آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ , Tuesday 2 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 70336
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ فروردین, ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۲
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  پژوهشگر مؤسسه دارالحدیث گفت: حضرت زینب (س) علم لدنی و غیر اکتسابی داشت علمی که مخصوص امام معصوم است و می‌توان گفت همین علم الهی ایشان بود که باعث شد این‌گونه صبر کند و با صبرش زینتی شد برای صبر امیرالمومنین، علی(ع).

  حضرت زینب(س) با صبرش زینتی شد برای صبر امیرالمؤمنین(ع)

  آوای شمال/برای وفات حضرت زینب (س) مطالب متقنی نداریم و این تاریخی که برای وفات ایشان بیان شده، بهتر است که بگوییم تاریخی برای یادبود وفات ایشان و اینکه یک روز به یاد و نام حضرت زینب کبری (س) باشد کار خوب و قابل تقدیری است که یک روز درباره فضائل ایشان صحبت شود. وی […]

  آوای شمال/برای وفات حضرت زینب (س) مطالب متقنی نداریم و این تاریخی که برای وفات ایشان بیان شده، بهتر است که بگوییم تاریخی برای یادبود وفات ایشان و اینکه یک روز به یاد و نام حضرت زینب کبری (س) باشد کار خوب و قابل تقدیری است که یک روز درباره فضائل ایشان صحبت شود.

  وی اظهار داشت: در فضائل حضرت زینب (س) همان جمله معروف امام سجاد علیه‌السلام که در جلد دوم کتاب «احتجاج» صفحه ۱۱۰ آمده کافی است؛ حضرت سجاد (ع) وقتی عمه جانش در کوفه، خطبه جانانه خواندند، خطبه‌ای که همه را منقلب کرد، حضرت فرمودند: «أنتِ بِحَمدِ اللّه ِ عالِمَهٌ غَیرُ مُعَلَّمَهٍ، فَهِمَهٌ غَیرُ مُفهَّمَهٍ»؛ ای عمه! الحمدلله تو عالمی هستی که کسی به تو یاد نداده و فهمیده‌ای هستی که کسی به تو نفهمانده است.

  این پژوهشگر مؤسسه دارالحدیث عنوان کرد: این جمله دلالت می‌کند که حضرت زینب (س) علم لدنی و غیر اکتسابی داشت علمی که مخصوص امام معصوم است و می‌توان گفت همین علم الهی ایشان بود که باعث شد این‌گونه صبر کند و با صبرش زینتی شد برای صبر امیرالمومنین (ع) همان‌گونه که نام او را زینب نام نهادند. زینب، یک معنایش به معنای زینت پدر است و با این صبر، حضرت امیرالمومنین (ع) را زینت داد.

  وی نصریح کرد: واقعاً صبر حضرت زینب (س) ستودنی است، صبری که نمونه‌ای در طول تاریخ نداشته و باعث شد در کودکی داغ مادر را تحمل کند، شاهد غسل مادر در خانه باشد، وقتی هم که بزرگ شد چشمش به فرق شکافته پدرش امیرالمومنین (ع) بیفتد، فرق شکافته عزیز برادرش علی اکبر (ع) بیفتد. او همان کسی است که دو تشت بلا دیده؛ یکی جگر برادر و یکی سر بریده برادر در آن بوده است.

  ملک‌پور گفت: زینب کبری(س) کسی است که طبق نقل کتاب «لهوف» صفحه ۱۶۸ آمده است که امام حسین (ع) از آن جهت که صبر حضرت زینب (س) را می‌دانست، فرزند ذبح شده‌اش را به دست او می‌دهد. جمله سید بن الطاووس این است: وقتی حضرت سید الشهداء (ع) علی اصغر را در آغوشش ذبح می‌کنند، در کنار خیمه‌ها بود صدا می‌زند «یا زینب خذیه» ای خواهرم این بچه را از من بگیر، کدام عمه طاقت دارد فرزند ذبح شده برادر را در آغوش بگیرد؟! سپس امام حسین (ع) خون‌ها را به آسمان می‌ریزد و این نشان از صبر حضرت زینب (س) داشت که در تاریخ نمونه‌ای نداشته است.

   

  برچسب ها :

  نظرات