آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ , Saturday 6 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 71586
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ اردیبهشت, ۱۳۹۶ - ۰۱:۳۹
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  آن‌چه در هیاهوی تحرکات تبلیغی و رفت‌‌وآمد‌های نفس‌گیر شخص روحانی بیش از پیش باید مورد بازبینی و پرسشگری قرار گیرد، نحوه استفاده رئیس قوه مجریه از «رسانه ملی» به‌عنوان ابزاری تبلیغی است، این واقعیت واکنش صاحب‌نظران و تحلیلگران را نیز برانگیخته است.

  صدا و سیما «سکوت» خود را می‌شکند؟!

  آوای شمال/حجت‌الاسلام روحانی در دو ماه منتهی به رقابت‌های انتخاباتی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ــ با عبور از پاسخ‌گویی نسبت به وعده‌های بر زمین مانده ــ برای دفاع از کارنامه قابل تاأمل خود و جلب آرای عمومی تلاش مضاعفی از خود نشان می‌دهد. رئیس دولت یازدهم از یک‌سو برنامه‌ فشرده‌ سفرهای استانی را کلید زده و […]

  آوای شمال/حجت‌الاسلام روحانی در دو ماه منتهی به رقابت‌های انتخاباتی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ــ با عبور از پاسخ‌گویی نسبت به وعده‌های بر زمین مانده ــ برای دفاع از کارنامه قابل تاأمل خود و جلب آرای عمومی تلاش مضاعفی از خود نشان می‌دهد.
  رئیس دولت یازدهم از یک‌سو برنامه‌ فشرده‌ سفرهای استانی را کلید زده و از دیگر سو با حساسیت مناسبت‌های تقویمی و رویداد‌های جاری داخلی و خارجی را دنبال کرده و با صدور پیام‌های کوتاه و بلند می‌کوشد خود را در دایره توجه افکار عمومی نگاه دارد.
  نکته قابل تأمل اینکه رئیس دولت یازدهم که تا پیش از این نسبت به اجرای برنامه سفرهای استانی چندان میل و رغبتی از خود نشان نمی‌داد و حتی به‌انحای مختلف منتقد جدی این‌گونه برنامه‌ها بود،‌ به‌یک‌باره از اولین روزهای سال جدید علاوه بر سفر به کشور روسیه به ۸ استان کشورمان سفر کرده است!
  درباره چرایی و چگونگی سفرهای پرحجم و توأم با سروصدای رئیس دولت گفتنی‌هایی است که فرصتی دیگر را طلب می‌کند، اما آن‌چه در هیاهوی تحرکات تبلیغی و رفت‌‌وآمد‌های نفس‌گیر شخص روحانی بیش از پیش باید مورد بازبینی و پرسشگری قرار گیرد، نحوه استفاده رئیس قوه مجریه از «رسانه ملی» به‌عنوان ابزاری تبلیغی است، این واقعیت واکنش صاحب‌نظران و تحلیلگران را نیز برانگیخته است.
  به‌راستی بر اساس کدام ماده و قانون، رئیس دولت خود را محق استفاده تبلیغی از رسانه ملی می‌داند؟
  مدیران ارشد سازمان صدا و سیما به‌خوبی به این نکته واقفند که اگرچه حجت‌الاسلام روحانی ریاست قوه مجریه را به‌عهده دارد و رئیس دولت یازدهم به شمار می‌آید اما وی اکنون یکی از نامزدهای انتخاباتی است و باید با رفتار و گفتار وی به‌مثابه دیگر نامزدهای انتخاباتی برخورد کرد.
  به‌راستی چرا رئیس دولت، دولتمردان و مشاوران روحانی پاسخی به این نکته نداده‌اند؟
  از دیگر سو، رفتار رسانه‌های اصلاح‌طلب نیز درباره اولاً تبلیغات زودهنگام دولت و ثانیاً استفاده ابزاری ــ تبلیغی از رسانه ملی تأمل‌برانگیز است. طنز روزگار اینکه این رسانه‌ها که تا پیش از این به‌انحای مختلف نقد رفتار صدا و سیما را در دستور کار داشته‌اند این روزها نسبت به موضوع سوءاستفاده روحانی از موقعیت خود و همچنین استفاده ابزاری از صداوسیما کمترین توجه و واکنشی  نشان نمی‌دهند، حال اینکه تمامی برنامه‌های روی آنتن صداوسیما را رصد کرده و نسبت به کوچکترین نقد به عملکرد دولت در برنامه‌های تلویزیونی به‌سرعت واکنش نشان داده و حجمی از انتقادات را روی سر مجری یا کارشناس منتقد آوار می‌کنند!
  این که چرا سازمان صداوسیما ــ علی‌رغم وجود مستندات و مصادیق فراوان از بی‌توجهی‌ها، طعنه‌ها و کنایه‌های دولت به عملکرد این سازمان ــ به رفتار تعجب‌برانگیز دولت و دولتمردان تن می‌دهد و با پوششی پرحجم از برنامه‌های دولت در این روزهای منتهی به انتخابات،  انتقادات محافل کارشناسی ــ تخصصی را برانگیخته است، پرسشی است که مدیران ارشد سازمان باید به افکار عمومی پاسخ دهند.
  آیا مسئولان سازمان صداوسیما نسبت متناسبی برای پوشش برنامه‌های دیگر نامزدهای انتخاباتی نیز سنجیده و درنظر گرفته‌اند؟ با نیم‌نگاهی به روند کنونی پوشش اخبار شخص روحانی و دیگر نامزدهای انتخاباتی به‌جرئت می‌توان نوشت که عملکرد صداوسیما دراین‌باره بسیار قابل نقد است و بلکه هیچ‌ اندیشه‌ای دراین‌باره را شاهد نبوده‌ایم.
  البته رسانه‌های متعهد و منصف و به‌تبع آن‌ بخشی از افکار عمومی ــ به‌رغم تقلای دولت در پنهان ماندن واقعیات ــ نسبت به بی‌توجهی دولت در تخصیص بودجه مناسب و همچنین پرداخت بودجه به‌نحو مقتضی به این سازمان تا حدودی آگاهی دارد اما به نظر می‌رسد این روزها فرصتی است تا  مسئولان سازمان صداوسیما با صداقت، صراحت و آشکارا از فشارهای پیدا و پنهان دولتمردانی  ــ که کمترین توجه به نیازهای مالی و تجهیزاتی رسانه ملی را در ماه‌ها و سال‌های گذشته در مواجهه با جنگ گسترده رسانه‌ای دشمن نداشته‌اند ــ بگویند.

  برچسب ها :

  نظرات