آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ , Thursday 4 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 71648
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ اردیبهشت, ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  مدیرکل هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: هدف از افتتاح جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد بر مزار مرحوم فرج‌الله سلحشور این بود که نشان دهیم وی از هنرمندان فقید مسجدی ما در عرصه تئاتر و سینما بود.

  سلحشور از هنرمندان مسجدی بود/ ادای احترام تئاتری‌ها بر مزار فرج‌الله سلحشور

  آوای شمال/آیین افتتاحیه دوازدهمین جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد صبح امروز (۲ اردیبهشت) با حضور کوروش زارعی،‌ مدیر کل هنرهای نمایشی، حمید نیلی، دبیر جشنواره و داوران و هنرمندان حاضر در این مراسم در آستان مقدس امامزادگان جعفر و حمیده خاتون برگزار شد. در این مراسم همچنین هنرمندان تئاتر بچه های مسجد بر مزار فرج الله […]

  آوای شمال/آیین افتتاحیه دوازدهمین جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد صبح امروز (۲ اردیبهشت) با حضور کوروش زارعی،‌ مدیر کل هنرهای نمایشی، حمید نیلی، دبیر جشنواره و داوران و هنرمندان حاضر در این مراسم در آستان مقدس امامزادگان جعفر و حمیده خاتون برگزار شد.

  در این مراسم همچنین هنرمندان تئاتر بچه های مسجد بر مزار فرج الله سلحشور هنرمند فقید انقلابی ادای احترام کردند.

  در ابتدای این مراسم کوروش زارعی با اشاره به احیا جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد اظهار داشت: امیدوار هستیم نهادهای فرهنگی دیگر نیز در این مسیر به ما یاری برسانند چرا که ما در این مسیر تنها هستیم.

  وی بر مزار فرج الله سلحشور گفت: هدف از آغاز این مراسم بر مزار هنرمند فقید انقلابی این بود که این هنرمند خود از بچه‌های مسجدی بود ، هم در حوزه تئاتر و هم سینما این روحیه خود را حفظ کرد.

  وی ادامه داد: اگر عامه‌ مردم با تئاتر آشنا شوند مخاطب تئاتر حرفه‌ای در آینده خواهند بود و با پیگیری برنامه‌های ۵ تا ۱۰ ساله همین مردم به اقتصاد تئاتر کمک خواهند کرد؛ اما این مهم، میسر نخواهد شد مگر با همراهی و همدلی نهادها و ارگان‌های مختلف و نیز هنرمندانی که علاقه‌مند هستند در این جریان سهیم باشند.

  وی با بیان  جشنواره‌ دوازدهم تئاتر مردمی بچه‌های مسجد، آغازگر راه و مسیری طولانی‌ خواهد بود، اظهار داشت: اجرای تئاتر در مساجد، اتفاق فرخنده‌ای است و باید این جریان بعد از پایان جشنواره نیز دنبال شود و نمایش‌های مسجدی در طول سال و در فصول مختلف و همه‌‌ی ایام، اجرا و پیگیری شوند. در آن صورت است که تئاتر به مطالبه‌ای از سوی خود مردم و مسجدی‌های بدل خواهد شد و مخاطبان جدید تئاتر شکل خواهند گرفت.

  زارعی در پایان تاکید کرد: جریان تئاتر مردمی نیاز دارد تا همه دست در دست هم، این مسیر را پیگیری کنیم و ادامه دهیم.

  در ادامه این مراسم حمید نیلی دبیر جشنواره طی سخنانی گفت: از امروز جشنواره بچه‌های تئاتر مسجد به صورت رسمی آغاز می‌شود.

  وی یادآور شد: این مراسم در ۱۲ مسجد و ۴ دبیرستان دخترانه ، صبح‌ها اجرا خواهد شد، همچنین داوری‌ها در سالن دانشگاه آزاد علوم تحقیقات در کنار محل اسکان هنرمندان انجام می‌شود.قطعا سطح سلیقه و توقع مخاطبان و مردم امروز نسبت به دو دهه‌ قبل تغییر کرده و از این منظر، جریان تئاتر مسجدی باید به سلیقه و ذائقه‌ی مردمی توجه نماید.

  نیلی ابراز امیدواری کرد دوازدهمین جشنواره‌ی سراسری بچه‌های مسجد آغاز قدرتمندی برای احیای جریان تئاتر مردمی باشد.

  ایوب آقاخانی؛ عضو هیات داوران جشنواره؛ نیز طی سخنانی کوتاه گفت: هر اتفاقی که منجر به نزدیک‌تر شدن مردم به تئاتر شود به نفع جامعه است. جریان بچه‌های مسجد نیز در قالب خود به جامعه خدمت خواهد کرد و هدف این است تا قدمی برای تحقق شعار “تئاتر برای همه” برداشته شود.

  وی اضافه کرد: هر گونه اتفاقی برای توسعه‌ تئاتر مایه‌ خوشحالی من از جانب خانواده‌ تئاتر است و اگر ضعف احتمالی‌ای وجود داشته باشد نباید باعث دلسردی شود که چه بسا در طی فرایند زمانی با رشد تئاتر مردمی با کیفیتی قابل احترام به بیلانی منطقی در آمار خواهیم رسید.

  بنابراین گزارش، هنرمندانی چون حمید حمزه‌زاده، حسینعلی‌شوندی، محمود صابری، سعید نجفیان، توحید معصومی، ایوب آقاخانی و نیز تعدادی از هنرمندان جوان تئاتر و گروه‌های تئاتر مسجدی در این مراسم حضور داشتند.

  دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد به همت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و به دبیری حمید نیلی از ۲ تا ۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ در مساجد منتخب شهر تهران برگزار می‌شود.

   

  برچسب ها :

  نظرات