آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ , Sunday 12 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 71020
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ فروردین, ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۳
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  دانشگاه آزاد از سال ۹۳ ارائه وام‌های ازدواج دانشجویی به دانشجویان را آغاز کرد ولی در مدت ۳ سال از آغاز این طرح، آمار ارائه شده از سوی مسئولان دانشگاه هیچ تغییری نداشته است.

  فارستکرار آمار یکسان از وام‌های ازدواج دانشجویان دانشگاه آزاد از سال ۹۳ تاکنون/ ذاکر: داوطلبان تضامین بانکی را رعایت کنند مشکلی در پرداخت وام نیست

  آوای شمال/با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر ترویج و حمایت از سنت حسنه ازدواج و تسهیل در امر ازدواج جوانان و با توجه به اینکه بیشتر جوانان در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل هستند، دانشگاه‌ها بر آن شدند تا با ارائه وام‌های دانشجویی به زوج‌های دانشجو در امر ازدواج تا حدودی کمک‌رسانی کنند. […]

  آوای شمال/با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر ترویج و حمایت از سنت حسنه ازدواج و تسهیل در امر ازدواج جوانان و با توجه به اینکه بیشتر جوانان در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل هستند، دانشگاه‌ها بر آن شدند تا با ارائه وام‌های دانشجویی به زوج‌های دانشجو در امر ازدواج تا حدودی کمک‌رسانی کنند.

  در این میان رئیس دانشگاه آزاد نیز از ارائه وام‌های دانشجویی خبر داد و دانشگاه آزاد با بانک‌های عامل برای ارائه وام به دانشجویانی که ازدواج کردند، تفاهم‌نامه‌هایی منعقد کرد.

  دانشگاه آزاد از شهریورماه سال ۹۳ همزمان با سالروز ولادت حضرت معصومه(س) اقدام به ثبت‌نام و ارائه تسهیلات ازدواج دانشجویی یکصد میلیون ریالی کرد و اعلام شد که مطابق برنامه اجرایی طرح، ارائه تسهیلات در سه فاز پیش بینی شده است.

  در مدت دو سال و نیم که از آغاز این طرح می‌گذرد خبرنگاران در مقاطع مختلف، آمار مربوط به پرداخت وام‌ها و همچنین نحوه ارائه تسهیلات را از دانشگاه آزاد پیگیری کردند ولی آمار نه تنها پیشرفتی نداشت بلکه ساکن بود.

  آمار ارائه شده، نشان از کندی روند ارائه وام‌ها داشته است به طوریکه گاهی در مقاطعی با فاصله زمانی طولانی مدت، آمار چندان تفاوتی نداشت.

  مردادماه سال ۹۴ فرید ذاکر مدیرکل تسهیلات اعتباری و صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد با ارائه آماری گفت: پرداخت وام‌های ویژه ازدواج دانشجویی دانشگاه آزاد سال ۹۳ همزمان با ولادت حضرت معصومه‌(س) آغاز شد و در این مدت ۱۸ هزار و ۶۳۲ نفر در سامانه ازدواج دانشجویی ثبت نام کردند که تمامی متقاضیان بر اساس اولویت طی سه فاز تا پایان سال ۹۴ برای دریافت وام به بانک ها عامل معرفی می‌شوند.

  شهریورماه سال ۹۴ نیز وی گفت: ۱۸هزار و ۶۳۲ متقاضی وام ۱۰میلیون تومانی، تا پایان آبان ماه سال ۹۴ و ۴ ماه زودتر از برنامه زمان بندی اجرایی طرح، وام خود را دریافت می کنند و ثبت‌نام افراد جدید آغاز می‌شود.

  مهرماه همان سال نیز ذاکر دوباره همین آمار را تکرار کرد و گفت: برای دریافت وام ازدواج ۱۰میلیون تومانی دانشگاه آزاد تعداد ۱۸ هزار و ۶۳۲ دانشجو ثبت نام کرده‌اند که تاکنون ۵۰ درصد این متقاضیان این وام را دریافت کردند و به مابقی نیز تا پایان سال پرداخت خواهد شد.

  ذاکر در فروردین ماه سال ۹۵ نیز از رشد ۶۲/۵ درصدی تسهیلات دانشجویان دانشگاه آزاد در سال ۹۴ خبر داد و گفت: ۱۸ هزار و ۶۳۲ نفر برای دریافت این وام ثبت‌نام کردند.

  برای شنیدن توضیحات مسئولان دانشگاه آزاد در رابطه با چگونگی پیشرفت طرح ارائه تسهیلات ازدواج به دانشجویان و چرایی ارائه آمارهای یکسان در سال‌های متوالی با فرید ذاکر مدیر کل تسهیلات اعتباری و صندوق رفاه دانشجویی دانشگاه آزاد صحبت کردیم.

  ذاکر گفت: در تمام مراکز آموزشی و واحدهای دانشگاه آزاد، صندوق رفاه دانشجویی وجود دارد، به‌طوری‌که تا سال ۹۳ بر اساس آیین‌نامه هر دانشجو پس از ازدواج مبلغ ۱۵ میلیون ریال تسهیلات از این صندوق‌ها دریافت می‌کرد.

  وی افزود: پیرو عمل به منویات مقام معظم رهبری با تأکیدات رئیس دانشگاه آزاد از سال ۹۳ به بعد افراد پس از ازدواج می‌توانستند علاوه بر دریافت تسهیلات ۱۵ میلیون ریالی، با ثبت‌نام در سامانه وام‌های دانشجویی دانشگاه آزاد از ۱۰۰ میلیون ریال تسهیلات بهره‌مند شوند.

  ذاکر با بیان اینکه دانشگاه آزاد از نظر تأمین منابع مالی هیچ مشکلی ندارد، اظهار داشت: ۱۸ هزار و ۶۳۲ نفر برای استفاده از تسهیلات ۱۰۰ میلیون ریالی ازدواج دانشجویی ثبت‌نام کردند و بر اساس تفاهم‌نامه دانشگاه آزاد با بانک‌های عامل، تمام منابع مالی فراهم شد و افراد به بانک‌ها معرفی شدند و هیچ مشکلی برای ارائه وام وجود ندارد.

  مدیر کل تسهیلات اعتباری و صندوق رفاه دانشجویی دانشگاه آزاد در رابطه با اینکه برخی داوطلبان هنوز نتوانستند وام ازدواج را دریافت کنند، عنوان کرد: بر اساس آخرین اطلاعات، بیش از ۱۲ هزار نفر از این تسهیلات بهره‌مند شدند، ولی عده‌ای از دانشجویان که ثبت‌نام کردند و از سوی دانشگاه به بانک‌ها معرفی شدند، نتوانستند تضامین لازم بانکی را ارائه دهند و به همین دلیل دریافت وام آنها با تأخیر مواجه شده است که البته این مسئله به دانشگاه مرتبط نمی‌شود، بلکه قانون بانک مرکزی است و بر اساس قانون وام‌گیرندگان موظف به ارائه تضامین لازم هستند.

  ذاکر گفت: افرادی که ثبت‌نام کردند و به بانک‌های عامل معرفی شدند، اگر تضامین لازم را به بانک ارائه دهند، می‌توانند از تسهیلات بهره‌مند شوند و دانشگاه آزاد برای تأمین منابع مشکلی ندارد و منابع را تأمین کرده است، بانک‌ها هم آمادگی پرداخت دارند، به‌طوری‌که از ۱۸ هزار و ۶۳۲ نفر بیش از ۱۲ هزار نفر که تضامین قانونی را ارائه دادند، از تسهیلات بهره‌مند شدند.

  وی از ادامه روند ارائه وام ازدواج دانشجویی در سال ۹۶ خبر داد و گفت:‌ امسال هم با مجموعه بانک‌ها تفاهمنامه داریم و روند ارائه وام‌ها ادامه می‌یابد که نحوه ثبت‌نام را نیز به‌زودی اعلام می‌کنیم.

  به گفته ذاکر، زمانی که دانشگاه آزاد ارائه وام ازدواج ۱۰۰ میلیون ریالی را آغاز کرد، مجموعه‌های بانکی برای وام ازدواج، ۳۰ میلیون ریال در نظر می‌گرفتند.

   

  برچسب ها :

  نظرات