آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ , Saturday 11 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 72062
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ اردیبهشت, ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  طرح تحقیقاتی بانک اطلاعات تصویری سنن و فضاهای دینی و فرهنگی کلیساهای شرق آشوری در ارومیه از سلسله طرح‌های پژوهشی پژوهشکده مردم‌شناسی به اتمام رسید.

  پاریس کوچولوی ایران چند کلیسا دارد

  آوای شمال/علیرضا حسن‌زاده در خصوص طرح تحقیقاتی بانک اطلاعات تصویری سنن و فضاهای دینی و فرهنگی کلیساهای شرق آشوری در ارومیه اظهار داشت: «در ایران همواره تنوع فرهنگی با همبستگی خاص و عمیق بین ادیان مختلف همراه بوده است». رئیس پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری افزود: «پژوهشکده مردم‌شناسی این طرح پژوهشی را برای […]

  آوای شمال/علیرضا حسن‌زاده در خصوص طرح تحقیقاتی بانک اطلاعات تصویری سنن و فضاهای دینی و فرهنگی کلیساهای شرق آشوری در ارومیه اظهار داشت: «در ایران همواره تنوع فرهنگی با همبستگی خاص و عمیق بین ادیان مختلف همراه بوده است».

  رئیس پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری افزود: «پژوهشکده مردم‌شناسی این طرح پژوهشی را برای بررسی بیشتر این آیین‌ها و مراسم در ادیان الهی موجود در ایران انجام داده است».

  به‌گفته حسن‌زاده، در این پژوهش آیین‌های خاص کلیسای شرق آشوری چون مراسم راز قدیسه، عید میلاد مسیح، عید قیام، مراسم عروسی و مرگ، مراسم سیه میده و… بررسی شده است.

  وی افزود: «در سال ۱۳۹۵، طرح عروسک آیینی زرتشتیان با نام بی‌بی کُگ به انجام رسید و طرح بررسی مردم‌شناختی پوشاک زرتشتیان ایران به‌زودی در سال ۱۳۹۶ در قالب طرح‌های مورد اشاره شروع خواهد شد».

  حسن‌زاده اظهار داشت: «پژوهش آیین‌ها و فضاهای فرهنگی کلیساهای شرق آشوری در قالب دانشنامه تصویری آیین‌های ایرانی نیز منتشر می‌شود».

  همچنین ژیلا مشیری ــ کارشناس پژوهشکده مردم‌شناسی نیز در این مورد گفت: «طرح یادشده با توجه به اهداف خود می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را درباره آیین و فضاهای دینی و فرهنگی کلیساهای شرق آشوری با تکیه بر مطالعات انسان‌شناسی در اختیار محققان قرار دهد».

  وی این طرح را در راستای اهداف کلان، راهبردی و کاربردی پژوهشگاه علوم انسانی دانست که می‌تواند باعث افزایش شناخت و آگاهی ما از آیین و سنن دینی و فرهنگی آشوریان شود و برنامه‌ریزان اجتماعی را در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و اجتماعی برای بهبود زندگی آنان یاری رساند.

  عباس تحویلدار عکاس ــ مستندساز و مجری این طرح گفت: «در ارومیه ۸۰ کلیسا وجود دارد که اکثر آنها متعلق به کلیسای شرق آشوری است.» (چند شهر ایران به‌دلیل تنوع فرهنگی و اقلیمی معروف به پاریس کوچولو بودند که یکی از این شهرها ارومیه است که معنای اسطوره‌ای آن شهر آب است).

  وی با اشاره به اینکه کلیسا‌‌های شرق آشوری از سنت کلی کلیسا‌ها پیروی می‌کنند، افزود: «آیین‌ها و مناسبت‌های مختلف آشوری در این کلیساها انجام می‌گیرد و کشیشان و شماسان نقشی بسزا در برگزاری این آیین‌ها دارند».

  به‌گفته این پژوهشگر پژوهش مورد اشاره به بررسی و مستندسازی برگزاری آیین‌ها و مراسم مختلف در کلیساهای شرق آشوری در شهرستان ارومیه می‌پردازد.

  وی گفت: «این پژوهش که با استفاده از روش عکاسی و مستندسازی انجام گرفت پایان یافته است».

  یکی از برنامه‌های پژوهشکده مردم‌شناسی، میراث ایرانی اهل کتاب نام دارد و بر پایه مفهوم تنوع فرهنگی و همبستگی ملی پیگیری می‌شود.

  این طرح می‌تواند به‌عنوان مطالعه‌ای بنیادی و جزئی از سند برنامه استراتژیک و طرح جامع توسعه پایدار در مطالعات انسان‌شناسی و جزئی از برنامه‌های تخصصی و کاربردی دانش انسانی و مردم‌شناختی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری مطرح شود.

  برچسب ها :

  نظرات