آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ , Saturday 19 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 76453
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ خرداد, ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  به خیابان‌های پاکستان که نگاه می‌اندازی مردمی را می‌بینی که منتظر ایستاده‌اند، نه برای «تاکسی» یا «اتوبوس»، آنها منتظرند تا «چنگچی» از راه برسد...

  «چنگچی» مرکب ارزان و راهور پاکستانی‌ها برای فرار از ترافیک

  آوای شمال/پاکستان دومین کشور بزرگ اسلام از لحاظ جمعیت است که بیش از ۲۰۰میلیون نفر را در خود جای داده است. یقینا یکی از بزرگترین معضلات کشورهای پرجمعت سیستم حمل ونقل عمومی آنهاست ولی این مشکل در پاکستان به وسیله اتوبوس و تاکسی حل نشده بلکه این «چنگچی» است که مشکلات را حل می‌کند. مردمی […]

  آوای شمال/پاکستان دومین کشور بزرگ اسلام از لحاظ جمعیت است که بیش از ۲۰۰میلیون نفر را در خود جای داده است.

  یقینا یکی از بزرگترین معضلات کشورهای پرجمعت سیستم حمل ونقل عمومی آنهاست ولی این مشکل در پاکستان به وسیله اتوبوس و تاکسی حل نشده بلکه این «چنگچی» است که مشکلات را حل می‌کند.

  مردمی که گوشه و کنار خیابان منتظر هستند تا «چنگچی» از راه برسد و آنها را از مسیری به مسیر دیگر جابجا کند، بدون دغدغه و نیاز به پرداخت هزینه‌های سنگین.

  «چنگچی» را می‌توان وسیله‌ای خودمانی نام نهاد، موتوری که یک کابین را یدک می‌کشد و راننده با زرنگی و مهارت تا ده نفر را نیز می‌تواند سوار آن کند .

  سفر آغاز می‌شود، اگر خوش‌شانس نباشید کابین پر شده و راننده با زرنگی شما را کنار دست خود می‌نشاند که اگر دعوت او را قبول کند به صورت رایگان می‌توانید از هیجان یک شهربازی نیز لذت ببرید! نه جایی برای گرفتن دست وجود دارد و نه تضمینی برای برخورد نکردن با اتوبوس‌ها، ماشین‌ها و موتورهایی که با فاصله نزدیک از کنار شما عبور می‌کنند.

  از آن بدتر اینکه شما نباید حواس راننده را پرت کنید که هم به دست‌اندازهای جاده توجه دارد، هم به پلیس راه و از همه مهمتر به مسافرانی که کنار خیابان ایستاده‌اند.

  اگر بتوانید درون کابین جایی برای خود پیدا کنید سفر به مراتب لذت‌بخش‌تر خواهد شد، شما رفت و آمد مردم را می‌بینید و اوضاع شهر را از نزدیک بررسی می‌کنید.

  سر چهارراه‌ها می‌توانید به نیازمندان کمک کنید و احتمالا از نزدیک شاهد برخورد و گپ‌وگفت‌های سایر مردم باشید.

  یکی از دلایلی که «چنچگی» را وسیله سفر خودمانی می‌دانیم این است که گاهی ممکن است موتور قدرت لازم برای عبور از سربالایی‌ها را نداشته باشد، یا خاموش شود، یا مشکل دیگری پیش بیاید، در این صورت روی قدرت بازوی شما به صورت ویژه حساب می‌شود و وظیفه دارید «چنچگی» را هل بدهید. البته این کار هیچ تاثیری در میزان کرایه‌ای که می‌پردازید ندارد.

  مردم پاکستان مثل کامیون‌ها واتوبوس‌ها «چنگچی» ها را هم تبدیل به برد هنری کرده و گاهی روی آن تصاویر زیبایی می‌کشند.

  پاکستانی‌ها به راحتی با هم همکلام می‌شوند، لذا در مسیرهایی متوسط به بالا شما قطعا همسفری خواهید یافت که همکلام شماست.

  چنگچی‌ها اگر چه فواید زیادی دارند ولی باعث آلودگی هوا و همچنین ایجاد ترافیک می‌شوند.

  اما به هر حال سفر با چنگچی سفری ارزان و خاطره انگیز خواهد بود.

  برچسب ها :

  نظرات