آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ , Saturday 4 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 72074
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ اردیبهشت, ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  شعر مفتی مالزیایی حامی عربستان خشم هندوها را برانگیخت

  آوای این شعر که روز جمعه هفته گذشته در صفحه شخصی ‘محمد عصری زین العابدین’ رهبر مذهبی مالزی منتشر شد، اکنون در این صفحه قابل دسترسی نیست. به نوشته روز دوشنبه تارنمای روزنامه ‘استار’، انتشار این شعر انتقادی به مراسم مذهبی هندوها به نظر می رسد تلاش این مفتی مالزیایی برای دفاع از یک واعظ […]

  آوای این شعر که روز جمعه هفته گذشته در صفحه شخصی ‘محمد عصری زین العابدین’ رهبر مذهبی مالزی منتشر شد، اکنون در این صفحه قابل دسترسی نیست.
  به نوشته روز دوشنبه تارنمای روزنامه ‘استار’، انتشار این شعر انتقادی به مراسم مذهبی هندوها به نظر می رسد تلاش این مفتی مالزیایی برای دفاع از یک واعظ (ذاکر نایک) از یک ‘دولت شیطانی’ (هند) بوده است.
  این مفتی مذهبی مالزی در پاسخ به مسلمانان و هندوهایی که وی را مورد انتقاد قرار دادند، اعلام کرد این شعر در مورد دولت ‘نارندرا مودی’ نخست وزیر هند بوده و ربطی به هندوهای مالزی ندارد، زیرا آنها گاو نمی پرستند.
  وی گفت که این شعر در انتقاد از حادثه اوایل ماه جاری میلادی در هند است که در آن یک مرد به دلیل خوردن گوشت گاو توسط ‘اوباش حافظ گاو’ کشته شده است.
  یک راننده مسلمان هندی که اواسط فروردین گذشته در جاده منطقه الوار در ایالت راجستان با کامیونش چند راس گاو را حمل می کرد توسط چند صد نفر از هندوهای گاوپرست مورد حمله قرار گرفت و زیر مشت و لگد کشته شد.
  مفتی ایالت پرلیس مالزی تصریح کرد: این شعر خطاب به دولت مودی است که اجازه می دهد مسلمانانی که گوشت گاو می خورند، کشته شوند.
  جامعه هندوهای مالزی خطاب به این مفتی و استاد دانشگاه انتقادهای گسترده ای انجام داده اند.
  ‘سیواراجه چاندران’ رئیس بخش جوانان انجمن هندی های مالزی، گفت: مایه شرمساری است که یک استاد دانشگاه که دین اسلام را تدریس می کند، به آسانی شعری می نویسد که می تواند بر هم زننده توازن و ایجاد کننده نفرت بین غیرمسلمانان باشد.
  براساس این گزارش، به نظر می رسد این شعر مفتی ایالت پرلیس در واکنش به مخالفت جامعه هندوها به اعطای حق اقامت دائم به ‘ذاکر نایک’ واعظ سلفی هندی است که مخالفت هایی در مالزی به دنبال داشته است.
  اعطای اقامت دائم مالزی به یک رهبر سلفی هند که تاکنون بیش از ۱۰ سخنرانی با موضوعات چالش برانگیز در مالزی داشته است، واکنش های مختلفی از سوی دولتمردان و فعالان مالزیایی به همراه داشت.
  این واعظ هندی پیشتر عنوان کرده بود یک رای دهنده مسلمان تنها می تواند به یک مسلمان رای دهد. سخنانی که باعث واکنش برخی گروه های غیراسلامی مالزی شد.
  ‘محمد عصری زین العابدین’ مفتی پرلیس همچنین از تلاش ۱۹ نفر که شکایت هایی علیه ‘ذاکر نایک’ مفتی سلفی مطرح کرده و خواستار لغو حق اقامت دائم وی شده اند، انتقاد کرد و گفت چه سندی وجود دارد که او یک تهدید ملی است.
  وی در حالی به دفاع از ‘ذاکر نایک’ پرداخته که حدود ۴۰ تشکل غیردولتی هند و گروه های فعال هندی با ارائه گزارشی در خصوص توهین ‘محمد عصری زین العابدین’ به پلیس، خواستار برکناری وی از پست خود شده اند.
  ‘ذاکر نایک’ یک از چهره های افراطی و رهبر گروه سلفی هند است که با اقداماتی از قبیل راه اندازی شبکه تلویزیونی صلح و مرکز تحقیقات اسلامی، جهت ترویج افکار سلفی گری و وهابی در هند و خارج از مرزهای این کشور تلاش کرده است.
  گروهی از اعضای کارآزموده حزب مالایی تباران متحد مالزی (آمنو) نیز شهریور ماه سال گذشته این مفتی ایالت پرلیس را متهم به وهابیت و تلاش برای گسترش این تفکر افراطی و حامی تروریست در مالزی کردند.
  ‘داتوک مصطفی’ دبیر گروه کارآزمودگان حزب حاکم ‘آمنو’، گفت است ‘محمد عصری زین العابدین’ مفتی ایالت پرلیس با حمایت یکی از وزرای فدرال دولت مالزی از تسهیلات و خدمات دولتی برای افزایش تبلیغات وهابیت استفاده می کند.

  برچسب ها :

  نظرات