آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ , Friday 10 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 72488
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ اردیبهشت, ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  وزیر نیرو از ۲۰ ساله شدن قراردادهای خرید تضمینی برق از نیروگاه های تجدید پذیر خبر داد و گفت: پس از راه اندازی بزرگترین نیروگاه خورشیدی ایران با ظرفیت ۱۰ مگاوات ، در اینده ای نزدیک نیروگاه ۳۰ مگاواتی خورشیدی در کشور افتتاح می شود.

  روز خورشیدی اصفهان/ افتتاح نیروگاه ۱۰ مگاواتی هوشمند برای تولید برق با نور خورشید

  صبح امروز با حضور «حمید چیت چیان» وزیر نیرو یک نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی در جرقویه اصفهان به بهره برداری رسید. این نیروگاه در بخش جرقویه سفلی ، واقع در ۶۵ کیلومتری جنوب شرق مرکز استان اصفهان ، به بهره برداری رسید. این نیروگاه خورشیدی که با سرمایه گذاری یک شرکت ایرانی و یک شرکت […]

  صبح امروز با حضور «حمید چیت چیان» وزیر نیرو یک نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی در جرقویه اصفهان به بهره برداری رسید. این نیروگاه در بخش جرقویه سفلی ، واقع در ۶۵ کیلومتری جنوب شرق مرکز استان اصفهان ، به بهره برداری رسید.

  این نیروگاه خورشیدی که با سرمایه گذاری یک شرکت ایرانی و یک شرکت یونانی با هزینه ای بیش از ۵۵ میلیارد تومان در مدت هفت ماه احداث شده ، از ۳۹ هزار پنل خورشیدی با ابعاد ۶۵٫۱ در ۹۸ سانتی متر تشکیل شده و در زمینی با مساحت ۲۰ هکتار نصب شده است.

  طبق گزارش رسمی وزارت نیرو ، در ساخت نیروگاه یاد شده، ۳۰ درصد از توان و تولید داخلی استفاده شده و قرار است در طرح توسعه آن از ظرفیت های داخلی بیشتری استفاده شود.

  تولید برق این نیروگاه با خط اختصاصی به طول ۵٫۳ کیلومتر به پست ۶۳ کیلو ولت جرقویه متصل شده و با عقد قراردادی ۲۰ ساله کل برق تولیدی این مجموعه بصورت تضمینی به دولت فروخته شده است.

  برای ساخت سایر نیروگاه های خورشیدی کشور از پنل های ثابت استفاده شده اما نیروگاه خورشیدی جرقویه اصفهان با سیستم های ردیابی خورشیدی بصورت تک مرحله ای ساخته شده است ، بنابراین صفحات خورشیدی این نیروگاه بصورت خودکار اشعه خورشید را ردیابی می کنند و بسوی خورشید تغییر جهت می دهند اما در سایر نیروگاه تغییر جهت این صفحات باید توسط دست انجام شود.

  * قرارداد خرید تضمینی برق تجدیدپذیر ۲۰ ساله شد

  «حمید چیت چیان» وزیر نیرو در مراسم بهره برداری از بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور اظهار داشت: در حال حاضر ۴۹۰ تولید کننده بخش خصوصی در زمینه تولید برق از انرژی های تجدید پذیرفعال هستند.

  وی افزود: کاهش آلودگی هوا از اصلی ترین مزایای استفاده از انرژی های تجدید پذیر است و این امر باعث کاهش تولید گازهای گلخانه ای که تاثیرات جهانی نیز دارد خواهد شد.

  وزیر نیرو با بیان اینکه “علاقه مندی مردم و سرمایه گذاران بخش خصوصی برای مشارکت در طرح های تولید برق با انرژی های تجدید پذیر زیاد شده است” ، گفت: بسیاری از افراد با نصب ۲۰ الی ۳۰ صفحه خورشیدی در بالای پشت بام ، زمینه تولید برق خانگی را فراهم می کنند و بسیاری از سرمایه گذاران در ابعادی وسیع تر نیروگاه ها خورشیدی را احداث می کنند.

  وی ادامه داد: سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا)، قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله این گونه واحدها را تضمین می کند و این گونه طرح ها برای سرمایه گذاران بسیار سودآور است.

  این عضو کابینه دولت با بیان اینکه “علاوه بر آن مجموعه هایی که با تجهیزات داخلی ساخته شود خرید برق تولیدی آنها با قیمتی بیش از ۳۰ درصد گران تر خریداری می شود” ، گفت: امیدواریم در تولید برنامه ششم توسعه به تولید پنج هزار مگاوات برق با استفاده از انرژی های تجدید پذیر برسیم.

  وی افزود: دولت جایگاه ویژه ای برای انرژی های تجدید پذیر قائل شده ، در همین راستا بستر مناسبی برای مشارکت فعالان و سرمایه گذاران بخش خصوصی فراهم شده است.

  * امیدواری وزیر نیرو از اجرای زودهنگام تعهدات ایران در معاهده پاریس

  وزیر نیرو تصریح کرد: معاهده پاریس که بر مبنای آن ایران ملزم شده است که تا سال ۲۰۳۰ میلادی به میزان تولید هفت هزار و ۵۰۰ مگاوات برق با استفاده از انرژی های تجدید پذیر دست یابد، با روندی که کشورمان در دو تا سه سال اخیر طی کرده است امیدواریم خیلی زودتر از آن زمان به میزان تولید یاد شده دست یابیم.

  چیت چیان با بیان اینکه “تولید برق به وسیله انرژی های تجدید پذیر، تاب آوری اقتصادی و اقتدار ملی را افزایش می دهد” ، گفت: استفاده از این گونه انرژی ها امنیت انرژی کشور را افزایش می دهد ، زیرا خطوط انتقال برق در این روش تولید کوتاه شده و شرایط بحرانی تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند.

  وی ادامه داد: برای مثال هم اکنون امنیت تامین برق در جرقویه بواسطه استفاده از انرژی خورشیدی بیشتر از اصفهان است ، زیرا خطوط انتقال جرقویه نسبت به اصفهان بسیار کمتر شده و برق بصورت متمرکز در این منطقه تولید می شود.

  *خورشید ، باد ، زباله و آب گرم زمین ؛ منابع جدید انرژی ایران

  وزیر نیرو اشتغال زایی را از دیگر مزایای استفاده از انرژی های تجدید پذیر عنوان کرد و گفت: میزان اشتغالی که از توسعه مجموعه های تولیدی برق با انرژی های تجدید پذیر حاصل می شود بسیار زیاد است ؛ زیرا در این گونه طرح ها مشارکت بخش خصوصی بیشتر می شود و به دنبال آن افراد بیشتری بطور مستقیم و غیرمستقیم شاغل می شوند.

  چیت چیان تصریح کرد: انرژی خورشیدی ، باد ، جریان آب های گرم زیرزمینی و زباله ها می توانند به بهترین منابع تولید برق کشور تبدیل شوند.

  وی افزود: زباله ها می توانند در زمینه تولید برق و کاهش معضلات زیست محیطی نقش بسزایی داشته باشد.

  این عضو کابینه دولت نیروگاه خورشیدی جرقویه اصفهان را بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور دانست و گفت: به زودی نیروگاه خورشیدی جاجرم با توان ۳۰ مگاوات به عنوان بزرگترین نیروگاه خورشیدی به بهره برداری می رسد و در مدار قرار خواهد گرفت.

  * نهایی شدن ۳ قرارداد ثبت سرمایه در بخش انرژی خورشیدی در اصفهان

  «رسول زرگرپور» استاندار اصفهان نیز در این مراسم اظهار داشت: دولت یازدهم در طی ۳ سال و نیم گذشته فعالیت‌های بسیار وسیعی را صورت داده در حالی که محدودیت‌های مالی بسیاری وجود داشته است ؛ در حالی که استان اصفهان را استان برخوردار می‌دانند در رده تخصیص اعتبارات در رده یک استان مانده به آخر در میان استان‌های کشور هستیم.

  وی افزود: در طول ۳ سال گذشته ۱۲ هزار و ۷۰۰ پروژه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف به ویژه گردشگری با اعتباری حدود ۱۰۵ هزار میلیارد ریال افتتاح شده و حدود ۵۰ درصد از آن بخش خصوصی و ۲۸ درصد بخش شهرداری و حدود ۲۲ درصد مربوط به بخش دولتی است.

  استاندار اصفهان با بیان اینکه ۱۰ درصد دنیا کویری است ، کشور ما ۲۰ درصد خاک کویری دارد و اصفهان نیز ۳۰ درصد کویری است ، گفت: یکی از فواید کویر آفتاب خدادادی است که در تولید انرژی‌های خورشیدی بسیار موثر است ؛ به همین دلیل سرمایه‌گذاران بسیاری آمده‌اند تا تولیدکننده انرژی‌های خورشیدی باشند.

  وی با بیان اینکه در یک سال و نیم گذشته ۳ و نیم میلیارد یورو جذب سرمایه گذاری خارجی در استان اصفهان داشته‌ایم ، افزود: تا امروز در بخش انرژی خورشیدی ۳ قرارداد ثبت سرمایه در استان صورت دادیم.

  * ظرفیت بالای شهرستان اصفهان برای بهره برداری از نیروگاههای متعدد

  «احمد رضوانی» فرماندار اصفهان نیز در ادامه این مراسم گفت:‌ شهرستان اصفهان و به ویژه ۶ بخش شهرستان دارای محرومیت‌های بسیاری هستند که با پیگیری‌های لازم برنامه‌های زیادی برای رفع محرومیت منطقه صورت گرفته ولی باز هم نیاز است تا فرصت و سرمایه گذاری خوبی در این منطقه داشته باشیم.

  رضوانی با بیان اینکه “در این منطقه می‌توان شاهد بهره برداری و راه اندازی نیروگاه‌های زیادی باشیم که برخی از آن ها در دست اجراست.” ، اظهار داشت: در کنار برگزاری جلسات متعدد برای بهره گیری از ظرفیت های شهرستان اصفهان در احداث نیروگاه های تجدیدپذیر ، جلسات زیادی نیز در ارتباط با آب برگزار شده اما نیاز به حمایت بیشتر داریم تا کشاورزان این منطقه بتوانند از آب بهترین بهره را برای کشاورزی ببرند.

  برچسب ها :

  نظرات