آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ , Saturday 6 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 70475
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ فروردین, ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۰
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  آموزش تئاتر مسئله‌ای است که طی سال‌های متمادی در شکل‌های مختلف وجود داشته، اما ...

  هنجارشکنی در آموزشگاه‌های آزاد تئاتر و تماشاخانه‌های خصوصی + فیلم

  آوای شمال/آموزش تئاتر مسئله‌ای است که طی سال‌های متمادی در شکل‌های مختلف وجود داشته و اکثرا در آموزشگاه‌های آزاد ثبت شده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفته است. این روزها با رواج تماشاخانه‌ها و پلاتوهای خصوصی که برخی حتی مجوزی برای آموزش تئاتر ندارند، شاهد برگزاری کلاس‌های مختلف و البته «مختلط» هستیمٍ! البته […]

  آوای شمال/آموزش تئاتر مسئله‌ای است که طی سال‌های متمادی در شکل‌های مختلف وجود داشته و اکثرا در آموزشگاه‌های آزاد ثبت شده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفته است.

  هنجارشکنی در آموزشگاه‌های آزاد تئاتر و تماشاخانه‌های خصوصی
  این روزها با رواج تماشاخانه‌ها و پلاتوهای خصوصی که برخی حتی مجوزی برای آموزش تئاتر ندارند، شاهد برگزاری کلاس‌های مختلف و البته «مختلط» هستیمٍ! البته بازی با واژه‌ها نقشی مهم در این امر دارد. به طور مثال می‌توان به کلاس‌های مختلط با عنوان «حرکات فرم و بدن» و «تمرین‌های زیرزمینی تئاتر» اشاره کرد.

  اکنون در شهر تهران شاهد برگزاری کلاس‌های مختلطی با عنوان آموزش حرکات فرم و بدن با مربی خانم هستیم. دوره‌هایی که کم کم از زیرزمین سر در می‌آورند تا بشکنند حرمت آنچه را که نباید.

  کلاس‌هایی با رنگ و لعاب غربی که در سایه غفلت مسئولان مربوطه با تبلیغات علنی مشتری‌هایی هم‌سنخ برای خود جور می‌کند تا از این طریق صحنه گردان نمایش‌هایی باشند، خارج از شرع و عرف جامعه ایرانی.
  هنجارشکنی در آموزشگاه‌های آزاد تئاتر و تماشاخانه‌های خصوصی

  کلاس‌هایی که با همکاری مراکز خصوصی برگزار می‌شود. پوسترهایش بر روی دیوارهای شهر باعث جلب هنرجویانی می‌شود و هنر را آن طور که می‌خواهند به خوردشان می‌دهند.

  اما بازار گرمی و فعالیت آزادانه این دست فعالیت‌ها زمانی بیشتر به چشم می‌آید که چشم‌هایی محو بازی بازیگرنماها می‌شود.

   هنجارشکنی در آموزشگاه‌های آزاد تئاتر و تماشاخانه‌های خصوصی + فیلم
  نقش، بازی، صحنه و صحنه‌گردان این نمایش اما از پشت پرده‌ فرهنگ غربی به روی سن رسیده و مسلماً اینجا کسی پرسش و پاسخی برای این اجراها نداشته است.

  حالا اگر مجوزهای لازم را هم کنار بگذاریم، شاهد برگزاری کلاس‌های آموزشی مختلط هستیم که از تبلیغات گسترده‌ای برخوردارند؛ البته بدون گفتن آدرس و صرفا با یک شماره تلفن! و اینجاست که مسئله عدم نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جدی‌تر می‌شود.

  ۰۰:۰۰ ۰۰:۵۵

  برچسب ها :

  نظرات