آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ , Thursday 2 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 71651
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ اردیبهشت, ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  با توجه به اعلام وزارت ارشاد دانش‌آموزان شهرستان‌های استان تهران برای دریافت بن کارت‌های خرید کتاب از شنبه (۲ اردیبهشت ماه) می‌توانند نام نویسی کنند اما چرا در این طرح شهر تهران نادیده گرفته شد؟

  چرا بن‌کارت دانش‌آموزی به شهر تهران تعلق نگرفت؟

  آوای شمال/همایون امیرزاده سخنگوی نمایشگاه کتاب روز جمعه اعلام کرده بود: «۲ اردیبهشت؛ آغاز ثبت‌نام بن کتاب دانش‌آموزی برای شهرستان‌های استان تهران» است. وی در ادامه میزان اعتبار اختصاص یافته برای دانش‌آموزان شهرستان‌های استان تهران را ۲۴ میلیارد ریال صرفا برای دانش‌آموزان شهرستان‌های استان تهران دانست. در این دوره برای هر دانش آموز بن کارت […]

  آوای شمال/همایون امیرزاده سخنگوی نمایشگاه کتاب روز جمعه اعلام کرده بود: «۲ اردیبهشت؛ آغاز ثبت‌نام بن کتاب دانش‌آموزی برای شهرستان‌های استان تهران» است.

  وی در ادامه میزان اعتبار اختصاص یافته برای دانش‌آموزان شهرستان‌های استان تهران را ۲۴ میلیارد ریال صرفا برای دانش‌آموزان شهرستان‌های استان تهران دانست. در این دوره برای هر دانش آموز بن کارت ۵۰هزار تومان صادر می‌شود که ۶۰درصد آن معادل ۳۰هزار تومان توسط معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ۴۰ درصد آن معادل ۲۰هزار تومان توسط دانش آموز پرداخت می شود.

  * برخی شهرستان‌های استان تهران از مناطق دور افتاده هم محروم‌ترند

  نکته حائز اهمیت اینجاست که دانش‌آموزان شهر تهران در این طرح قرار نگرفته‌اند و جالب اینکه نمایشگاه کتاب در تهران برگزار می‌شود. از این رو خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس ضمن گفت‌وگو با همایون امیرزاده سخنگوی وزارت ارشاد درباره کم و کیف این استثناء برای شهر تهران سوالاتی را مطرح کرد.

  امیرزاده در این گفت‌وگو به فارس پیرامون این تبعیض و قرار نگرفتن دانش آموزان شهر تهران در این طرح گفت: استان تهران برخورداری‌های نسبی دارد، اما در اطراف تهران شهرستان‌هایی هستند که کم برخوردار هستند و با توجه به برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در شهر تهران توجه به مناطق کم برخوردار استان تهران ضروری به نظر می‌رسد.

  مشاور رئیس نمایشگاه همچنین در راستای عدم تخصیص اعتبار به شهر تهران توضیح داد: در طرح تجهیز کتابخانه‌های کلاسی و در سه مرحله طرح را اجرا کردیم.

  این مقام مسئول یادآوری کرد: از سوی دیگر با توجه به اینکه برای ۱۳ میلیون دانش آموز اعتبار وجود ندارد باید فاز بندی و هدفگذاری صورت می‌گرفت، با توجه به اینکه دانش آموزان شهر تهران زمینه دسترسی‌شان به کتاب بهتر از شهرستان‌ها بود و با توجه به اینکه برخی شهرستان‌ها وجود دارند که از مناطق دور افتاده کشور هم محروم‌ترند، این امر اقتضا می کرد استان تهران مورد توجه باشد.

  امیرزاده با بیان اینکه حتی با توجه به این طرح در حال اجرا همه دانش آموزان شهرستانی نمی‌توانند تحت پوشش باشند، گفت: ۹۰۰ هزار دانش آموز در شهرستان های استان تهران داریم که فقط ۸۰ هزار دانش آموز تحت پوشش قرار می‌گیرند. اما در حال هدفگذاری هستیم تا در قالب یک طرح تکمیلی که طی دو سه روز آینده نهایی می‌شود، مدارس شهرستان‌های استان تهران از این طرح برخوردار شوند. تا با تامین اعتبارات و مشارکت سازمان‌ها این طرح جمعیت هدف خود را شناسایی و گسترش دهد.

  وی در پایان این بخش اظهار داشت: در طرح تکمیلی توجه به مدارس شهرستان‌های استان تهران را خواهیم داشت تا عدالت فرهنگی  رعایت شود.

  امیرزاده افزود: با هماهنگی و موافقت دو معاونت و جلسات کارشناسی انجام شده، در این مرحله دانش‌آموزان شهرستان‌های استان تهران می‌توانند نسبت به ثبت نام اقدام کنند. اطلاعات دانش‌آموزان شهرستان‌های استان تهران بر روی سایت بارگذاری شده است و صرفا دانش‌آموزان شهرستان‌های استان تهران می‌توانند برای دریافت بن‌کارت اقدام کنند.

  ثبت نام دانش‌آموزان شهرستان‌های استان تهران از روز ۲ اردیبهشت ماه آغاز می‌شود و به مدت ۵ روز ادامه خواهد داشت. دراین طرح ۸۰ هزار دانش‌آموز شهرستان‌های استان تهران تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

  * تخصیص بن کارت دانشجویی؛ سهیمه اعلام شده فقط در همان استان صرف می‌شود

  وی در ادامه پیرامون تخصیص بن دانشجویی و اعتبار آن توضیح داد: میزان اعتبارات در اختیار وزارت ارشاد نمی‌تواند تمامی ۱۳ میلیون دانش آموز و یا ۵ میلیون دانشجو را تحت پوشش داشته باشد.

  وی با درخواست از سازمانها و نهادها جهت مشارکت در این طرح بیان داشت: همانگونه که وزارت ارشاد از اعتبارات در اختیار برای داشن آموزان، دانشجویان و طلاب  حمایت می‌کند سازمانها هم باید در این طرح مشارکت کنند، چرا که به بهانه کتاب و کتابخوانی  می‌توانند در این فرهنگ نقش آفرین باشند.

  به گفته امیرزاده، اما امسال با توجه به سیاستی که سال گذشته بر مبنای سهمیه‌بندی منطقه‌ای اتخاذ شد و در راستای بن‌های دانشجویی اجرایی گردید در سال ۹۶ شهم این سیاست اجرایی می‌شود.

  وی گفت: بر این اساس میزان اختصاص میزان یارانه معاونت فرهنگی به دانشجویان هر استان بر اساس کل درصد وجود دانشجو در هر استانتعیین شده به نوان مثال اگر در استان مرکزی مثلا ۷۰ و یا ۸۰ هزار دانشجو داشته باشیم ما تنها می‌توانیم درصدی از آنها را تحت پوشش قرار دهیم، این درصد برای تمام استان‌ها با توجه به دانشجویانی که در استان هستند تعیین شده است امیدواریم همه استان‌ها از این ظرفیت استفاده کنند.

  سخنگوی وزارت ارشاد با تاکید بر اینکه لازم به یادآوری است که برخی استان‌ها سال گذشته از این سهمیه به خوبی استفاده نکردند اضافه کرد: تاکید می‌شود که تخصیص سهمیه منطقه‌ای تا روز معین شده خواهد بود، مثلا اگر ۵ روز برای ثبت نام اعلام شده در طول این روز سهیمه هر منطقه محفوظ خواهد بود؛ در این صورت دانشجوی تهرانی نمی‌تواند مثلا از سهیمه استان چهارمحال و بختیاری استفاده کند.

  امیرزاده متذکر شد: استفاده این سهمیه تا پایان روز ثبت نام در اختیار استان‌ها خواهد بود، اما پس از آن میزان اعتبار باقی مانده و عدم جذب، در کل کشور تقسیم می‌شود.

  به گفته وی، طبق اعلام استانی، روز گذشته سهیمه برخی از استان‌ها پایان پذیرفته و درخواست تخصیص اعتبار داشته‌اند.

  امیرزاده میزان بن کارت اساتید را همانند سال گذشته اعلام کرد.

   

  برچسب ها :

  نظرات