آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ , Saturday 6 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 71892
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ اردیبهشت, ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۴
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  بانک مرکزی به نمودار "وضعیت قرمز" که افزایش مطالبات معوق بانک ها در سالهای اخیر را نشان می دهد، واکنش نشان داد.

  پاسخ بانک مرکزی به یک گزارش

  آوای شمال/بانک مرکزی در واکنش به مطلب تسنیم با عنوان « نمودار وضعیت قرمز» به شناسه خبری ۱۳۸۵۰۳۲ مورخ ۱‏‏‏/۲‏‏/۱۳۹۶ که به افزایش مطالبات معوق و سررسیدگذشته بانک ها طی چهارسال دولت یازدهم اشاره کرده توضیحاتی به شرح زیر ارائه داد: “بررسی روند مطالبات غیرجاری به تنهایی قابل بهره برداری نیست بلکه می بایست نسبت […]

  آوای شمال/بانک مرکزی در واکنش به مطلب تسنیم با عنوان « نمودار وضعیت قرمز» به شناسه خبری ۱۳۸۵۰۳۲ مورخ ۱‏‏‏/۲‏‏/۱۳۹۶ که به افزایش مطالبات معوق و سررسیدگذشته بانک ها طی چهارسال دولت یازدهم اشاره کرده توضیحاتی به شرح زیر ارائه داد:

  “بررسی روند مطالبات غیرجاری به تنهایی قابل بهره برداری نیست بلکه می بایست نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات نیز سنجیده شود. به عنوان مثال وقتی کل تسهیلات ۱۰۰ واحد باشد و تسهیلات غیرجاری آن ۱۰ واحد، می توان گفت ۱۰ درصد کل تسهیلات، غیرجاری است.

  از طرفی اگر تسهیلات به ۱۰۰۰ واحد افزایش یابد و تسهیلات غیرجاری به ۲۰ واحد افزایش یابد، نسبت تسهیلات غیرجاری ۲ درصد خواهد شد. در واقع علی رغم آنکه تسهیلات غیرجاری از ۱۰ واحد به ۲۰ واحد افزایش یافته‌است (۱۰۰ درصد افزایش)، لیکن علی رغم افزایش تسهیلات غیرجاری حجم کل تسهیلات ۹۰۰ درصد افزایش یافته است.

  در پایان اسفند ماه سال ۱۳۹۱ مانده کل تسهیلات بانک ها و مؤسسات اعتباری (ریالی و ارزی) مبلغ ۴۳۹۰٫۶ هزار میلیارد ریال، مانده مطالبات غیرجاری ۶۴۶٫۲ هزار میلیارد ریال و نسبت مطالبات غیرجاری به کل مانده تسهیلات ۱۴٫۷ درصد بوده است.

  نسبت مذکور در پایان اسفند ماه سال ۱۳۹۵ به ۰‏.۱۰ درصد رسیده است به نحوی که کل تسهیلات مبلغ ۱۰۲۶۳ هزارمیلیاردریال وکل مطالبات غیرجاری ۱۰۲۷ میلیاردریال بوده است.

  همچنان که ملاحظه می شود نسبت ۱۴٫۷ درصدی در سال ۱۳۹۱، در پایان اسفند ماه ۱۳۹۵ معادل ۴٫۷ واحد درصد کاهش یافته است. براین اساس نسبت مطالبات غیرجاری به مانده کل تسهیلات اعطایی در نظام بانکی، میزان ریسک بانک ها در اعطای تسهیلات را می‌سنجد و یکی از معیارهای سنجش سلامت بانک است. هرچه این رقم کاهش یابد منجر به کارآیی هرچه بهتر بانک ها در تأمین منابع مالی تولید کشور خواهد شد و افزایش آن علامت هشداری برای نظام بانکی است.

  شایان ذکر است کاهش نسبت مذکور نشان دهنده عزم جدی در کنترل روند افزایشی مطالبات غیرجاری و اقدامات هدفمند بانک مرکزی و بانک ها علی الخصوص فعالیت مستمر کمیته فرادستگاهی در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.‏

  توضیح تسنیم:

  لازم به ذکر است که بانک مرکزی در پاسخ خود محتوای گزارش تسنیم را رد نکرده بلکه ضمن تایید آن ، خواستار مقایسه همزمان نسبت مطالبات معوق در کنار ارقام این مطالبات شده است.

  البته نموداری که بانک مرکزی در این جوابیه منتشر کرده، تناقض هایی با جداول آماری بانک مرکزی که در سایتش منتشر شده، دارد و لازم است که مسئولان بانک مرکزی در خصوص این تناقض ها توضیح دهند.

  جداول بانک مرکزی در  خصوص نرخ مطالبات معوق طی سالهای ۹۱ تا ۹۵ را در ادامه ببینید.

  انتهای پیام/

  برچسب ها :

  نظرات