آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ , Saturday 15 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 75558
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ اردیبهشت, ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۵
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  در حالی دولت روحانی در هفته آخر و در آستانه انتخابات به‌طور گسترده یارانه حذف‌شده‌ها را برگردانده که تولیدکنندگان سؤال می‌کنند، چرا دولت برای یارانه تولید منابع ندارد.

  پول برای عودت یارانه حذف‌شده‌ها هست، اما برای تولید نه؟

  آوای شمال/سازمان هدفمندی یارانه‌ها در جدیدترین اقدام خود آن‌هم چند روز مانده به انتخابات با ارسال پیامک‌های گسترده به کسانی که یارانه آنها قبلاً حذف شده بود، از پرداخت مجدد یارانه به آنها خبر داده است، این در حالی است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان هدفمندی یارانه‌ها پیش از این اعتراض […]

  آوای شمال/سازمان هدفمندی یارانه‌ها در جدیدترین اقدام خود آن‌هم چند روز مانده به انتخابات با ارسال پیامک‌های گسترده به کسانی که یارانه آنها قبلاً حذف شده بود، از پرداخت مجدد یارانه به آنها خبر داده است، این در حالی است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان هدفمندی یارانه‌ها پیش از این اعتراض این شهروندان درباره قطع یارانه را وارد ندانسته بودند.

  البته تا همین چند وقت پیش، زمان پرداخت یارانه نقدی به مردم «روز  مصیبت عظمای دولت» بود و مسئولان دولتی هر چند وقت به‌دنبال راهی برای کاستن از تعداد یارانه‌بگیران بودند، حتی انصراف ۳ میلیون نفر از دریافت یارانه در سال ۹۳ هم دولت را راضی نکرد و علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئول حذف تعداد بیشتری از یارانه‌بگیران پردرآمد شد؛ آماری که آقای وزیر معتقد بود حدود ۶ تا ۷ میلیون نفر از یارانه‌بگیران فعلی را شامل می‌شود.

  اما سؤال اینجاست دولتی که تا روز پیش به‌بهانه کمبود منابع مالی به حذف یارانه‌بگیران اقدام می‌کرد چگونه است که امروز پولدار شده و یارانه حذف‌شدگان را پرداخت می‌کند؟ البته در این میان این پرسش مهم هم از طرف تولیدکنندگان مطرح است که آیا دولت فقط برای رأی جمع‌کردن پول داشته اما برای پرداخت یارانه تولید منابعی ندارد؟

  امروز تشدید رکود باعث تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی شده است به‌نحوی که فعالیت تولیدی برای مردم به‌صرفه نبوده و بیشتر تمایل دارند منابع مالی خود را در بخش‌های دیگری هزینه کنند حتی دولت با وجود مصوبه قانون یارانه‌ای را به بخش تولید اختصاص نداد که همین امر در بیکاری حجم زیادی از کارگران  واحدهای تولیدی مؤثر بود. طبق گزارش سایت وزارت صنعت، فقط در سال ۹۲ و ۹۳ بیش از ۶۰۰۰ واحد جدید صنعتی ایجاد شد، در عین حال تعداد کارگاه‌های صنعتی در سال ۹۳ نسبت به ۹۱ بیش از ۳۳۰ واحد کمتر است که با احتساب تعطیلی‌های ۹۴ و ۹۵ شمار تعطیلی‌ها چندهزار تایی می‌شود.

  همچنین براساس آمار دولت روحانی در تعطیلی برند‌های مشهور ایرانی هم صاحب رکورد بوده و نه‌تنها رونقی به بخش تولید برنگشته بلکه براساس اطلاعیه وزارت صنعت “در دولت یازدهم و تا پایان سال ۱۳۹۵ حدود ۵ هزار و ۱۰۰ واحد صنعتی به‌دلایل مختلف از جمله مشکلات تکنولوژیکی؛ نداشتن بازار مناسب، سیاست‌های غلط دولت گذشته و روشهای نادرست در حوزه تولید و تجارت، ضعف مدیریت، نبود توان مالی و تخصص لازم و… تعطیل شده است”.

  برچسب ها :

  نظرات