آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ , Monday 14 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 75215
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ اردیبهشت, ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۲
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  گرچه وعده‌ها و برنامه‌های مختلف از سوی کاندیداها در رقابت تنگاتنگ انتخابات ریاست جمهوری عنوان شد، اما برنامه مشخصی نسبت به چشم‌انداز بازار سرمایه ارائه نشده است.

  ۱۰ پرسش بی پاسخ بازار سرمایه در مناظره‌های انتخاباتی

  آوای شال/در رقابت‌های تنگاتنگ کاندیداهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اگر چه وعده‌ها و برنامه های احتمالی برخی از آنها از سوی طیف های مختلف جامعه مورد بررسی قرار می گیرد، اما نسبت به چشم انداز بازار سرمایه هنوز برنامه مشخص و واضحی وجود ندارد. در این بین ستاد انتخاباتی حسن روحانی در حالی برنامه […]

  آوای شال/در رقابت‌های تنگاتنگ کاندیداهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اگر چه وعده‌ها و برنامه های احتمالی برخی از آنها از سوی طیف های مختلف جامعه مورد بررسی قرار می گیرد، اما نسبت به چشم انداز بازار سرمایه هنوز برنامه مشخص و واضحی وجود ندارد.

  در این بین ستاد انتخاباتی حسن روحانی در حالی برنامه وی در دولت دوازدهم را منتشر کرده که در مورد بازار سرمایه بدون اشاره به اینکه چه برنامه‌ای برای سوق دادن نقدینگی سرگردان جامعه به سمت بازار سرمایه متشکل کشور دارد، با ارایه رونوشتی از تئوری های کلی مدیریت مالی به نظر می‌رسد، همچنان به بازار سرمایه به عنوان گزینه دولت در تامین مالی همچون کاربرد بازار بدهی نگریسته شده است.

  در این زمینه ۱۰ پرسش اساسی از کاندیداهای انتخاباتی ریاست جمهوری که می‌تواند در ذهن اغلب ذی نفعان بازار سرمایه متبادر شود، بطور حتم مشخص کننده چشم انداز سرمایه‌گذاری دستکم در ۵ سال آینده خواهد بود:

  ١- در صورت روی کار آمدن  دولت جنابعالی چه رویه یا سیاستی در قبال بازار سرمایه به کار خواهید بست تا دستکم سرمایه گذاران این بازار با تصمیم های خلق الساعه در وزارتخانه ها یا نهادهای وابسته به دولت شما مواجه نشوند و از سرمایه و دارایی آنها صیانت شود؟

   ٢- بر اساس حقوق شهروندی که دولت یازدهم آن را به تصویب رسانده، چه مکانیزم و رویه منسجمی استفاده خواهید تا توقف طولانی نماد معاملاتی به عنوان اصلی ترین عامل تضییع حقوق سهامداران و مغایر با احکام شرعی و قاعده فقهی سلطنت در بازار سرمایه حل و فصل شود؟

  ٣- جنابعالی به عنوان مجری قانون در کشور چه سیاستی در قبال وقوع قانون شکنی عمده شرکت‌ها در عدم شفافیت مالی و عملکردی و ممانعت از دسترسی عموم مردم به اطلاعات و یا معاملات با اشخاص وابسته در شرکت‌های خصولتی یا تحت مدیریت غیر مستقیم دولت در بازار سرمایه دارید؟

  ۴- برای جلوگیری از وقوع تجربیات تلخی همچون ماجرای کنتور سازی؛ سهام بازی در سایپا، ماجراجویی وزارت نفت در پالایشی‌ها ، دخالت بیمار گونه وزیر صنعت در مکانیزم معاملات بورس کالا و تلاش برای خروج مواد پتروشیمی از تنها بازار شفاف، تغییر یک شبه نحوه گزارشگری صورت های مالی بانک ها و اخذ ذخایر در بانک‌ها با وجود تایید سود و گزارش افزایش سرمایه آنها در دوره های عملکردی قبل؛ شفافیت و استقلال فرآیند حسابرسی؛ واگذاری مسئله دار برخی دارایی ها از جمله دو برند متعلق به شرکت دخانیات ایران با تکیه بر گزارش کارشناسی شائبه انگیز ، تحمیل هزینه‌های تامین اجتماعی بر بنگاه ها، افزایش نرخ برق و آب صنعتی، مکیدن نقدینگی بازار سهام با اوراق اسلامی تنزیل شده، توسعه بی انضباطی مالی و پولی با رها شدن نرخ سود در بازار بین بانکی و اوراق بدهی، عدم تسویه مطالبات شرکت های خصوصی از دولت، فشردن گلوی شرکت ها با مالیات های سفت و سخت با وجود رکود و واردات کالای مشابه در کنار تسهیلات گران بانک ها چه برنامه مدون و طولانی مدتی را در دستور کار دارید، تا بتوان افق ١٠ ساله بازار سرمایه را تدوین کرد؟

  ۵- برای تغییر و تحول جدی در بخش‌های مدیریتی رسوب شده سازمان بورس و سایر ارکان آن به ویژه در بخش‌های میانی و همچنین تعریف سیستمی حرکت بازار سهام بجای تکیه بر قوانین و دستورالعمل‌های فراوانی که همه فعالان بازار سرمایه را در آن واحد مجرم می انگارد، برنامه شما چیست؟

    ۶- آیا در دولت شما همچنان مشابه دوره های تجربه شده در سال های قبل شفافیت بهانه ای برای برخورد‌های سلیقه ای با سرمایه گذاران است یا در سیستمی مشخص و کارامد به مثابه پلیس مالی از بروز ناهنجاری‌ها از قبیل افشای اطلاعات نهانی ناشر و یا ارایه اطلاعات غلط به بازار و همچنین دستکاری قیمت ها پیشگیری خواهد شد؟

  ٧- برای جلوگیری از برخی سوء استفاده‌ها در نبود یا ضعف قانون و یا عدم تبدیل شدن بازار سهام به حیاط خلوت مدیران دولتی از جمله در خودرویی ها با هدف شناسایی سود موهوم از طریق روش‌های غیر قانونی از جمله ارزش منصفانه برخی دارایی ها چه برنامه مدونی در کوتاه مدت و بلندمدت دارید؟

  ۸- با وجود گذشت بیش از ۱۰ سال از تصویب قانون جدید بازار اوراق بهادار در اول آذر ماه ۱۳۸۴ از سوی مجلس شورای اسلامی و ۱۲ سال از ابلاغ قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴، قرار بود سهم بخش خصوصی از اقتصاد افزایش یابد، مردم سهامدار اقتصاد شوند و اقتصاد دولتی به اقتصاد مردمی تبدیل شود، آیا برنامه‌ای برای افزایش مشارکت مردم در اقتصاد دارید، بازار سرمایه را چگونه گسترش می‌دهید، سهم بازار سرمایه را از تامین مالی چگونه افزایش می‌دهید؟

  ۹- حضور در بازار سرمایه بیش از آنکه انگیزه‌ای برای به شوق آوردن شرکت ها و بنگاه های اقتصادی بخش خصوصی به منظور سوق یافتن به این بازار باشد، اما همچنان به دلیل مزایای ناچیز این بازار خروج از آن مزیت بیشتری نسبت به ماندن در آن دارند.شما چه برنامه ای برای تقویت و تشویق صاحبان شرکت های خصوصی برای ورود به بازار سرمایه با توجه به اتمام واگذاری سهام شرکت های اصل چهل و چهاری در بازار سهام دارید؟

  ۱۰- اغلب واحد های صنعتی که بیش از ۵۰ دهه قبل در ایران ایجاد شده‌اند، عمر فناوری آنها گذشته و بازار سهام با ورشکستگی و یا تعطیلی این شرکت ها مواجه است. شما چه برنامه و استراتژی مالی برای ایجاد بهره‌وری به سرمایه این شرکت ها و افزایش سودآوری انها در مدت زمان مشخصی دارید؟

   

  برچسب ها :

  نظرات