آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ , Monday 21 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 75878
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۲
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  هفتمین روز مسابقات کشورهای اسلامی امروز (پنجشنبه) آغاز شد.

  یوسفی هم طلایی شد/ ولی‌پور طلا گرفت، قوره‌جیلی، زیدوند و فلاح برنزی شدند/ شکست تنیسورها و برتری تیم والیبال + اسامی مدال‌آوران

  آوای شمال از باکو روز هفتم از چهارمین دوره بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی که در شهر باکو امروز در حال پیگیری است. تنیس تیم ملی دونفره بانوان و  امیر والا معدنچی در سومین روز از مسابقات تنیس کشورهای اسلامی مغلوب حریفان شدند. تیم دونفره بانوان کشورمان با ترکیب غزل پتک باطن و صدف صادق وزیری […]

  آوای شمال

  از باکو روز هفتم از چهارمین دوره بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی که در شهر باکو امروز در حال پیگیری است.

  تنیس

  تیم ملی دونفره بانوان و  امیر والا معدنچی در سومین روز از مسابقات تنیس کشورهای اسلامی مغلوب حریفان شدند. تیم دونفره بانوان کشورمان با ترکیب غزل پتک باطن و صدف صادق وزیری به مصاف ترکمنستان رفت و این دیدار را با نتیجه ۱۰ بر ۶ ( تایم بِرِیک) واگذار کرد.

  همچنین امیر والا معدنچی که در اولین دیدار موفق شده بود حریف اردنی را شکست دهد امروز در رقابت با نفر شماره یک مسابقات از ترکیه با نتیجه دو بر صفر ( ٧ بر ۵ و ۶ بر ٣ ) مغلوب شد.

  والیبال

  تیم والیبال ایران آخرین مسابقه خود در  مرحله گروهی رقابت های همبستگی کشورهای اسلامی را برگزار کرد. شاگردان بهروز عطایی پس از سه برد پیاپی و قطعیت بخشیدن صعود خود به مرحله نیمه نهایی، امروز در سالن والیبال کریستال هال باکو برابر تیم ملی الجزایر صف آرایی کردند و به پیروزی سه بر یک رسیدند.

  ست اول این مسابقه با نتیجه ۲۵ بر ۱۸ به سود الجزایر به پایان رسید. ایران در ست دوم با حساب ۲۸ بر ۲۶ پیروز شد. ست سوم که نفس گیر و شانه به شانه جلو می رفت در نهایت با نتیجه ۳۱ بر ۲۹ به سود ایران پایان یافت. ایران در ست چهارم با نتیجه ۲۵ بر ۲۲ به پیروزی رسید تا مسابقه را سه بر یک به سود خود پایان دهد.

  حدود ۲۰۰ تماشاگر ایرانی تیم کشورمان را در این مسابقه حمایت کردند. کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک از نزدیک این مسابقه را تماشا کرد

  تنیس روی میز

  نوشاد عالمیان در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف ژیانگ یو رفت و توانست این حریف خود را با نتیجه ۴- یک شکست داده و راهی مرحله نیمه نهایی شود. تا اواسط ست اول دو حریف تقریبا پایاپای پیش رفتند اما نوشاد خود را به عدد ۱۰ رساند. در ادامه «یو» دو امتیاز گرفت تا جمع امتیازاتش به عدد ۸ برسد اما عالمیان با کسب یازدهمین امتیاز ست اول را به سود خود تمام کرد. در ست دوم این حریف آذری بود که کنترل بازی را در دست گرفت و با عملکرد بهتر ست را با نتیجه ۱۱-۸ به سود خود خاتمه داد. عالمیان و «یو» ست سوم را پایاپای پیش می رفتند و امتیازات تک تک بین دو طرف تقسیم می شد تا اینکه پس از تساوی ۷-۷ نوشاد دو امتیاز گرفت اما حریف چینی الاصل بازی را به تساوی کشید. دو حریف در امتیاز ۱۰، ۱۱ و ۱۲هم مساوی شدند تا بازی در اوج حساسیت دنبال شود تا اینکه نوشاد با دو امتیاز پیاپی ست را ۱۴-۱۲ به سود خود تمام کرد.

  ست چهارم هم مانند ست قبلی پایاپای بود. البته در این ست حریف آذربایجانی یکی، دو بار به داور معترض بود و فشار تماشاگران هم افزایش یافت ولی نوشاد با اینکه ۱۰-۶ عقب بود کار را به تساوی کشید و در ادامه دو امتیاز دیگر هم گرفت و ۱۲-۱۰ پیروز این ست شد. ست پنجم را نوشاد خوب شروع کرد و فاصله مطمئنی هم ایجاد کرد اما در ادامه عنان کار را از دست داد و حتی از حریف عقب افتاد ولی توانست بازی را مساوی کند و بازی مانند ست سوم حساس و فشرده شد تا اینکه در نهایت عالمیان با نتیجه ۱۴-۱۲ به پیروزی رسید تا راهی مرحله نیمه نهایی شود.

  نیما عالمیان هم در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف بوتوهان یولکاک از ترکیه رفت و توانست این حریف خود را با نتیجه ۴- صفر شکست داده و راهی مرحله نیمه نهایی شود. نیما در ست اول پرقدرت ظاهر شد و با نتیجه ۱۱- یک حریف خود را شکست داد. در ست دوم این حریف ترک بود که کنترل بازی را در دست گرفت و با نتایج ۶- یک و سپس ۷-۲ پیش افتاد اما عالمیان پس از به تساوی کشاندن بازی در عدد ۷، از حریف پیش افتاد و با نتیجه ۱۱-۷ کار را به سود خود پایان داد. نیما در حالی در این ست پیروز شد که ۹ امتیاز پیاپی گرفت و اجازه نداد رقیبش امتیازی به دست آورد.

  عالمیان ست سوم را با قدرت بیشتری دنبال کرد و ۱۱- یک پیروز شد. این در حالی بود که او ۱۰- صفر از حریفش پیش بود که تنها امتیاز را به او تقدیم کرد. نیما در ست چهارم هم در ادامه نمایش خوب خود با نتیجه ۱۱-۵ پیروز شد تا به مرحله نیمه نهایی صعود کند.

  ندا شهسواری در مرحله یک چهارم نهایی به اوزگه ایماز، پینگ پنگ باز ترکیه خورد و با ارائه یک بازی خوب با نتیجه ۴- صفر پیروز شد. شهسواری در ست اول نمایش خوب و قاطعی داشت و با نتیجه ۱۱-۵ پیروز شد. ست دوم کمی پایاپای دنبال شد اما در نهایت پینگ پنگ باز کشورمان با حساب ۱۱-۷ به پیروزی رسید.

  شهسواری در ست سوم قاطعانه کار را دنبال کرد و با نتیجه ۱۱-۳ به پیروزی دست یافت و در نهایت ست چهارم هم با برتری ۱۱-۹ پینگ پنگ باز کشورمان به پایان رسید تا شهسواری گام به مرحله نیمه نهایی بگذارد.

  مریم صامت، پینگ پنگ باز کشورمان در مرحله یک چهارم نهایی به وانگ میائو، چینی الاصل، پینگ پنگ باز میزبان خورد و با نتیجه ۴- صفر شکست خورد. صامت در ست اول با فاصله از رقیب خود عقب افتاد اما با تلاش فراوان بازی را در عدد ۹ مساوی کرد اما در ادامه کم آورد و ۱۱-۹ باخت. پینگ پنگ باز کشورمان ست دوم را عالی شروع کرد و ۸-۳ پیش بود اما بار دیگر رقابت در عدد ۹ مساوی شد تا حریف چینی الاصل با نتیجه ۱۱-۹ پیروز شود. این حریف آذربایجانی ست های سوم و چهارم را بهتر ظاهر شد و با نتایج ۱۱-۸ و ۱۱-۵ پیروز شد تا صامت از دور رقابت ها حذف شود.

  شنا

  مجتبی ولی پور و شهنام نظر پور به فینال شیرجه سه متر بازی‌های کشورهای اسلامی راه یافتند. در این ماده مجتبی ولی پور با رکورد تاریخی و امتیاز کل ۳۵۶ و ۶۵ صدم به عنوان نفر اول و شهنام نظر پور با امتیاز کل ۲۸۷ و ۱۰ صدم به عنوان نفر ششم  به فینال این ماده راه یافتند.

  ولی پور در پرش اول خود امتیاز ۵۵ و ۵۰ صدم در پرش دوم امتیاز ۶۳ و ۵۵ صدم در پرش سوم خود امتیاز خوب ۶۶ و ۵۰ صدم  در پرش چهارم ۶۴ و ۵۰ و  صدم پرش پنجم ۵۲ و ۵۰ صدم و در پرش آخر ۵۶ و ۱۰ صدم را کسب کرد.

  همچنین شهنام نظر پور توانست در اولین پرش امتیاز ۶۲ در دومین پرش امتیاز ۵۵ و ۵۰ صدم در سومین پرش خود امتیاز ۳۶ در چهارمین پرش امتیاز ۴۳ و ۲۰ صدم در پنجمین پرش امتیاز ۵۴ و در آخرین پرش خود امتیاز ۳۶ و ۴۰ را کسب کرد.

  ولی پور با مجموع امتیاز ۳۳۸ و ۳۵ صدم توانست مدال طلا را برای کشورمان به ارمغان آورد.  شهنام نظرپور دیگر شیرجه روی کشورمان نیز در این ماده با مجموع امتیاز ۳۲۷و ۲۵ صدم به عنوان چهارمی بسنده کرد.

  مرحله مقدماتی و فینال شیرجه ۱۰ متر انفرادی صبح و عصر شنبه ۳۰ اردیبهشت و فینال شیرجه ۱۰ متر دوبل  دونفره  عصر روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت برگزار خواهد شد.

  نمایندگان شیرجه کشورمان فردا عصر در فینال دوبل سه نفره که ساعت ۱۷ و ۳۰ برگزار می شود به آب می زنند.

  دوومیدانی معلولان

  رقابت‌های دوی ۱۰۰ متر معلولان در کلاس T11 صبح امروز با برگزاری مرحله مقدماتی پیگیری شد. در گروه اول آرش خسروی با رکورد ۱۱ ثانیه و ۷۴ صدم ثانیه به مقام نخست دست یافت و راهی فینال شد.

  رقابت‌های پرتاب نیزه معلولان در کلاس F13 در ورزشگاه المپیک باکو برگزار شد. در این رقابت که پنج پرتابگر حضور داشتند، سجاد نیک پرست با رکورد ۵٩.١٨ متر در جایگاه دوم قرار گرفت و به مدال نقره دست یافت.

  دیگر نماینده کشورمان به نام سید عرفان حسینی با رکورد ۵۵.٧٩ متر جایگاه سوم و مدال برنز را آن خود کرد.

  در رقابت های پرتاب نیزه کلاس F.13 معلولان بازی های کشورهای اسلامی، ورزشکار ازبکستان با رکورد ۷۰متر قهرمان شد.

  مرحله فینال مسابقات دوی ۱۰۰متر معلولان کلاس T11 با حضور چهار ورزشکار از کشورهای آذربایجان (٢ نفر) همراه با ایران و ترکیه برگزار شد. آرش خسروی نماینده ایران در این رقابت بود که با ثبت رکورد ١١.۶۶ متر در جایگاه سوم ایستاد و صاحب مدال برنز شد. دو نماینده کشور میزبان در این رقابت نیز عنوان های اول و دوم را از آن خود کردند.

  کشتی فرنگی

  کشتی فرنگی ایران در چهار وزن دوم ناکام بود و نماینده‌ای در فینال ندارد.

  رسول گرمسیری در وزن ۷۵ کیلوگرم به مصاف الوین مرسلیف از آذربایجان رفت و با نتیجه ۶ بر یک به حریف آذربایجانی باخت. وی در دیدار رده بندی وزن ۷۵ کیلوگرم به مصاف کراتبک توگولبائف از قرقیزستان رفت و در وقت اول ۳ بر صفر از حریف عقب افتاد. گرمسیری در وقت دوم نیز نتوانست این امتیاز را جبران ‌کند تا در نهایت دستش از مدال برنز کوتاه بماند.

  مهدی زیدوند در وزن ۶۶ کیلوگرم به مصاف کامران ممدوف از آذربایجان رفت و در یک کشتی ضعیف و پرانتقاد با نتیجه ۶ بر صفر مغلوب حریف شد. زیدوند در بازی رده بندی به مصاف میرزابک رحمتوف از ازبکستان رفت. وی در وقت نخست با امتیاز اخطار از حریف پیش افتاد و در وقت دوم کشتی را اداره کرد تا با همان یک امتیاز حریف را شکست داده و مدال برنز را بر گردن بیاویزد.

  شهاب قوره‌جیلی در وزن ۱۳۰ کیلوگرم به مصاف حسن حامیه از لبنان رفت و در یک کشتی آسان با نتیجه ۸ بر صفر بر حریف لبنانی خود غلبه کرد و به دور بعد راه یافت. او در مرحله نیمه نهایی به مصاف عثمان یلدیریم از ترکیه رفت و با نتیجه ۴ بر یک شکست خورد. وی در دیدار رده بندی در کمتر از یک دقیقه محمد یوسف حمزه از اردن را با نتیجه ۸ بر صفر شکست داد و برنز گرفت.

  مهدی فلاح در وزن ۸۵ کیلوگرم با اسلام عباسوف از آذربایجان کشتی گرفت. فلاح این کشتی را با نتیجه ۲ بر یک به حریف خود واگذار کرد. وی در مسابقه رده بندی برای کسب مدال برنز برابر آزات بیشه بکوف از قرقیزستان قرار گرفت و در وقت اول  با یک امتیاز پیش افتاد‌. فلاح در وقت دوم نیز کشتی گیر کشورمان یک امتیاز دیگر کسب کرد و با نتیجه دو بر صفر به پیروزی رسید و مدال برنز گرفت.

  دوومیدانی

  رقابت های پرش ارتفاع بازی های کشورهای اسلامی با حضور ۱۰شرکت کننده از کشورهای ترکیه و آذربایجان (٢ نفر)، ایران، گویان، سوریه، ازبکستان، الجزایر و مالزی برگزار شد. سپیده توکلی نماینده ایران در رقابت های پرش ارتفاع رکوردی بهتر از ۱٫۶۵متر به دست نیاورد. توکلی با این رکورد در رده هفتم ایستاد.

  در رقابت های پرش ارتفاع بانوان نمایندگان ازبکستان، الجزایر و گویان به ترتیب اول تا سوم شدند.

  سپیده توکلی و سحر ضیایی دو نماینده ایران در مسابقات پرتاب نیزه بانوان بودند. البته حضور توکلی در رقابت های پرتاب نیزه به صورت تشریفاتی بود. طبق قوانین وی برای شرکت در رقابت های پرش ارتفاع باید در این مسابقات (پرتاب نیزه) حاضر می شد تا مجوز شرکت در رقابت های پرش ارتفاع را به دست آورد. بنابراین توکلی فقط یک پرتاب انجام داد که آن هم خطا شد. توکلی بعد از این پرتاب، اقدام به پرتاب دیگری نکرد درحالی که دیگر نماینده کشورمان هر ۶ پرتاب خود را انجام داد و موفق به کسب مدال نقره شد.

  سحر ضیایی با رکورد ۴٩.١۵ متر بعد از نماینده ترکیه در جایگاه دوم ایستاد و صاحب مدال نقره شد. پرتابگر دیگری از ترکیه نیز عنوان سوم را به خود اختصاص داد.

  نکته مهم اینکه سحر ضیایی با رکوردشکنی ملی به مدال نقره مسابقات پرتاب نیزه بازی های کشورهای اسلامی دست یافت. این رکورد پیش از این در اختیار امینه ایری از گلستان بود.

  رضا مقدم نماینده کشورمان در رقابت های پرتاب چکش مردان چهارم شد. او شش پرتاب داشت و در یکی از پرتاب های خود (پرتاب پنجم) مرتکب خطا شد اما سایر پرتاب های خود را با موفقیت انجام داد. بهترین رکوردی که از مجموع این پرتاب ها برای وی ثبت شد، رکورد ۷۰٫۹۰متر بود. این پرتابگر کشورمان با این رکورد در جایگاه چهارم ایستاد و از کسب مدال بازماند. در این رقابت ورزشکاران ترکیه ای اول و دوم شدند و نماینده قطر هم سوم شد.

  تکواندو

  سیداحمد خسروفر در وزن منهای٧۴کیلوگرم، ‌پس از یک‌دور استراحت، در اولین مبارزه به مصاف نماینده عربستان رفت و در راند نخست ۵بریک جلو افتاد و در راند دوم ٢بریک حریف را مغلوب کرد. خسروفر در راند پایانی ١۵بر صفر پیروز میدان شد و با کسب امتیاز٢٢بر٢ برنز خود را مسجل کرد.

  در وزن ۸۷- کیلوگرم و در مرحله یک‌چهارم نهایی احمد محمدی ۲۱ بر ۷ از سد آدرین اسپلینگ از سد گویان گذشت و مدال برنزش را قطعی کرد. وی در مرحله نیمه نهایی باید به مصاف نماینده ساحل عاج می رفت که با انصراف تکواندوکار حریف از حضور در این رقابت، محمدی به فینال رسید. نماینده ساحل عاج به دلیل مصدومیت از مبارزه مقابل محمدی انصراف داده بود. به این ترتیب محمدی در فینال باید با رامین عزیزوف آذربایجان مصاف دهد.

  مهدی یوسفی تکواندوکار وزن منهای ۶۳ کیلوگرم در دور اول برابر «مبارک الشریف» از عربستان روی شیاپ چانگ رفت. او راند نخست را با نتیجه قاطع ۱۵ بر یک به سود خود خاتمه داد. یوسفی راند در راند دوم از با نتیجه ۶ بر ۴ از حریف پیشی گرفت و در راند سوم ۵ بر صفر به پیروزی رسید و درنهایت با کسب امتیاز ۲۵ بر ۵ پیروز شد.

  وی در دور بعد به مصاف فرهاد کاورات از ترکیه رفت و در راند اول با نتیجه یک بر صفر حریف را مغلوب کرد. او در راند دوم هم ۵ بر یک از حریف پیش افتاد. هرچند یوسفی در راند سوم را با نتیجه ۵ بر ۷ مغلوب حریف شد اما در نهایت با ثبت نتیجه ۱۱ بر ۸ به پیروزی رسید.

  یوسفی در نخستین دیدار از مرحله نیمه نهایی برابر نماینده اردن قرارگرفت و راند نخست ١٣بر یک مقابل محمد اسفور جلو افتاد. وی که در راند دوم با نتیجه ۴بر٧  عقب افتاد، در راند نهایی ١٢بر٨جبران کرد و با مجموع امتیاز ٢٩بر١٧فینالیست شد.

  یوسفی در آخرین مبارزه خود با نماینده قزاقستان مصاف داد و راند نخست را با اختلاف نتیجه ۶بریک پایان داد. این هوگوپوش کشورمان که در راند دوم ٢اخطارگرفته بود  ٢بر۴ مغلوب شد اما در راند آخر با نتیجه قاطع ١٣بر٢پیروز شد و با مجموع امتیاز ٢٧بر٧ طلا گرفت.

  در وزن ۶۲- کیلوگرم و در مرحله یک‌چهارم نهایی حنانه همتی با نتیجه ۵ بر ۳ مغلوب شاهد ترمان از اردن شد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.

  ملیکا میرحسینی تکواندو کار در وزن ۷۳- کیلوگرم با چایمائی کریم نماینده مراکشی مصاف داد. وی راند نخست خود را بدون کسب امتیاز پایان داد و در راند دوم ٢بر٣از حریف عقب افتاد اما در راند آخر میرحسینی یک بر صفر از حریف جلو افتاد و با کسب امتیاز ٣بر٣ راهی راند طلایی شد. این نماینده ایران  در نهایت با امتیاز ۵بر٣ به دور بعد صعود کرد.

  میرحسینی سپس برابر نماینده قزاقستان وارد مبارزه شد که در راند اول یک بر٣ عقب افتاد و راند دوم یک برصفر جبران کرد و در راند آخر بانتیجه ۵بر٢ به پیروزی رسید و در مجموع با امتیاز ٧بر۵ راهی فینال شد.

  مدال‌های ایران در این دوره از مسابقات تا این لحظه به شرح زیر است:

  مدال طلا
  نرجس امام قلی نژاد (تفنگ بادی ۱۰ متر)، نسرین دوستی (وزن ۵۰کیلوگرم کاراته)، سعید مولایی (طلای ٨١- کیلوگرم جودو)، سجاد گنج زاده (کاراته)، نجمه خدمتی (تفنگ سه وضعیت ۵۰ متر)، گلنوش سبقت الهی(۱۰ متر تفنگ بادی)، پوریا نوروزیان( ۵۰ متر سه وضعیت)، ایوب موسوی(دسته ۹۴ کیلوگرم وزنه برداری)، ناهید کیانی(تکواندو وزن ۵۴ کیلوگرم)، مهدی اسحاقی(تکواندو)، محمدرضا براری(دسته ۱۰۵ کیلوگرم وزنه برداری)، محمد علی گرایی (کشتی فرنگی)، علی محمدیاری (دوومیدانی معلولان)، یوسف قادریان(کشتی فرنگی)، مجتبی ولی‌پور (شیرجه)، مهدی یوسفی (تکواندو)

  مدال نقره
  الهه احمدی (تفنگ بادی۱۰ متر بانوان) رزیتا علیپور (وزن -۶٢ کیلوگرم کاراته)، تیم میکس ۱۰ متر تفنگ بادی (پوریا نوروزیان و نجمه خدمتی)، هانیه رستمیان (٢۵ متر تپانچه بادی)، محمد علی شنانی ( جودو نابینایان)، الهه احمدی (تفنگ سه وضعیت ۵۰ متر)، مجید عسگری(وزنه برداری)، علیرضا کیخا(ژیمناستیک)، احسان حدادی(پرتاب دیسک)، جاوید احسانی شکیب(پرتاب وزنه معلولان)، حسین باقری(۵۰ متر ۳ وضعیت مردان)، علیرضا قلعه ناصری(پرتاب وزنه معلولان)، همایون تیموری (وزنه برداری)، تیم ملی واترپلو، علیرضا قلعه ناصری (دوومیدانی معلولان)، سیدحسین احسانی(تکواندو)، اکرم خدابنده(تکواندو)، سحر ضیایی (دوومیدانی)، سجاد نیک پرست (دوومیدانی معلولان)

  مدال برنز
  امیر مهدی زاده (وزن -۶۰ کیلوگرم کاراته)، طراوت خاکسار (وزن -۵۵ کیلوگرم کاراته)، علیرضا خجسته (وزن ۶۶- کیلوگرم جودو)، تیم شنا چهار در صد متر، تیم ملی ژیمناستیک، ابوالفضل شهرجردی (برنز کاتا)، مهسا افسانه (برنز کاتا)، محدثه آقایی(کاراته)، محمد احمدی (۵۰ متر تپانچه مردان)، هادی خناری نژاد(ژیمناستیک دارحلقه)، مه‌لقا جام بزرگ (تفنگ سه وضعیت ۵۰ متر)، جواد دلاکه( پرتاب وزنه معلولان)، فاطمه مداحی(تکواندو)، محمد یاری(پرتاب وزنه معلولان)، طیبه پارسا( تکواندوکار وزن ۵۷-)، امید احمدی‌صفا(بوکس)، تیم میکس تیراندازی، رامین ربیعی‌فر (وزنه برداری)، مهدی انصاری (شنا)، سودابه پورصادقی (تکواندو)، تیم ۴ در صد متر مختلط شنای مردان، علی خدیور(دوی ۴۰۰ متر)، علیرضا درویش‌پور(تکواندو)، حسین قربان‌زاده(تکواندو)، سید عرفان حسینی (دوومیدانی معلولان)، آرش خسروی (دوومیدانی معلولان)، مهدی زیدوند (کشتی فرنگی)، مهدی فلاح (کشتی فرنگی)، شهاب قوره‌جیلی (کشتی فرنگی)

  برچسب ها :

  نظرات