آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ , Thursday 4 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 71992
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ اردیبهشت, ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۹
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  بسیاری از افراد دوست دارند برای کسب درآمدهای میلیونی وارد بازار بورس شوند؛ اما بیشتر اوقات با ضرر میلیونی مواجه می‌شوند.

  سودهای میلیاردی در رؤیا؛ ضرر میلیونی در واقعیت

  آوای شمال/احتمالا شما هم یکی از افرادی باشید که دوست دارید راه صد ساله را یک شبه بروید و در کم ترین زمان ممکن به ثروت زیادی برسید. بعضی از شما برای اینکه به این هدف برسید سرمایه گذاری در بورس را انتخاب کرده اید. خیلی از افرادی که به امید کسب درآمد هنگفت وارد […]

  آوای شمال/احتمالا شما هم یکی از افرادی باشید که دوست دارید راه صد ساله را یک شبه بروید و در کم ترین زمان ممکن به ثروت زیادی برسید. بعضی از شما برای اینکه به این هدف برسید سرمایه گذاری در بورس را انتخاب کرده اید.

  خیلی از افرادی که به امید کسب درآمد هنگفت وارد بورس شده اند با ضرر سنگین این بازار را ترک کرده اند. اما افرادی نیز بوده اند که توانسته اند موفق باشند و به درآمدهای میلیاردی دست پیدا کنند.

  بورس در همه جای دنیا یک بازار دوست داشتنی برای سرمایه گذاری به حساب می آید و یکی از ویژگی های کشورهای غربی داشتن بازار سرمایه پویا و فعال در تأمین سرمایه شرکت‌های تولیدی است. ولی در ایران بورس آنچنان که انتظار می رود در تأمین سرمایه قوی ظاهر نشده است و بیشتر در مبادلات بین افراد نقش خود را ایفا می‌کند.

  نگاه به بورس از چند زاویه مختلف می‌تواند در نگاه افراد تازه وارد به بورس و همچنین کسانی که از نحوه فعالیت بورس بی اطلاع باشند جالب باشد. در نگاه اول؛ بورس جایی است که در آن سهام شرکتهای گوناگون تولیدی خدماتی و سرمایه‌گذاری داد و ستد می‌شود.

  بورس دارای مزایا و معایب کلان و خرد است که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  مزیت‌های بورس برای جامعه

  حضور در بورس باعث می‌شود شرکت‌ها بدون دخالت واسطه‌هایی مانند بانک سپرده‌های خرد مردم را جمع‌آوری کنند و زمینه را برای فعال‌تر شدن بخش‌های تولیدی و خدماتی فراهم کند.

  کنترل نقدینگی در جامعه بازار بورس یک فرصت سرمایه‌گذاری مطلوب برای سرمایه‌گذاران با سرمایه‌های اندک ایجاد می‌کند و زمینه توزیع عادلانه ثروت را مهیا می‌کند.

  مزیت‌های کلان آن برای جامعه عبارت‌اند از:

  • رشد تولید ناخالص ملی و مهار تورم
  • استفاده از پس‌اندازهای خرد و کوچک مردم
  • هدایت سرمایه‌های سرگردان
  • کمک به رشد صنعتی شدن کشور

  مزیت‌های بورس برای سرمایه‌گذاران

  افراد با حضور در بورس نسبت به سایر افرادی که در بخش‌های دیگر اقتصاد سرمایه‌گذاری می‌کنند می‌توانند مزیت‌هایی را کسب کنند.

  اولین مزیت خوب بورس سرعت نقد شوندگی بورس نسبت به‌ بخش های مختلف از جمله مسکن است. اگر فردی در مسکن سرمایه‌گذاری می‌کند زمانی که به پول خود نیاز دارد باید مدت‌زمان زیادی را صرف پیدا کردن مشتری بکند ولی در بورس دسترسی به مشتری برای فروش سهام در سریع‌ترین زمان امکان پذیر است.

  از دیگر مزیتهای بورس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خرید سهام و اوراق بهادار برای کسب بازده مناسب و پوشش در مقابل تورم؛
  • اطمینان از گزینه سرمایه‌گذاری به دلیل شفافیت اطلاعات؛
  • قابلیت نقد شوندگی اوراق بهادار و سهولت نقل‌وانتقال سهام و استفاده از معافیت‌های مالیاتی؛
  • مشارکت در فرآیند تصمیم‌گیری برای اداره شرکت‌ها؛
  • افزایش درجه نقد شوندگی ثروت افراد.

  مزیت‌های بورس برای شرکت‌ها

  شرکت‌ها می‌توانند با حضور در بورس مزیت‌های مختلفی از جمله دسترسی به منابع مالی کم‌هزینه را به دست بیاورند. در حالت معمول شرکت‌هایی که خارج از بورس فعالیت می‌کنند مواقعی که برای تجهیز کردن تکنولوژی‌های مورد استفاده یا سرمایه در گردش با کمبود منابع مالی مواجه هستند مجبور می‌شوند برای تأمین مالی خود به سمت گرفتن وام‌های با نرخ بالا حرکت کنند یا اقدام به فروش اوراق مشارکت کنند.

  همچنین شرکت‌هایی که در بورس فعالیت دارند از تخفیف‌های مالیاتی  ۱۰ تا ۳۰ درصدی برخوردار هستند که شرکت‌های غیربورسی از آن بی بهره هستند.

  از دیگر مواردی که شرکت‌ها با حضور در بورس بهره‌مند می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سهولت در تأمین مالی از طریق انتشار سهام و سایر اوراق بهادار؛
  • افزایش اعتبار داخلی و خارجی و تأمین مالی با به وثیقه گذاردن سهام شرکت در بازارهای مالی داخلی و خارجی؛
  • تعیین ارزش بازار بر اساس قانون عرضه و تقاضا تا زمانی که نام شرکت در تابلو بورس درج باشد؛
  • سهولت در تغییر ترکیب سهامداری و انتقال مالکیت؛
  • به وجود آمدن دیدگاهی مطلوب در سرمایه‌گذاران با کاهش ریسک واحد اقتصادی و امکان تأمین مالی با هزینه کمتر؛
  • برخورداری از مزایای خاص و اعتباری مانند افزایش سقف تسهیلات بانکی و انتشار اوراق مشارکت؛
  • برخورداری از معافیت‌های مالیاتی؛

  سودهای بالا برای بعضی‌ها و ضررهای هنگفت برای خیلی‌ها

  از سال ۹۰ با ورود شرکت‌های دولتی به بورس در راستای بحث خصوصی‌سازی و همچنین ورود خیل کثیری از مردم برای خرید سهام تب بورسی فوران کرد و با هیجانی که در بازار سرمایه شکل‌گرفته بود شاخص بورس از ۲۵ هزار واحد در مدت‌زمان کم‌تر از یک سال به ۸۰ هزار واحد رسید.

  همین اتفاق باعث شد خیلی از افرادی که اطلاعات لازم را در بورس نداشتند با فروش دارایی‌های خود پول آن را وارد بورس کنند.

  در بهمن‌ماه ۹۲ با قوت گرفتن تحریم ها و ورود اقتصاد کشور به رکود، افرادی که در بازار تحلیل‌گر و حرفه‌ای بودند با دیدن نشانه‌های رکود اقتصادی سهام خود را در بازار به فروش رسانده و از بازار خارج شدند. با بروز این اتفاق افراد عادی که بدون هیچ آگاهی و فقط برای کسب سود بیشتر وارد بورس شده بودند در بورس باقی ماندند و متحمل ضررهای شدیدی شدند.

  این کاهش در ارزش دارایی گاها حتی به ۸۰ درصد هم می‌رسید. این شد که امید به کسب ثروت در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای بعضی افراد تبدیل به بزرگ‌ترین ضرر اقتصادی زندگیشان شد.

  رانت اطلاعاتی و سفته‌بازی در بورس

  پیشگیری از وقوع تخلفات، فساد و رانت از مزیت‌های بورس است اما واقعیت بورس چیز دیگری را نشان می‌دهد. همان‌طور که در بیشتر بخش‌های اقتصادی کشور رانت‌خواران وجود دارند در بورس نیز رانت‌خواران ریشه دوانده‌اند.

  رانت‌خواری بیشتر به این صورت است که افرادی که صاحب ثروت و قدرت هستند با مجموعه‌های مدیریتی شرکت‌ها روابط نزدیک دارند و به خاطر همین مسئله اطلاعات مهمی که می‌تواند بر ارزش و قیمت سهم تأثیرگذار باشد قبل از اینکه به‌صورت قانونی از کدال که سامانه اطلاع‌رسانی ناشران بورسی است منتشر شود حتی چند ماه قبل‌تر به دست این افراد می رسد.

  در آن هنگام این افراد اقدام به خرید چراغ خاموش سهام آن شرکت از بورس می‌کنند و زمانی که خبر مربوط به تغییرِ مهم در وضعیت شرکت در سامانه کدال قرار گرفت و باعث شد قیمت سهم افزایش یابد این افراد سهم‌های خریداری‌شده را به قیمت‌های بسیار بالاتر نسبت به قیمت خریداری‌شده به سایر افراد حاضر در بورس می فروشد.

  بر اساس گفته‌های ایرج ندیمی نماینده سابق بورس یکی از علل شکل‌گیری رانت ریشه حکومتی دارد؛ یعنی کسی که در داخل مجموعه اجرایی، سیاسی، قضایی و یا اطلاعاتی حاضر است، می‌تواند اطلاعاتی کسب کند. برخلاف کشورهای غربی که اشخاص از ثروت به قدرت می‌رسند در کشور ما این مسئله برعکس است و اشخاص از قدرت به ثروت می‌رسند که این فرآیند آفت جامعه است.

  از دیگر عوامل در رانت‌خواری عدم شفافیت لازم و دست‌کاری مدیریتی در بورس ایران است: چراکه دست‌کاری‌های مدیریتی معنایش این است که ما برای پایین و بالا کشیدن اعداد و ارقام در بورس برنامه داریم.

  عباسعلی حقانی نسب مدیرعامل سبد گردان “هدف” یکی از علل عدم شفافیت را آشنا نبودن افراد حاضر در بورس با بازار سرمایه عنوان می کند.

  از نظر او فردی که تاکنون با بازار سرمایه آشنا نبوده، بطور مستقیم سهم می‌خرد، این فرد در مجمع هم شرکت می‌کند و چون در مورد موضوع اطلاعی ندارد، درنتیجه سؤالی هم نمی‌پرسد و پاسخ‌خواهی شکل نمی‌گیرد. همین موضوع یک عاملی برای غیر شفاف شدن بازار سرمایه می‌شود و درنتیجه فساد اقتصادی ایجاد می‌شود.

  برای اینکه بتوانید در بورس فعالیت کنید و سرتان کلاه نرود قبل از اینکه وارد فعالیت‌های بورسی شوید ابتدا به‌اندازه کافی در مورد بورس اطلاعات لازم را کسب کنید؛ و قبل از خرید در مورد سهم‌ها با کارشناسانی که در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند مشورت بگیرید و همیشه این جمله را در یاد داشته باشید که در بورس همیشه با صبر و حوصله معامله کنید چون همیشه سهم‌هایی هستند که می‌توان با انتخاب آن‌ها به سودهای خوب دست‌پیدا کرد.

   

  برچسب ها :

  نظرات