آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ , Tuesday 17 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 72844
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  مقاله حاضر با روشی تحلیلی، خطوط کلی جهان‌بینی قرآنی علامه طباطبایی در عرصه بین‌الملل و اصول حاکم بر تعامل‌های دولت اسلامی با دیگر کشورها را بررسی کرده است.

  دیدگاه تفسیری علامه طباطبایی پیرامون روابط بین‌الملل

  بازپژوهی آراء اجتماعی اندیشمندان مسلمان در حوزه مسائل بین‌الملل، موضوعی درخور توجه است. علامه طباطبایی، مفسری آشنا با گستره اندیشه‌های معاصر، به فراخور آیات قرآنی، بدین امر اهتمام داشته است. مقاله حاضر با روشی تحلیلی، خطوط کلی جهان‌بینی قرآنی علامه طباطبایی در عرصه بین‌الملل و اصول حاکم بر تعامل‌های دولت اسلامی با دیگر کشورها را […]

  بازپژوهی آراء اجتماعی اندیشمندان مسلمان در حوزه مسائل بین‌الملل، موضوعی درخور توجه است. علامه طباطبایی، مفسری آشنا با گستره اندیشه‌های معاصر، به فراخور آیات قرآنی، بدین امر اهتمام داشته است. مقاله حاضر با روشی تحلیلی، خطوط کلی جهان‌بینی قرآنی علامه طباطبایی در عرصه بین‌الملل و اصول حاکم بر تعامل‌های دولت اسلامی با دیگر کشورها را بررسی کرده است. به اجمال می‌توان اذعان داشت که وی معتقد است غالب احکام اسلامی دارای روح اجتماعی هستند؛ همچنین قرآن کریم، ظرفیت استخراج تمامی آموزه‌های بنیادین علوم انسانی را دارا است. نگرش علامه طباطبایی نسبت به برخورداری جامعه از واقعیتی عینی و فرافردی و اصالت‌بخشی به مصلحت‌های جامعه، مبانی دیگری است که سبب شکل‌گیری اصول دولت اسلامی در عرصه تعاملات بین‌المللی از این منظر شده است. همزیستی مسالمت‌آمیز، عدالت‌طلبی، صلح‌گرایی، اصل دعوت، پایبندی به پیمان‌های بین المللی، از مهم‌ترین اصول حاکم بر تعامل‌های بین‌المللی دولت اسلامی در نگاه ایشان است.

  واژگان کلیدی: آیات اجتماعی، سید محمدحسین طباطبایی، دولت اسلامی، روابط بین‌الملل.

  نویسندگان:

  مرضیه محصص / فتحیه فتاحی‌زاده

  فصلنامه مطالعات تفسیری-  سال هفتم، شماره ۲۷، پاییز ۱۳۹۵

  برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید. 

   

  برچسب ها :

  نظرات