آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ , Saturday 11 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 71057
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ فروردین, ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۰
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اگر تجمیع منابع بیمه‌ها انجام شود می‌توانیم منابع و مصارف را کنترل کنیم ولی هم اکنون با ۲۸ بیمه روبرو هستیم، گفت: سیاستمداران برای سازندگی،بیشتر معطوف به ساخت ریل،جاده،پتروشیمی و کارخانه هستند و کمتر به سلامت توجه کردند.

  گلایه هاشمی از ۲۸ بیمه

  آوای شمال/سید حسن هاشمی در نشست مشترک و هم اندیشی اعضاء کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی و شورای معاونین وزارت بهداشت، اظهار داشت: وضعیت بهداشت و درمان کشور که یکی از خدمات بسیار مهم است، در مقایسه با کشورهای اطراف و هم رده ایران، مناسب نبود و در حال حاضر هم مشکلاتی […]

  آوای شمال/سید حسن هاشمی در نشست مشترک و هم اندیشی اعضاء کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی و شورای معاونین وزارت بهداشت، اظهار داشت: وضعیت بهداشت و درمان کشور که یکی از خدمات بسیار مهم است، در مقایسه با کشورهای اطراف و هم رده ایران، مناسب نبود و در حال حاضر هم مشکلاتی وجود دارد شاید به این دلیل که نگاه سیاستمداران برای سازندگی، بیشتر معطوف به ساخت ریل، جاده، پتروشیمی، کارخانه و … بوده و کمتر به حوزه سلامت و آموزش و پژوهش توجه داشتند.

  وزیر بهداشت با بیان اینکه انقلاب اسلامی، مردمی و توجه آن به محرومان، مستضعفان و نیازمندان بود، افزود: بهداشت و درمان، یکی از بخش‌هایی بود که سالانه ۷۰۰ هزار نفر زیر خط فقر می رفتند و برخی افراد، بیش از ۴۰ درصد از درآمد خود را برای حوزه بهداشت و درمان پرداخت می کردند و رتبه ایران از نظر پرداختی مردم برای هزینه‌های درمانی، نامناسب بود.

  هاشمی عنوان کرد: قبل از طرح تحول سلامت از نظر بودجه عمومی هزینه شده در حوزه سلامت، رتبه ۱۵۳ و از نظر GDP در رتبه ۹۰ جهانی قرار داشتیم.

  وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: برای طرح تحول سلامت همانند سایر خدمات دولت، حاشیه‌های زیادی درست شد اما بخشی از آن، اشکالاتی است در این طرح وجود دارد و بخش دیگر ناشی از سیاه نمایی‌ها و فضاسازی‌هایی بود که این فضاسازی‌ها و سیاه نمایی‌ها به یکی از گرفتاری‌های کشور تبدیل شده است.

  هاشمی فراهم نشدن منابع پایدار برای حوزه سلامت را یکی از اصلی ترین مشکلات این طرح عنوان کرد و گفت: در صورتیکه منابع پایدار برای طرح تحول سلامت تعریف و از سوی دیگر تجمیع منابع بیمه‌ها نیز انجام شود و یک خریدار واحد وجود داشته باشد، می‌توانیم منابع و مصارف را کنترل کنیم اما اولا منابع وزارت بهداشت مشخص نیست که به چه میزان از سوی سازمان مدیریت و در چه زمانی پرداخت می شود و از سوی دیگر با ۲۸ بیمه روبرو هستیم.

  وزیر بهداشت با اشاره به پیشنهاد دکتر تاجگردون رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی مبنی بر تغییر منابع بودجه وزارت آموزش و پرورش و بهداشت در راستای منابع پایدار، گفت: بر اساس پیشنهاد ایشان، می توانیم بودجه این دو وزارتخانه را از بودجه عمومی جدا کنیم و منابع آن را به مالیات بر ارزش افزوده متصل کنیم تا مشکلی از نظر تامین اعتبارات نداشته باشند.

  هاشمی تصریح کرد: سال گذشته وزارت بهداشت از محل اعتبارات هدفمندی یارانه ها، یک ریال هم دریافت نکرد در حالی که ارائه خدمات با همان قوت گذشته ادامه دارد اما باید توجه داشت که کار ما از جنس حقوق است زیر باید برای دارو، تجهیزات پزشکی و خرید خدمات، منابع را هزینه کنیم.

  وزیر بهداشت ابراز امیدواری کرد که در دولت آینده و با آمدن بیمه سلامت ایرانیان به وزارت بهداشت، تعارضات این حوزه به حداقل برسد.

  هاشمی تصریح کرد: اگر بنا است وزارت بهداشت تولیت باشد، دیگر نباید برای آن دست انداز درست کنیم و برای کنترل مصارف و اضافه یا حذف کردن یک خدمت بتواند تصمیم بگیرد و همه از آن به عنوان متولی سلامت مردم، تبعیت کنند.

  وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود یاد آور شد: از مجموع اعتبارات طرح تحول سلامت، تنها ۱۹ درصد برای پرسنل و پزشکان، ۵۱ درصد برای ما به التفاوت فرانشیزی که دولت بجای مردم پرداخت کرد و سایر اعتبارات نیز برای توسعه زیرساخت‌های حوزه سلامت مانند ایجاد تخت‌های جدید، خانه‌های بهداشت، پایگاه های سلامت، مراکز جامع سلامت و کلینیک‌های ویژه، هزینه شده است.

  هاشمی آخرین پرداختی سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت را مربوط به شهریور ماه و سازمان تامین اجتماعی را مربوط به تیرماه سال گذشته عنوان کرد و یادآور شد: متاسفانه در سازمان تامین اجتماعی، نه بیست و هفتم از حق بیمه پرداختی از سوی بیمه شدگان به حوزه درمان اختصاص نمی‌یابد اما دستور رییس جمهور مبنی بر واریز سهم درمان بیمه کارگران تامین اجتماعی در یک حساب جداگانه، دستوری بسیار مهم و بجا بود و در صورت تحقق این امر، مشکلات موجود برطرف می‌شوند.

  برچسب ها :

  نظرات