر گاز ایران برای مصرف داخل استفاده می‌شود و چیز زیادی برای صادرات باقی نمی ماند.

  این تحلیلگر خاطرنشان کرد با توجه به پیش‌بینی قیمت ۵ تا ۶ دلاری قیمت گاز در اروپا در بلندمدت، مسیر قابل دوامی برای عرضه گاز ایران در اروپا وجود ندارد. حتی ال‌ان‌جی آمریکا با قیمت رقابتی‌تر نیز برای رسید به اروپا با چالش‌های قیمتی این چنین مواجه است.

  این کارشناس معتقد است: «شاید بازار آسیا برای گاز ایران مناسب‌تر باشد اما به صورت ال‌ان‌جی که حتی این محصول نیز در این بازار با چالش مواجه خواهد بود.»

  بر اساس آمارهای اوپک، ایران با ۳۳٫۵ تریلیون فوت مکعب ذخایر گازی اثبات شده پس از روسیه بزرگترین ذخایر گازی جهان را داراست.

   

  برچسب ها :

  نظرات