آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ , Saturday 4 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 70291
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ فروردین, ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۴
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  معاون کل وزارت بهداشت در تشریح کارنامه طرح تحول سلامت گفت: کاهش یک میلیارد دلاری واردات دارو در چارچوب اقتصاد مقاومتی، ایجاد ۲۶ هزار تخت جدید در دولت یازدهم و نوسازی ۴۵ هزار تخت و کاهش زیرمیزی از جیب مردم؛ گوشه‌های از کارنامه طرح تحول سلامت است.

  بیماران کمتر فقیر شدند/ یک میلیارد دلار صرفه‌جویی دارویی

  آوای شمال/با توجه به برگزاری دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در اواخر اردیبهشت امسال، نخستین مناظره انتخاباتی نیز از منظر سلامت با حضور ز و وزیر بهداشت دولت دهم در برنامه تلویزیونی مناظره برگزار شد که ایرج حریرچیبه سئوالات و نقدهای مرتبط با سیستم نظام سلامت علی الخصوص کارنامه طرح تحول سلامت پاسخ داد. ایرج حریرچی […]

  آوای شمال/با توجه به برگزاری دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در اواخر اردیبهشت امسال، نخستین مناظره انتخاباتی نیز از منظر سلامت با حضور ز و وزیر بهداشت دولت دهم در برنامه تلویزیونی مناظره برگزار شد که ایرج حریرچیبه سئوالات و نقدهای مرتبط با سیستم نظام سلامت علی الخصوص کارنامه طرح تحول سلامت پاسخ داد.

  ایرج حریرچی – قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، در برنامه مناظره اظهار داشت: افتخار می‌کنیم که نخستین کشوری هستیم که توانستیم در یک سال بیش از ۱۰ درصد از پرداختی از جیب مردم را کاهش دهیم.

  معاون کل وزارت بهداشت، سه هدف اصلی برای ارائه طرح تحول سلامت اعلام کرد و گفت: هدف اول ارائه خدمات با کیفیت و مناسب برای مردم در حوزه بهداشت و درمان بود و هدف دوم نیز کاهش پرداخت از جیب مردم و مراقبت از مخاطرات مالی حوزه سلامت و سومین هدف نیز، افزایش رضایت مندی مردم در نظر گرفته شده است.

  حریرچی عنوان کرد: از همان ابتدا ما اعلام کردیم در بهترین شرایط برای دستیابی به پوشش همگانی سلامت به ۱۰ تا ۱۲ سال زمان نیاز است اما با وجود همه مشکلات خوشبختانه اکنون اعلام می کنیم ما تمام بسته هایی را که آغاز کرده ایم بدون ذره ای کم و کاست به مردم ارائه می کنیم.

  حریرچی عنوان کرد: مخالفان طرح تحول سلامت که مدعی هستند با ۵۰ درصد هزینه‌های کنونی قادرند سلامت کشور را اداره کنند فهم اشتباهی دارند.

  قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کشورمان تنها کشوری است که در دوران معاصر موفق شده است بیش از ۱۰ میلیون نفر را در یک دوره زمانی کوتاه بیمه کند، به عنوان نمونه آمریکا در یک دوره ۸ ساله نیز نتوانست به نسبت جمعیت این اقدام را انجام دهد.

  سخنگوی وزارت بهداشت افزود: افتخار می کنیم طرح تحول سلامت حاشیه های شهرها را پوشش داد و توانست بهترین خدمات را به متقاضیان ارائه کند، البته برای رسیدن به اهداف بلند مدت احتیاج به زمان بیشتری است و ما انتقادات را پذیرا هستیم.

  قائم مقام وزیر بهداشت گفت: درباره  پرداختی از جیب مردم بهتر است به آمارهای سال ۹۱ توجه کنیم ضمن آنکه آمارهای ۸ سال منتهی به سال ۹۲ نیز بسیار مهم است بر اساس این آمارها پرداختی از جیب مردم ۵۰ تا ۵۸ درصد از کل هزینه‌های سلامت بوده این در حالی است که بر اساس اعلام رسمی مرکز آمار ایران اکنون این پرداختی به ۴۰ درصد کاهش یافته است.

  به گفته حریرچی در واقع کل پرداختی‌های مردم ۳۲ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با ۵۰ یا ۵۸ درصد سالهای قبل حتی اگر تورم را حساب نکنیم به طرز معنی داری کاهش یافته است.

  وی تصریح کرد: در سال ۹۱ هزینه های پرداختی از جیب مردم ۳۷ هزار میلیارد تومان بوده که اکنون رقم پرداختی با وجود افزایش تورم به صورت قابل توجهی کاهش یافته و بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی تعداد خانوارهایی که با هزینه‌های کمرشکن سلامت مواجه بودند از ۲ و نه دهم درصد به ۲ و چهار دهم درصد کاهش یافته است.

  قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به اینکه، خالص پرداختی مردم در بیمارستانهای دولتی که در دولت قبل ۳۷ درصد بوده اکنون به ۸/۵ درصد کاهش یافته است، افزود: بر اساس محاسبات علمی انجام شده در دولت قبل ۷ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان فقط پرداخت زیرمیزی داشتیم که این پرداخت های غیر قانونی اکنون در شهرستان ها به طور کامل محو شده و در تهران نیز به زیر یک درصد رسیده است.

  وی تاکید کرد: ما چاره ای نداریم که به آمارهای مراکز رسمی خودمان یا مراکز بین المللی تکیه کنیم و باید هر ادعایی که مطرح می‌شود مبتنی بر آمارها و اسناد باشد.

  حریرچی افزود: در دوران وزارت بهداشت سال ۹۰ اعلام شد که کل هزینه‌های سلامت ۴۰ هزار میلیارد تومان است که وزیر بهداشت این دوره مدعی بود که با ۲۳ هزار میلیارد تومان می شود سلامت کشور را اداره کرد و نصف هزینه‌های سلامت زائد است.

  وی گفت: این سهم از هزینه‌های سلامت کشور باعث می‌شود که بیشتر هزینه‌های سلامت از جیب مردم پرداخت شود و تنها در تهران ۱۷ درصد مردم با هزینه‌های کمرشکن بهداشتی روبرو بودند.

  حریرچی در ادامه گفت: ما باید این نوع دیدگاه را عوض کنیم به خصوص که محاسباتی که درباره سال ۹۲ از طرف مخالفان طرح سلامت ارائه می‌شود تنها در حوزه ویزیت و بستری است این در حالی است که هزینه‌های بسیار دیگری در این حوزه نظیر رادیولوژی، آزمایشگاه و مسائل دیگر وجود دارد که در محاسبات آنها لحاظ نمی‌شود.

  قائم مقام وزیر بهداشت گفت: مخالفان بگویند کدام کشور توسعه یافته و برخوردار توانسته است در ۳۰ سال اخیر ۲ درصد از هزینه‌های حوزه سلامت را در کل کاهش دهد؟ مخالفان طرح تحول که مدعی هستند که می‌توان با ۵۰ درصد هزینه‌های کنونی سلامت کشور را اداره کنند فهم اشتباهی دارند.

  وی تاکید کرد: در دوره قبل کل پرداختی از جیب مردم بالای ۵۰ درصد بود که در بیمارستانهای دولتی این رقم به ۳۷ درصد می‌رسید ضمن آنکه پرداختی‌های زیرمیزی در این آمارها لحاظ نشده است.

  قائم مقام وزیر بهداشت گفت: پرداخت هزینه‌ها در حوزه سلامت از دو منبع بودجه دولتی و جیب مردم تامین می‌شود و بر اساس تکلیف قانونی در برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه قرار بود که پرداخت از جیب مردم کاهش یابد در حالیکه صحبت از بهره وری حداکثری برای کاهش هزینه‌ها می‌شود، در دوره قبل اقدام موثری در استفاده از بهره وری  حداکثری صورت نگرفت و حتی در یک دوره ۶ و هفت ماهه در زمان آقای طریقت منفرد بیش از سه دوره وزرای قبلی دانشکده‌های جدید و گروه‌های دانشگاهی تاسیس شد که این عمل نشان از بهره وری نیست و در واقع بهره وری حساب و کتاب دارد.

  حریرچی افزود: ما ادعا داریم با هزینه‌های ثابت در نظام سلامت بدون در نظر گرفتن تورم هزینه‌ها را ثابت نگاه داشتیم و این نشان دهنده بالابردن بهره وری است بخصوص که ما خدمات بیشتری به مردم دادیم و پرداختی از جیب مردم را نیز که بیشتر از حاشیه نشینان بودند کاهش دادیم.

  وی همچنین گفت: درصد بودجه حوزه سلامت از کل بودجه دولتی در چهار سال ۹۰ تا ۹۳ تقریبا ثابت مانده است و این دستاورد بزرگی است و باوجود این مسئله موفق شده ایم خدمت بیشتری برای محافظت مالی از مردم ارائه دهد، باید بررسی شود در دولت قبل چند بار تاخیر در پرداخت مطالبات در حوزه سلامت صورت گرفت و وضعیت حوزه‌هایی مانند واکسن به چه شکل بود اما بدون این بررسی‌ها  تنها ادعاهای ذهنی مطرح می شود.

  معاون کل وزارت بهداشت افزود: در دوره قبل مردم باید دارو از بیرون بیمارستان ها تهیه می کردند و خدماتی مانند رادیولوژی، فیزیوتراپی و امثال هم را نیز به صورت تعرفه‌های آزاد در بیرون از بیمارستانها انجام می‌دادند که این هزینه‌ها در ادعاهای مخالفان لحاظ نمی‌شود.

  حریرچی اضافه کرد: متوسط پرداخت هزینه بستری در سال ۹۵ از ۱۰ و ۸ درصد سهم مردم به ۳ تا ۶ درصد بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب کاهش یافته است.

  وی گفت: متوسط هزینه بستری در سال ۹۱ با اینکه ۵۰۰ هزار تومان بود با احتساب ۳۷ درصد هزینه سهم مردمی به ۱۸۵ هزار تومان می‌رسید اما بدون توجه به تورم اکنون با احتساب ۳ یا ۶ درصد در یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان متوسط هزینه بستری این مبلغ به ۴۵ تا ۹۰ هزار تومان رسیده و در واقع پرداختی از جیب مردم در بیمارستانهای دولتی نه تنها کاهش یافته بلکه خدمات خارج از بیمارستانها به داخل بیمارستانها با تعرفه دولتی انجام می‌شود.

  قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سوالی درباره چرایی افزایش سه برابری قیمت دارو گفت: در سال ۹۱ به یکباره قیمت دلار سه برابر شد و از هزار تومان به ۳ هزار و ۳۰۰ تومان رسید در این شرایط به دلیل وارداتی بودن ۴۰ درصد داروها و وابستگی ارزی مواد اولیه ۶۰ درصد داروها این افزایش قیمت داور صورت گرفت. در کشوری که به یکباره قیمت ارز سه برابر می شود و با تورم ۳۶ درصدی روبرو است دوستان معتقدند که قیمت دارو نباید افزایش یابد.

  وی گفت: افتخار می‌کنیم که با وجود افزایش مصرف مناسب دارو ارزش ریالی میزان واردات ۳۰ درصد کاهش یافته است و در عرض یک و نیم سال واردات دارو در کشور در مقایسه با سال آخر دولت قبل ۳۵۰ میلیون دلار کاهش یافته که این کاهش در سه سال بالغ بر یک میلیارد دلار بوده و این مسئله در چارچوب اقتصاد مقاومتی است.

  قائم مقام وزیر بهداشت اضافه کرد: ما اکنون ۹۸ و هفت دهم درصد مصرف داروی داخلی داریم که سود آن در چارچوب اقتصاد مقاومتی به تولید کننده داخلی می‌رسد. اولین سالی است که پرداختی از جیب مردم بابت دارو در سال های ۹۰ و ۹۱ از ۲۲ درصد به ۱۳ درصد در سالهای ۹۳ و ۹۵ رسیده است

  حریرچی افزود: در حالی که در ۲۰ سال منتهی به طرح تحول سلامت حدود ۴ تا ۴و نیم درصد از هزینه‌های کشور به بهداشت اختصاص می‌یافت اما در دولت تدبیر و امید ما موفق شدیم این میزان را به ۹ درصد در سال اول برسانیم که تنها از صرفه جویی در دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی بدست آمده است.

  سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: افتخار داریم اعلام کنیم در حالی‌که در دولت قبل سالانه هزار و ۷۰۰ تخت ساخته می‌شد در دولت کنونی ۲۱ هزار تخت تحویل داده شده است و امیدواریم این میزان به ۲۶ هزار تخت برسد و این نشان می‌دهد که مردم مستضعف کمتر در بیرون بیمارستان‌ها منتظر می‌مانند.

  قائم مقام وزیر بهداشت افزود: افتخار می‌کنیم که اعلام کنیم در این دولت ۴۵ هزار تخت نوسازی کامل شده که این آمار بیش از ۵۰ درصد ظرفیت تختی کشور است و همچنین افتخار می‌کنیم که ۲ هزار و ۵۴۷ تخت آی سی یو، هزار و ۸۳۰ واحد تک نفره زایمان تحت سیاست‌های جمعیتی و هزار تخت روان پزشکی به ظرفیت کشور اضافه شده است.

  حریرچی تاکید کرد: در این دولت صد و ۴۰ هزار متر فضای بهداشتی در روستاها تحویل شده و در خدمات سرپایی ۱۰۲ میلیون ویزیت در هر سال اضافه شده است و اتفاقاً بر خلاف نظر مخالفان مراقبت اصلی ما در هزینه‌های سرپایی بوده است.

  قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: ما در سلامت سرپایی کاهش قابل توجهی در هزینه‌های مردم داشتیم ضمن آنکه بر خلاف نظر مسئولان دولت قبل، از دستاوردهای آنها حمایت می‌کنیم و این دوستان بهتر است شعارها و ادعاهای خود را به یاد بیاورند.

  برچسب ها :

  نظرات