آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ , Friday 10 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 71112
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ فروردین, ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۰
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: نخستین گوساله گوزن زرد ایرانی در سال جاری در سایت گوزن زرد میانکُتَل در بخش ارژن شیراز متولد شد.

  تولد نخستین گوساله گوزن زرد ایرانی

  آوای شمال/با اجرایی شدن طرح توسعه سایت تکثیر و احیاء گوزن زرد ایرانی در منطقه حفاظت‌شده میانکُتَل ارژن فارس، به‌زودی گوزن در بخش توسعه‌یافته این سایت رها می‌شود. وی با اشاره به اینکه بر اساس شواهد موجود استان فارس در گذشته یکی از زیستگاه‌های گوزن زرد ایرانی بوده است، افزود: فارس بر روی سلسله جبال […]

  آوای شمال/با اجرایی شدن طرح توسعه سایت تکثیر و احیاء گوزن زرد ایرانی در منطقه حفاظت‌شده میانکُتَل ارژن فارس، به‌زودی گوزن در بخش توسعه‌یافته این سایت رها می‌شود.

  وی با اشاره به اینکه بر اساس شواهد موجود استان فارس در گذشته یکی از زیستگاه‌های گوزن زرد ایرانی بوده است، افزود: فارس بر روی سلسله جبال زاگرس واقع‌شده که رشته‌کوه‌های بخش غربی و جنوب این استان از پوشش جنگلی نسبتاً خوبی برای زیستگاه گونه‌های جانوری مختلف برخوردار است.

  سرپرست اداره کل حفاظت محیط‌زیست فارس خاطرنشان کرد: گوزن زرد ایرانی از نظر ارزش حفاظتی جزء گونه‌های در معرض خطر انقراض سازمان بین‌المللی حفظ حیات‌وحش قرار دارد و نیز دارای جثه‌ای کوچک تر از مرال بوده و از شوکا نیز بزرگ‌تر است.

  مرادی تصریح کرد: رنگ گوزن زرد ایرانی مخلوطی از قرمز و زرد با لکه‌های سفید منظم است که در فصول مختلف سال تغییرات جزئی پیدا می‌کند و در فصل تابستان نیز رنگ بدن این حیوان تبدیل به  زرد مایل به قهوه ای روشن با خال‌های سفید می شود.

  وی بیان داشت: طول عمر گوزن زرد ایرانی به‌طور طبیعی بین ۱۴ تا ۱۶ سال بوده و علفخوار سرشاخه خوار و نشخوارکننده است.

   

  برچسب ها :

  نظرات