آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ , Monday 14 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 75555
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ اردیبهشت, ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۴
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  طبق اعلام مسئولان دولت میانگین حقوق معلمان در سال‌های اخیر ۱۰۰درصد افزایش یافته است اما معلمان چه نگاهی به این موضوع دارند؟

  ادعای افزایش ۱۰۰درصدی میانگین حقوق/ معلمان از این افزایش چه می‌گویند؟+ فیلم

  آوای شمال/در هفته‌های اخیر بارها از سوی مسئولان دولت یازدهم خبر افزایش ۱۰۰درصدی حقوق معلمان در مدت زمان ۴ سال فعالیت رسانه‌ای شد. برخی نظرات مسئولان دولت در رابطه با افزایش ۱۰۰درصدی حقوق فرهنگیان بدین شرح است: حجت الاسلام مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهور در مراسم گرامیداشت مقام معلم در مصلای شهر کرمان: ما […]

  آوای شمال/در هفته‌های اخیر بارها از سوی مسئولان دولت یازدهم خبر افزایش ۱۰۰درصدی حقوق معلمان در مدت زمان ۴ سال فعالیت رسانه‌ای شد.

  برخی نظرات مسئولان دولت در رابطه با افزایش ۱۰۰درصدی حقوق فرهنگیان بدین شرح است:

  حجت الاسلام مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهور در مراسم گرامیداشت مقام معلم در مصلای شهر کرمان: ما معتقدیم دغدغه معیشتی معلمان باید برطرف شود و با توجه به اینکه در این دولت با اینکه پولی نداشتیم، توانستیم متوسط حقوق معلمان را از یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در سال ۹۲ به دومیلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش دهیم.

  اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور: در دولت یازدهم دریافتی حقوق فرهنگیان به ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رساندیم، اما وضع معیشتی آنها مناسب نیست باید جدی کار کرد. توجه به معیشت فرهنگیان محترم موضوعی بوده که در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاده به‌نحوی که میانگین حقوق این عزیزان که در سال ۹۲ یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان بود، امسال به دومیلیون و ۴۵۰هزار تومان رسیده است.

  فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر آموزش‌وپرورش در جمع فرهنگیان استان اصفهان: در دولت تدبیر و امید در سال ۹۶، ۱۰۰ درصد حقوق معلمان افزایش پیدا کرده است.

  وزارت آموزش‌وپرورش نیز در گزارشی که از دستاوردهای دولت یازدهم در این عرصه منتشر کرده به افزایش ۱۰۳ درصدی میانگین حقوق فرهنگیان اشاره کرده است به‌گونه‌‌ای که میانگین حقوق را در سال ۹۲ حدود یک‌میلیون و ۲۹۰ هزار تومان و در سال ۹۴، دو میلیون و ۶۱۸ هزار تومان اعلام کرده‌‌اند.

  اما افزایش ۱۰۰درصدی میانگین حقوق فرهنگیان از سال ۹۲ تا سال ۹۶ چه بازتابی میان معلمان دارد؟ البته بسیاری از معلمان این موضوع را نمی‌پذیرند و معتقدند که حقوق آنها تا این حد افزایش نداشته است.

  برای بررسی این مسئله با تعدادی از معلمان به گفت‌وگو نشستیم.

  * میانگین حقوق دریافتی بنده در اول سال ۹۲، ۸۰۰هزار تومان بود و هم‌اکنون با مدرک لیسانس و ۲۰ سال سابقه یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنم اما از مسئولان دولت این سؤال را دارم؛ آیا اجناس مصرفی و مورد نیاز فقط ۲ برابر افزایش یافته است؟

  *  معلمان از ابتدای مهر تا به امروز پول حق‌التدریس اضافه کار خود را دریافت نکرده‌اند اما از افزایش ۱۰۰درصدی حقوق می‌گویند، مگر اضافه‌کار ما با اضافه‌کار بخش اداری و مابقی ادارات و ارگان‌ها چه فرقی دارد؟

  * میانگین حقوق برخی معلمان ۱۰۰ درصد و برای برخی ۱۰۷ درصد افزایش داشته است و این افزایش با احتساب اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان است چراکه با اجرای این طرح ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان به حقوق معلمان اضافه شده است اما مرحله دوم رتبه‌بندی که قرار بود در شهریور ۹۵ اجرا شود هنوز اجرا نشده است، از سوی دیگر برخی معلمان نیز مشمول طرح رتبه‌بندی نشده‌اند.

  در همین رابطه ابراهیم سحرخیز معاون سابق وزارت آموزش‌وپرورش می‌گوید: سهم آموزش‌وپرورش از بودجه عمومی دولت در سال ۸۹ از ۱۶٫۲ درصد به ۹ درصد در سال ۹۵ رسیده است. هزینه دولت در سال ۹۲ تا به امروز بیش از ۴ برابر شده است، اگر دولت پول ندارد چرا برای جاهای دیگر مانند وزارت بهداشت پول داشته اما برای آموزش و پرورش ندارد؟ تبعات منفی این نگرش باعث شده است تا مدارس دولتی آه در بساط نداشته باشند و کیفیت آموزش پایین آمده و تعلیم و تربیت کشور افت کرده است.

  وی افزود: برای رشد ۱۰۰درصدی بودجه باید جیب معلمان را دید نه ارقام اعلام‌شده را. می‌گویند حقوق معلمان یک سال ۱۰ درصد و  یک سال هم ۱۴ درصد افزایش داشته است همچنین رتبه‌بندی را در نظر گرفته و درصد افزایش حقوق معلمان را اعلام می‌کنند. هم‌اکنون میزان دریافتی یک معلم حدود یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تا دومیلیون و ۳۰۰ هزار تومان است اما هنگام اعلام درصد افزایش، حقوق کارمندان ستادی و مدیران را نیز با معلمان در نظر می‌گیرند و می‌گویند میانگین حقوق معلمان ۱۰۰ درصد افزایش داشته است اما این میانگین نمی‌تواند تفاوت‌‌ها را نشان دهد.

  سحرخیز بیان کرد:‌ به کارمندان می‌توانند به‌عنوان پاداش به‌اندازه دو ماه حقوق پرداخت کنند و در ۶ماهه اول و ۶ماهه دوم هزینه غذا و ایاب و ذهاب به آنها پرداخت می‌کنند اما این موارد در سبد حقوق معلمان وجود ندارد.

  به گزارش تسنیم، اگرچه طبق اعلام مسئولان دولت، حقوق معلمان در ۴ سال اخیر ۱۰۰ درصد افزایش داشته است اما این افزایش ۱۰۰درصدی به‌طور دقیق چند درصد از معلمان را شامل می‌شود؟ به‌عبارت دیگر حقوق چند درصد از آنها به ۲میلیون و ۸۵۰ هزار تومان می‌رسد؟

  چرا زمانی که وزیر آموزش‌وپرورش در جمع فرهنگیان استان اصفهان اعلام کرد «در دولت تدبیر و امید در سال ۹۶، ۱۰۰ درصد حقوق معلمان افزایش پیدا کرده است» این موضوع با اعتراض معلمان مواجه شد؟

  برچسب ها :

  نظرات