آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ , Monday 14 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 76283
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ اردیبهشت, ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۷
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  دولت یازدهم در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری تعداد اخبار مثبت از موسسه اعتباری کاسپین را بشدت افزایش داد اما با گذشت زمان مشخص شد سپرده‌گذاران فریب این اخبار مثبت را خورده‌اند.

  پول کاسپینی‌ها غیب شد!

  آوای شمال/دولت یازدهم در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری تعداد اخبار مثبت از موسسه اعتباری کاسپین را بشدت افزایش داد اما با گذشت زمان مشخص شد سپرده‌گذاران فریب این اخبار مثبت را خورده‌اند. بانک مرکزی قبل از برگزاری انتخابات به سپرده‌گذاران کاسپین این مژده را داد که پرداخت سپرده‌های ۱۰ و ۲۰ میلیون تومانی آغاز می‌شود اما […]

  آوای شمال/دولت یازدهم در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری تعداد اخبار مثبت از موسسه اعتباری کاسپین را بشدت افزایش داد اما با گذشت زمان مشخص شد سپرده‌گذاران فریب این اخبار مثبت را خورده‌اند.

  بانک مرکزی قبل از برگزاری انتخابات به سپرده‌گذاران کاسپین این مژده را داد که پرداخت سپرده‌های ۱۰ و ۲۰ میلیون تومانی آغاز می‌شود اما وقتی سپرده‌گذاران به شعبی که بانک مرکزی و خود موسسه اعلام کرده بودند مراجعه کردند مشخص شد پولی در کار نیست و فقط قرار است دفترچه‌ها تعویض شود. سپرده‌گذاران بسیاری با «وطن‌امروز» تماس گرفتند و اعلام کردند وقتی برای تعویض دفترچه‌ها به شعب مراجعه کردیم متوجه شدیم کاسپین از پول‌های ما تا

  ۴۰ درصد برداشت کرده و مبلغ بسیار کمی در دفترچه ما باقی مانده است. یکی از سپرده‌گذاران گفت: من ۱۰ میلیون تومان در موسسه داشتم اما حالا به من می‌گویند تو ۶ میلیون تومان داری! آیا این انصاف است؟ پول‌های ما چه شد؟
  گویا طبق تصمیماتی که فراتر از مدیران کاسپین گرفته شده سود‌های مردم از سال ۱۳۹۴ به این طرف نادیده گرفته می‌شود! این موضوع موجب شده مبالغ کلان سپرده مردم در کاسپین به طرز عجیبی غیب شود و سپرده‌گذاران را سرگردان‌تر از گذشته کند. روز گذشته موسسه اعتباری کاسپین در اطلاعیه‌ای اعلام کرد این تصمیم را مدیران کاسپین نگرفته‌اند. در این اطلاعیه آمده بود: با توجه به اعتراض جمعی از سپرده‌گذاران در ۲۰ شعبه منتخب و دفتر مرکزی کاسپین نسبت به حذف سود سپرده‌ها بدین وسیله به اطلاع می‌رساند این تصمیم توسط مدیرعامل و هیات‌مدیره موسسه اعتباری کاسپین صورت نگرفته است. هیات‌مدیره موسسه در راستای رسالت خود تمام تلاشش را در جهت صیانت از سود و اصل سپرده مشتریان عزیز به‌کار خواهد بست. در این‌باره جلسات متعددی با مراجع قضایی و بانک مرکزی انجام شده است که به محض حصول نتیجه اطلاع‌رسانی خواهد شد.
  علی شاملو یکی از سپرده‌گذاران کاسپین درباره اطلاعیه‌های بانک مرکزی به «وطن‌امروز» گفت: تعداد سپرده‌گذاران زیر ۱۰میلیون در هر شعبه کمتر از انگشتان دست است، بانک مرکزی تمام حساب‌هایی را که سود به آنها تعلق می‌گرفته و ته هر کدام از ۱۰ تا ۱۰۰هزار تومان مانده بوده هم جز آمار آورده تا بتواند آمار افراد تعیین تکلیف شده را زیاد اعلام کند، اگر هدف شفاف‌سازی باشد باید از نظر مبلغ تعیین تکلیف هم آمار دقیق بدهند نه فقط از نظر تعداد. بانک مرکزی یک روز قبل از انتخابات در گزارشی اعلام کرد: در ادامه برنامه تعیین تکلیف سپرده سپرده‌گذاران محترم تعاونی اعتبار منحله «فرشتگان» به اطلاع می‌رساند مرحله دوم این کار از تاریخ ٩ خردادماه آغاز می‌شود. در مرحله دوم، سپرده سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان تا مبلغ ٢٠٠ میلیون ریال توسط موسسه اعتباری کاسپین تعیین تکلیف می‌شود.‌ سپرده‌گذاران محترم می‌توانند مبلغ قابل دریافت را نزد موسسه اعتباری کاسپین سپرده‌گذاری کرده و در صورت عدم تمایل، نسبت به دریافت آن اقدام کنند.
  این اطلاعیه روز بعد از اطلاعیه قبلی بانک مرکزی بود که خبر تعیین تکلیف سپرده‌های زیر ۱۰ میلیون را داده بود اما سپرده‌گذاران بعد از مراجعه به شعب کاسپین متوجه شدند جریان جدیدی در حال وقوع هست و پول آنها نه تنها داده نمی‌شود بلکه مبلغی که در دفترچه حساب آنها و مایه دلگرمی‌شان بود نیز آب می‌رود.
  تجمعات گسترده
  تصمیم جدید مسؤولان موجب شد سپرده‌گذاران حالا که رسما سپرده خود را آب شده می‌دیدند دست به تجمع بزنند. در تهران و شهرستان‌ها سپرده‌گذاران بیش از پیش به اعتراض پرداختند. مال‌باختگان مؤسسه مالی- اعتباری «کاسپین» در استان سیستان‌وبلوچستان پیش از ظهر دیروز مقابل شعبه مرکزی این مؤسسه در خیابان «شهید بهشتی» زاهدان تجمع کردند.‌ این مال‌باختگان از صبح دیروز به تجمع در شعبه مرکزی این مؤسسه مالی- اعتباری اقدام کردند که در پی عدم پاسخگویی کارکنان این مؤسسه درباره نحوه بازگشت سرمایه آنها اموال شعبه را به آتش کشیدند، در پی این حادثه نیروهای آتش‌نشانی و پلیس در محل حادثه حضور یافتند. پیش از این نیز مال‌باختگان این مؤسسه چند بار به تجمع اعتراضی مقابل شعبه مرکزی در زاهدان اقدام کرده بودند، همچنین هفته گذشته جمعی از این مال‌باختگان مقابل استانداری سیستان و بلوچستان تجمع کرده خواستار بازگشت سرمایه خود شدند. مجتبی خانجانی، فرماندار زاهدان در گفت‌وگو با تسنیم در زاهدان اظهار داشت: مدتی است تعدادی از ذی‌نفعان مؤسسه مالی- اعتباری کاسپین با درخواست پرداخت سرمایه خود در محل‌های مختلف شهرستان زاهدان تجمع می‌کنند. وی ادامه داد: این افراد صبح امروز در محل شعبه مرکزی مؤسسه مالی- اعتباری کاسپین تجمع کردند و ظاهراً با تحریک ۲ خانم که از مال‌باختگان این مؤسسه هستند دیگر مال‌باختگان لوازم چوبی شعبه را از ساختمان بیرون آورده در شعبه به آتش کشیدند. خانجانی گفت: خوشبختانه مأموران انتظامی و نیروهای آتش‌نشانی بموقع در محل حادثه حضور پیدا کردند و ما هم توصیه اکید داشتیم که با توجه به اینکه عاملان این حادثه مال‌باخته هستند، رعایت حال آنها صورت گیرد تا شرایط به‌نحوی پیش برود که هم خسارت پایین باشد و هم لطمه‌ای به کسی وارد نشود. فرماندار زاهدان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در حال حاضر آتش‌نشانی آتش را خاموش کرده و با حضور مأموران انتظامی اوضاع تحت کنترل است.
  تجمع در رشت
  حدود ۱۰۰ نفر از شهروندان به دلیل پرداخت نشدن سود و اصل سپرده‌شان مقابل موسسه مالی- اعتباری کاسپین در خیابان امام خمینی رشت تجمع اعتراض‌آمیز کردند. تعدادی از تجمع‌کنندگان به خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما گفتند:  ️حدود ۷ ماه است که موسسه مالی‌- اعتباری کاسپین تعهدات خود را زیر پا گذاشته و از دادن سپرده و سود آن به سپرده‌گذاران ممانعت می‌کند. ️تاکنون هیچ مسؤولی برای پاسخگویی به جمع ما نیامده و معترضان همچنان به تجمع اعتراضی خود ادامه می‌دهند.  ️مسؤولان موسسه مالی- اعتباری کاسپین رشت نیز از پاسخگویی به معترضان خودداری می‌کنند و تنها در قالب یک پیامک از سپرده‌گذاران خواسته‌اند در صورت اخذ کامل سپرده خود پیش از موعد مقرر، از اصل پول سپرده آنان  کم خواهد شد.

  برچسب ها :

  نظرات