آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ , Tuesday 11 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 76144
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ اردیبهشت, ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۰
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  مشاور ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با مقایسه رستم با اسطوره‌های فرهنگ‌های دیگر که نماد قدرت‌های خارق العاده هستند رستم را فرزند عقل دانست که همواره به مدد این نیرو به پیروزی می‌رسد.

  فواید شاهنامه خواندن

  آوای شمال/سید احمد محیط طباطبایی به بیان برخی از ویژگی‌های حکیم ابوالقاسم فردوسی و شاهنامه با توجه به حوزه تاریخ و میراث فرهنگی  پرداخت و داستان سرودن شاهنامه را به رویداد تاریخی مهمی نسبت داد و اظهار داشت: شهر طوس مانند تمامی شهرهای ایران بین قرن ۳-۷ هجری قمری که توسط یک عارف مورد حمایت […]

  آوای شمال/سید احمد محیط طباطبایی به بیان برخی از ویژگی‌های حکیم ابوالقاسم فردوسی و شاهنامه با توجه به حوزه تاریخ و میراث فرهنگی  پرداخت و داستان سرودن شاهنامه را به رویداد تاریخی مهمی نسبت داد و اظهار داشت: شهر طوس مانند تمامی شهرهای ایران بین قرن ۳-۷ هجری قمری که توسط یک عارف مورد حمایت قرار می‌گرفتند توسط فردوسی به عنوان یک حکیم و عارف مورد حمایت قرار داشت به نحوی که فردوسی در آن شهر خانقاهی داشت که امروز به غلط نام هارونیه را بر آن گذاشته اند و هارونیه در اصل مشهد امام رضا است.

  وی با اشاره به اینکه فردوسی شیعه زیدیه و به این عقیده متکی بود و در جای جای شاهنامه به آن اشاره کرده افزود: فردوسی کتاب خدای نامه را برای سرودن شاهنامه اساس قرار داده و در این کار صداقت رفتاری نشان داده و به عنوان یک مورخ همه مطالب را به نقل عنوان می‌کند و آنچه سخن اوست را در مقدمه و سایر قسمت‌ها آورده است.

  محیط طباطبایی در «نشست و رونمایی از پرده درویشی با موضوع شاهنامه ای» گفت: عقیده دینی و پایداری فردوسی در این عقیده باعث می‌شود که وضعیت مطلوبی که سلطان محمود برایش تدارک دیده بود را کنار گذاشته و در عقیده اش استوار بماند.

  وی از سوی دیگر شاهنامه را کتاب ارزشمندی  دانست که فارغ از اهمیتی که در نظم و شیوه آن دارد از نظر اخلاقی برای جامعه ایرانی و هویت آن مهم است.

  محیط طباطبایی، یکی از ویژگی‌های شاهنامه را در آن دانست که افرادی که مرکز پیروزی هستند نوعی همگرایی ملی را نمایندگی می‌کنند و به بیان نمونه‌هایی از این قاعده پرداخت.

  رستم فرزند عقل

  مشاور ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با مقایسه رستم با اسطوره‌های فرهنگ‌های دیگر که نماد قدرت‌های خارق العاده هستند رستم را فرزند عقل دانست که همواره به مدد این نیرو به پیروزی می‌رسد.

  مشاور ریاست پژوهشگاه گفت: نگاه ایرانی مشتمل بر همگرایی اقوام، عقل گرایی رفتارها و صداقت و پایداری بر باور توسط شاعران، نویسندگان، نقالان، راویان و… بیان می‌شود و کسی که شاهنامه می‌خواند با این رفتار و طرز فکر  مواجه می‌شود.

  به گفته وی، خواندن شاهنامه جدای از زیبایی‌ها بخش عمده اش این است که می‌توان به خصلت‌های اصلی و ریشه دار در هویت ایرانی برسیم و نقاط قوت و ضعف رفتارمان را بیابیم.

  وی گفت: فردوسی در میان تمامی شاعران تنها شاعر به صراحت شیعه و متکی بر اصول اخلاقی است که این اصول را در تمامی مراحل زندگی و مرگش نشان می‌دهد که در تاریخ ما خیلی تأثیر گذار است.

  محیط طباطبایی با بیان اینکه شاعر بودن در زبان فارسی دری با تمام زبان‌های دنیا تفاوت دارد، توضیح داد: زیرا زبان فارسی دری متکی به نظم و قدیمی ترین سند شعر است و مورخ آن هم مثل فردوسی شعر می‌گوید

  برچسب ها :

  نظرات