آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ , Thursday 19 July 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 70105
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ فروردین, ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  جوانی که سمت و سوی معنوی به تمایلات خود داده و با اعتکاف و دعا و راز و نیاز به درگاه خدای هستی، در پی کسب رضای او باشد، خداوند، وی را دوست داشته و معنویت و پاکی این بندگانش را به رخ فرشتگان می‌کشد.

  «اعتکاف»نوری برای عاقبت به خیری جوانان/ وقتی خداوند پاکی بنده‌اش را به رخ فرشتگان می‌کشد

  آوای شمال/ماه رجب ماه راز و نیاز با خدا و اعتکاف است؛ در این ماه، بسیاری از اهل ایمان، مخصوصاً جوانان با عمل به سنت زیبای اعتکاف، و بالا بردن روحیه معنویت و تقوای خود، به دنبال عاقبت به خیری خود هستند. «وَ الْعاقِبَهُ لِلْمُتَّقینَ‏؛ و عاقبت نیک براى پرهیزگاران است.» گر چه در ایام […]

  آوای شمال/ماه رجب ماه راز و نیاز با خدا و اعتکاف است؛ در این ماه، بسیاری از اهل ایمان، مخصوصاً جوانان با عمل به سنت زیبای اعتکاف، و بالا بردن روحیه معنویت و تقوای خود، به دنبال عاقبت به خیری خود هستند. «وَ الْعاقِبَهُ لِلْمُتَّقینَ‏؛ و عاقبت نیک براى پرهیزگاران است.» گر چه در ایام اعتکاف، همه به دنبال بالا بردن درجه خلوص معنوی خود و نیز عاقبت به خیری هستند؛ اما از آنجا که پرداختن یک جوان به معنویت و در پیش گرفتن روحیه استغفار و توبه، پسندیده‌تر از سایر مردم است. این نوشتار به بیان«عاقبت به خیری جوانان در سایه اعتکاف» پرداخته است.

  در جوانی پاک بودن شیوه‌ پیغمبری‌ است

  جوانی فصل نشاط و سرزندگی است و این موضوع در همه زمینه‌ها خود را نشان می‌دهد. در این میان جوانی که نشاط خود را در مسیر معنویت به کار اندازد، از جایگاه ویژه‌ای نزد خداوند برخوردار هستند و به فرموده پیامبر اسلام، حکم پیامبر را دارد. «فَضلُ الشّابِّ العابِدِ الَّذی تَعَبَّدَ فی صِباهُ عَلَى الشَّیخِ الَّذی تَعَبَّدَ بَعدَ ما کَبُرَت سِنُّهُ کَفَضلِ المُرسَلینَ عَلى سائِرِ النّاسِ؛ برترى جوان عابدى که در کمى سنّش به بندگى(خدا) بپردازد بر پیرى که پس از سالمندى رو به بندگى آورد همچون برترى پیامبران بر دیگر مردم است.»

  بدون شک برتری جوان در عبادت بر پیران، به خاطر مدیریت صحیح غرایز(خشم و شهوت و…) است که طبعاً در وجود یک جوان، بیشتر خودنمایی می‌کند. پیامبر اسلام می‌فرماید: «إنَّ اللَّهَ تعالى یُباهِی بالشابِّ العابِدِ المَلائکهَ، یقولُ: اُنظُرُوا إلى عَبدی تَرَکَ شَهوَتَهُ مِن أجلی؛ خدا به جوان عابد بر فرشتگان مباهات ‌می‌کند و می‌گوید بنده مرا بنگرید که بخاطر من از تمایلات خود چشم پوشیده است.»

  مطابق این حدیث، جوانی که سمت و سوی معنوی به تمایلات خود داده و با اعتکاف کردن و دعا و راز و نیاز به درگاه خدای هستی، در پی کسب رضای خداوند باشد، خداوند، او را دوست داشته و معنویت و پاکی اینگونه بندگانش را به رخ فرشتگان می‌کشد.

  در ابتدای مقاله به آیه‌ای از قرآن اشاره کردیم که عاقبت نیک یا همان عاقبت بخیری را برای اهل تقوا می‌دانست. جوانان پرشور در مراسم اعتکاف نیز با استغفار و انابه و کسب تقوای الهی، به عاقبت به خیری خود فکر می‌کنند و از خدا خواستارند که همواره در این مسیر معنوی باشند تا عاقبتی نیک داشته باشند.

  عاقبت به خیری، با ثابت بودن بر تقوا

  قرآن درباره گفتار انسان‌های باتقوا که خواستار تداوم تقوای خود هستند، اینگونه می‌فرماید: «رَبَّنا لا تُزِغْ قُلُوبَنا بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنا وَ هَبْ لَنا مِنْ لَدُنْکَ رَحْمَهً إِنَّکَ أَنْتَ الْوَهَّابُ؛ بار پروردگارا، دل‌هاى ما را به باطل میل مده پس از آنکه به حق، هدایت فرمودى و به ما از لطف خود رحمتى عطا فرما، که تو بسیار بخشنده هستی.»

  این گفتار فوق، حرف تمام اهل ایمان است؛ اهل ایمانی که از خدا خواستارند که آنها را ثابت قدم در داشتن تقوا و معنویت، قدم دهد تا با مجهز بودن به تقوا، عاقبت به خیری را نصیب خود کنند؛ «وَ الْعاقِبَهُ لِلْمُتَّقینَ».

  جوانان معتکف در مساجد، در ایام البیض، چه بسا این دعای رسیده از پیامبر اسلام را بعد از عبادت‌ها و راز و نیازهای خود نیز بگویند: «اَللهُمَ یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَى دِینِکَ وَ دِینِ نَبِیِّکَ وَ وَلِیِّکَ وَ لا تُزِغْ قَلْبِی بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنِی؛ خداوندا، اى گرداننده و زیر و رو روکننده دل‌ها و دیدگان، قلبم را بر دینت و دین پیامبرت و ولی‌ات استوار کن، و دلم را بعد از آنکه هدایت فرمودى، منحرف مفرما.»

  این حدیث می‌گوید که خداوندا تو که ما را کمک کردی تا هدایت شویم، کمک کن که بر این هدایت و درستکاری، ثابت قدم بمانیم. این سخنان، زبان حال مردم معتکف، مخصوصاً جوانان معتکف است؛ جوانانی که به خوبی دریافته‌اند هر کسی بتواند کار نیک خود را از دستبرد شیطان حفظ کرده و به صحرای محشر برساند، از هول و هراس آن روز در امان است. «مَنْ جاءَ بِالْحَسَنَهِ فَلَهُ خَیْرٌ مِنْها وَ هُمْ مِنْ فَزَعٍ یَوْمَئِذٍ آمِنُون؛ کسانى که (در قیامت) کار نیکو آورند پاداشی بهتر از آن را دریافت کنند و در آن روز از هول و هراس ایمن باشند.»

  سنت اعتکاف یکی از کارهای نیک و پسندیده است که بسیاری از جوانان، توفیق درک آن را دارند و ان‌شاءالله با ثابت قدمی در مسیر تقوا، مسیر عاقبت به خیری خود را هموار خواهند کرد.

  بنابراین، فصل جوانی، فصل نشاط و تحرک است. جوانی که نشاط جوانی خود را در راه اطاعت خداوند به کار گیرد، برتری محسوسی بر پیران، در نزد خدا دارد. سنت اعتکاف یکی از سنت‌های پسندیده‌ایست که خیلی از جوانان با حضور خود در این مراسم، سعی در پیمودن مسیر عاقبت به خیری خود دارند؛ امری که با ثابت بودن جوانان در مسیر تقوای الهی به دست خواهد آمد.

   

  برچسب ها :

  نظرات